HDP’ye kapatma davası: Erteleme talebi bu hafta karara bağlanacak


HDP’nin kapatılması istemli davada, Eş Genel Başkan Mithat Sancar, partileriyle ilgili kapatma davasının, 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi sonrasına bırakılması için AYM’ye başvurduklarını açıklamıştı.


Anayasa Mahkemesinde başvuruyla ilgili görevlendirilen raportör çalışmasını sürdürüyor.


Yüksek Mahkemede görülen tek kapatma davasında ilk kez yapılan başvuruyla ilişkin raportör raporunun tamamlamasının akabinde üyelerin, başvuruyu yerde hafta içinde ele alması öngörülüyor.


Başsavcı sözlü makale yaptı, hazine hesaplarına bloke konuldu


Ceza haklı prosedürü izlenen kapatma haklı sürecinde, Yüksek Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, partinin Hazine yardımı bağcıklı hesaplarına 5 Ocak’ta bloke konulmasına hükmetmiş ve partiye bu ilişkin savunma yapması için tek aylık süre vermişti.


Partinin bu ilişkin cevabının akabinde Hazine yardımlarına bloke konulmasına ilişkin karar, AYM Genel Kurulu tarafından tekrar ele alınacak. Heyet, gelecek cevabın akabinde kararın kaldırılmasına veya tedbir hükmünün devamına karar verebilecek.


Kapatma haklı süreci


Kapatma davasıyla ilgili süreçte, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, sözlü açıklamasını 10 Ocak 2023’te yaptı.


HDP yetkililerinin, belirlenecek tek günde sözlü savunmasının akabinde davaya ilişkin malûmat ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.


Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağılım sonrası mahkeme başkanı toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde tek araya gelerek, kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy