“Her harekatta farklı bir yeniliği cepheye sürüyoruz”


Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kırıkkale Üniversitesinin (KKÜ) kuruluşunun 30’uncu yılı etkinlikleri kapsamında, Merkezi Derslikler Salonu’nda plânlı “Yakın Geleceğin Büyük Türkiye’sinde Yerli ve Milli Ürün Atağı” konulu konferansta konuştu.


Savunma sanayisi alanında Kırıkkale’nin önemli tek yeri olduğuna dikkati cazip Demir, kentin, Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ (MKE) ile Türkiye’nin tek anlamda silah ve mühimmat yapılanmasının merkezinde olduğunu dile getirdi.

[Fotoğraf: AA]


“Savunma sanayiinde 6-7 yıl öncesine kadar piyade tüfeğimiz beraberce yoktu”


Demir, Kırıkkale deyince insanın aklına savunma sanayii ve MKE’nin geldiğini ifade ederek, “Savunma sanayiinde ne yaptık, neredeydik niteleyerek konuşurken, 6-7 yıl öncesine kadar piyade tüfeğimiz beraberce yoktu diyoruz. Gerçekten gerçek. Tabii ki MKE piyade tüfekleri ve tabanca üretiyordu ama yabancı lisansla ve kendi tasarımımız, üretimimiz ve bilgimizin gücüyle yapılmış tek makineli ve piyade tüfeğimiz yoktu. Daha sonra MKE ve Kale Kalıp yerde geliştirmeyi yaptılar” dedi.


Öğrencilere tavsiyelerde bağcıklı Demir, basına kapalı gerçekleştirilen kısımda katılımcıların sorularını yanıtladı.


“Vurucu gücümüz, hassasiyet ve etkinlik açısından artmaya sürme ediyor”


Demir, konferansın akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, İHA’ların yetkinliği ve sahadaki performansının eksiksiz materyalizm bilindik ve takdir edilen tek ölçüde olduğunu aktardı.


Terörle mücadelede ve son harekatlarda bile yerde etkinliğin sahada gösterilmeye sürme edileceğini müfit Demir, “Her geçen gün SİHA’larımızın kullandıkları silahlar ve kabiliyetleri giderek artıyor. Onları bile sahada göstermeye sürme edeceğiz. SİHA’larımızın üzerindeki mühimmatların yanında yine havadan yere ve topçu mühimmatlarımız gibi türlü torpil ile alık mühimmatlarımız terörle mücadelede kullanılmaya sürme edecek. Bu açıdan sayı iyi tek noktadayız” niteleyerek konuştu.

[Fotoğraf: AA]


“Her harekatta farklı tek unsuru cepheye sürüyoruz”


Demir, gerek ROKETSAN gerekse MKE’nin geniş ölçüde yerde tür mühimmatları ve silahları üretmeye sürme ettiğine dikkati çekti.


Bir taraftan TÜBİTAK SAGE tek taraftan bile başka taharri kuruluşları ROKETSAN, ASELSAN, TUSAŞ ve MKE’in güvenlik güçleri ve ordunun arkasındaki gücü ve teknolojiyi oluşturduğunu ifade fail Demir, “Bu konuda milletimizin içi rahat edecek. Burada oluşturulan kabiliyetlerle terörün ve teröristin kafasını ezmeye sürme edeceğiz. Elimizdeki silah, mühimmat ve bunların hassasiyetlerini sürekli geliştiriyoruz. Her harekatta başka tek yenilik ve unsuru cepheye sürmekle ilgili türlü faaliyetlerimiz var. Vurucu gücümüz, hassasiyet ve etkinlik açısından artmaya sürme ediyor. Bu artışında inşallah meyvelerini görüyor olacağız” dedi.


ROKETSAN tarafından geliştirilen bazen yerli ve milli ürünlerin dahi sergilendiği etkinliğe, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, KKÜ Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir