HP Plus: Mürekkep püskürtmeli yazıcınızı DRM için heyecan verici yeni bir yol!

Amazon’un en çok satan 1 numaralı yazıcısı HP Deskjet 2755e’dir. Nedenini görmek zor değil. Sadece 85$’a kablosuz bir renkli yazıcı, tarayıcı, Ve altı aylık ücretsiz mürekkep. Ayrıca, Big Inkjet’in şimdiye kadar ortaya çıkardığı en korkak planlardan biri olan HP Plus ile birlikte gelir.

Yazıcıların sessizce kendi mürekkebini boşa harcamalarından, boşken kartuşları boşmuş gibi yapmalarından veya diğer bölgelerden gelen resmi kartuşları kilitlemelerinden bahsetmiyorum. Kahretsin, yeni HP üretici yazılımı güncellemelerinin baskı kafanızı sertleştiriyormuş gibi yaparken üçüncü taraf kartuş gruplarını engelleyen kötü amaçlı yazılımları gizlice içerdiği harika özellik “Dinamik Güvenlik”ten bahsetmiyorum bile. hacklere karşı

Hayır, HP’nin en son planının dehası, herkesin gözünün önünde saklanması ve sizi farkında olmadan haklarınızı imzalamaya zorlamasıdır. Ücretsiz mürekkebi alın ve HP, yazıcınızı ömür boyu kontrol eder.

İlk olarak 2020’de pandeminin zirvesinde tanıtılan HP Plus, en başından beri FOMO etrafında inşa edildi. Duvara yeni bir yazıcı taktığınız andan itibaren ücretsiz mürekkebinizi talep etmek için sadece yedi gününüz var. Şimdi harekete geçin ve ayrıca garantinizi tam bir yıl uzatsın, size bir “Gelişmiş HP Smart uygulaması” sunsun ve sizin adınıza ağaç diksin. Çünkü neden ormanı kurtarmak istemiyorsun?

Uluslararası Görüntüleme Teknolojisi Konseyi’nin (IITC) yanlış bir reklam savaşına dönüşebilecek yeni bir şikayetinde ayrıntılarıyla açıklandığı gibi, bir neden şöyle: HP Plus, yazıcınızın üçüncü taraf mürekkebi kabul etme yeteneğini tamamen ortadan kaldıran bir üretici yazılımı güncellemesiyle birlikte gelir. Yazıcıyı kullandığınız sürece “hakiki” HP mürekkebi satın almanız gerekir.

HP’nin ince yazılarının tümü bu kadar açık değildir.
Sean Hollister / The Mediazone tarafından ekran görüntüsü

Neden ormanı kurtarmak istemiyorsun? Ah

tam olarak belli değil Nasıl HP, üçüncü taraf kartuşları tamamen engellemeyi başardı, ancak bu doğru gibi görünüyor. Dünyanın en büyük üçüncü taraf üreticilerinden bazılarının mürekkep kartuşlarını dağıtan kendi yerel CompAndSave’im, bu satıcıların satış sonrası arabalarını (hatta kullanıcı tarafından doldurulmuş “orijinal HP” kartuşlarını) çalıştırmanın henüz bir yolunu bulamadıklarını söylüyor. HP Plus yazıcı ile.

HP Plus’ı iptal edip yazıcınızı tekrar normal şekilde kullanmaya başlasanız bu bir şey olurdu, ama hayır! HP, “istediğiniz zaman değiştirebileceğinizi veya iptal edebileceğinizi” iddia etse de, HP’nin kendi teknik desteği IITC’ye ürün yazılımını devre dışı bırakmanın bir yolu olmadığını söyledi. (A sınır kaynak da bunu doğrulamaktadır.)

HP’nin “istediğiniz zaman değiştirin veya iptal edin” hakkındaki ince yazısı.
Sean Hollister / The Mediazone tarafından ekran görüntüsü

IITC, “Aslında, bir müşterinin etkinleştirildikten sonra HP+’dan kurtulmasının tek yolu yeni bir yazıcı satın almaktır” diye yazıyor. HP, onu kaldırmanın bir yolu olmadığının neden belirgin bir şekilde açıklanmadığı da dahil olmak üzere ürün yazılımı güncellemesiyle ilgili sorularımızı yanıtlamadı.

Mürekkep kartuşu yeniden üreticilerini temsil eden bir grup olan IITC, henüz dünyanın önde gelen yazıcı şirketini dava etmiyor. Şikayet bunun yerine, çevreye duyarlı ürünlerin bir “EPEAT” kaydını tutan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Küresel Elektronik Konseyi’ne (GEC) dilekçe vererek HP’nin çevreyle ilgili sertifikalarını geri çekmeyi amaçlıyor.

Bu tartışmanın püf noktasını görmek ister misiniz? Şunu gördüğümde tam Yanıp Sönen Beyaz Adam oldum: HP, üçüncü taraf kartuşları engellediğini defalarca kabul eden şirket senin iyiliğin içinbir çevre grubuna bunu hiç yapmadığını söylüyor.

Şirket, “HP yazıcılar, üretici dışı kartuşların kullanımını engelleyecek şekilde tasarlanmamıştır” iddiasında bulunuyor.
Resim: Uluslararası ITC

Bakın, HP bu yazıcıları EPEAT kayıt defterine aldığında, itibarını başarıyla yeşile akıtmış oluyor. Şirket, web sitesinin ve ürünlerinin her yerine EPEAT etiketleri yapıştırıyor ve bunların her biri, HP’nin gezegeni gerçekten önemsediğini bağımsız bir üçüncü tarafın onayladığını gösteriyor.

Ancak EPEAT’in çok özel bir kuralı vardır: sertifikalı yazıcılar OEM olmayan kartuşların kullanımını engelleyemez, ve HP Plus, HP’nin sizi kendi mürekkebine bağladığı uzun yolların en sonuncusudur.

İnanılmaz bir şekilde, Küresel Elektronik Konseyi HP Plus’ın farkında gibi görünüyor ve çoğunlukla onunla oynuyor. Örneğin, HP Deskjet 2755e ve ailesi şu anda EPEAT Gümüş olarak değerlendiriliyor ve yalnızca “isteğe bağlı HP+ yapılandırması gerekli 4.9.2.1 kriterini karşılamıyor” şeklinde bir dipnot var.

HP’nin “Dinamik Güvenliği” iş başında.
Resim: u/grhhull (Reddit)

“[A]HP+ içerdiği belgelenen hiçbir yazıcının EPEAT kaydı için uygun olmaması gerektiğini” savunan IITC, HP’nin Dinamik Güvenlik özelliğinin de aynı kuralın açık bir ihlali olduğunu ekliyor; HP yongaları veya değiştirilmiş veya HP olmayan elektronik devre.”

IITC, HP’nin yalnızca son sekiz hafta içinde üçüncü taraf kartuşların EPEAT kayıtlı HP mürekkep püskürtmeli yazıcılarda ve HP lazer yazıcılarda en az 26 çalışmasını sessizce engellemek için dört “öldürücü ürün yazılımı güncellemesi” yayınladığını söylüyor. HP, EPEAT uyumluluğu hakkındaki sorumuzu yanıtlamadı.

Ama “Dynamic Security” ile dikkatinizin fazla dağılmasını istemiyorum çünkü ben yapmadım. epeyce HP’nin ücretsiz mürekkebi hakkında sizi uyarmayı bitirdim.

HP’nin mürekkep hizmetinin hüküm ve koşullarından beğeneceğinizi düşündüğüm birkaç alıntıyı burada bulabilirsiniz (benimki kalın):

HP’nin, Yazıcınızın yazılımını, sabit yazılımını veya programlamasını Size bildirimde bulunmaksızın uzaktan değiştirmesine, yama yapmasına, güncellemesine veya başka bir şekilde değiştirmesine açıkça izin veriyorsunuzSize Hizmeti sağlamak veya yürürlükteki yasalara uymak için

Uzaktan izleme şunları içerebilir: HP’ye şunlardan bir veya daha fazlasının sağlanması: sayfa sayısı, yazdırılan belge türleri (ör. Word, PowerPoint, pdf, jpeg, vb.), yazdırma işlerini başlatan aygıt türleri, yazıcı seri numarası, kartuş bilgisi (ör. HP orijinal kartuş durumu ve kartuşun yazıcıya son takıldığı sırada yeni mi yoksa kullanılmış mı olduğu), ve diğer benzer metrik türleri HP tarafından zaman zaman eklenebilecek olan Hizmetinizle ilgili

Yazıcınızın İnternet bağlantısını sürdürmeyi ve Yazıcınızdaki herhangi bir uzaktan izleme yazılımını veya işlevini kaldırmamayı veya devre dışı bırakmamayı kabul edersiniz.

Yazıcınız internete bağlı değilse Abonelik Kartuşları (aşağıda bölüm d’de tanımlandığı gibi) devre dışı bırakılacakve bunları yazdırmak için kullanamayacaksınız; ancak, Bölüm 7’de (“Hizmetiniz için Ödeme Yapmak”) açıklandığı şekilde Hizmet için ücretlendirilmeye devam edeceksiniz. Devre dışı bırakılan kartuşları yeniden etkinleştirmek için, Yazıcınızı yeniden İnternete bağlamanız ve bağlı tut

Hizmetiniz herhangi bir nedenle iptal edildiğinde, HP, Abonelik Kartuşlarını uzaktan devre dışı bırakacak ve Siz artık Abonelik Kartuşlarıyla yazdıramayacaksınız. Böyle bir durumda, yazdırmaya devam etmek için yazıcınızla uyumlu normal bir HP kartuş satın almanız gerekecektir.

HP, Hizmet Planı Ücretini ve Aşım Ücretini artırabilir veya değiştirebilir, ve ek ücretler ekleyinherhangi bir Hizmet Planı için veya başka bir şekilde Hizmet Planlarını değiştirin veya ekleyin herhangi bir zamanda tamamen HP’nin takdirine bağlı olarak Size önceden bildirimde bulunarak

Yazıcı mürekkebi, tüm dünyadaki en pahalı sıvılardan biridir. Bedava mürekkep caziptir! Ama lütfen bedava mürekkebi almayın. Lütfen Yapmak Bu şirketler tutumlarını değiştirene kadar Inkjet Supply and Rehine Durumları A.Ş. ile dalga geçin. (Önceden var.)

Ve belki onun yerine bir Brother satın alabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir