İcra yoluyla çocuk teslimine son veren özel merkez sayısı 242’ye ulaştı


İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında “evlât teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması”na ilişkin yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin akabinde Adalet Bakanlığı’nca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle ilk olarak 11 ilde evlât görüşme merkezi kuruldu.


Bu kapsamda, tartışmalara bile neden olan “icra yoluyla evlât teslimi”ne son veren yeni uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın evlât görüşme merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik talimatı üzerine il ve ilçelerde merkezlerin kurulması için emek başlatıldı. Bu kapsamda evlât görüşme merkezlerinin durduğu il sayısı 47, ilçe sayısı ise 195’açınık yükseltildi. Böylece bugüne kadar 242 evlât görüşme merkezi kullanıma sunuldu.


Merkezler ülke geneline yaygınlaştırılacak


Çocuk görüşme merkezlerinde, 4 Nisan’dan yerde yana 2 1000 988 evlât teslimi ve çocukla kişisel ilişki işlemi yapıldı.


Merkezlerin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Bakanlık, yerde ağrı içerisinde aralarında İstanbul, Ankara, Ağrı ve Amasya’nın bile durduğu 10 il ve 68 ilçede henüz evlât görüşme merkezini faaliyete geçirecek.


İstanbul’bile ilk olarak İstanbul Anadolu Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü, Ankara’bile ise Ankara Batı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nün görev alanındaki yerde merkezler kullanıma sunulacak.


Teslim işlemleri ücretsiz


Çocuk teslim işlemi, henüz önce icra müdürlükleri vasıtasıyla muayyen tek harç ve ücret yatırılarak icra memurları ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılıyordu.


Yeni düzenlemeyle evlât görüşme merkezlerindeki işlemler, içildikten adli dayanak ve mağdur hizmetleri müdürlükleri tarafından yerine getirilirken, evlât teslimine ilişkin işlemlerde harç ve masraf ya bile başka herhangi tek ücret alınmıyor. Giderler, Adalet Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.


Çocukların yaş ve gelişim düzeyleri gözetilerek hazırlanan görüşme merkezlerindeki işlemler, uzmanlar tarafından zorla olumsuzlama, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, nasıl davranmaları gerektiği konusunda rehberlik edilerek rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy