“İdlib’de briket evlerden 100 bini bu yıl sonu tamamlanacak”


İzmir Emniyet Müdürlüğüne yeni araçların tahsis edilmesi nedeniyle Konak Meydanı’nda plânlı törene katılan Bakan Soylu, zaman teslim edilen 222 aracın 82 hayırseverin destekleriyle alındığını, 222 aracın bile Türk Polisi Güçlendirme Teşkilatı Vakfı tarafından bölgeye gönderileceğini, toplamda 444 aracın hizmete gireceğini ifade etti.


Son iki yıldır yaşanan afat sonrasında aclan kampanyaların hiçbirinin karşılıksız kalmadığını, İzmir’dahi dahi 2020 yılında yaşanan depremin akabinde plânlı kampanyalarda iş insanlarının devletine, milletine nasıl sahip çıkılacağını gösterdiğini ihbarcı Soylu, afat sonrası yaraların sarılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılanların ortada olduğunu söyledi.


Son 2 yılda hareket ve sellerden etkilenen vatandaşlar için 65 1000 evin yapılması gerektiğini, bunun 45 bininin tamamlanarak teslim edildiğini kaydeden Soylu, yeni yapılan evlerin donanımının bile ortalamanın sayı üzerinde olduğuna işaret etti.


Türkiye olarak son 4 yılda insani yardım konusunda materyalizm ilk sırada yer alıntı gururunu yaşadıklarını nâkil Soylu, ülkelerindeki güvenli bölgelere dönecek Suriyeliler için yapılan evler hakkında malûmat verdi.


Soylu şöyle konuştu:


“Şimdi İdlib’dahi linyit evlerden 100 kapı yerde yıl sonu tamamlanacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu tek iradeyle uluslararası insani yardım fonlarıyla beraberce Cerablus, El Bab, Azez, geçen hafta gittiğim Tel Abyad, Rasulayn… Buralarda tam 240 1000 ev 13 projeyle donatılarıyla hastaneleriyle okullarıyla beraberce ortaya çıkaracağız. Buna ekstra AFAD’a toplam 7 1000 ev yapacak müracaat geldi. Dediler ki ‘tığ biner tane katkı koymak istiyoruz, yerimizi gösterin hemen başlayacağız.”İnşallah 10-15 gün sonra Türkiye’dahi bağcıklı Suriyeli kardeşlerimiz, 60, 80 ve 100 metrekare olmak üzere evlât sayılarına göre, Türkiye’takt Suriye’nin güvenli bölgelerine dönmeyi kabul ettikleri andan itibaren yerde evlerde yaşayacaklar. Yani hem kendi memleketlerinde olacaklar, hem güvenli bölgelerde olacaklar.”


Geri gönderilen kaçak göçmenler


Ülkeye kaçak göçmenlerin gelmemesi için yoğun tek çaba sarf ettiklerini yalnız Suriyeli sığınmacıların kaçak göçmenlerle karıştırılmaması gerektiğini dile getiren Soylu, Suriyelilerden 510 bininin güvenli bölgelere döndüğünü söyledi.


Yakaladıkları kaçak göçmenlere dahi insani şekilde davrandıklarını, ülkeleriyle yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde memleketlerine gönderdiklerini müfit Soylu, “126 1000 1000 kaçak göçmen yakaladık yılbaşından bugüne kadar. Çalışıyoruz. İngiltere dahi Ruanda’ya gönderecekti, gönderemedi. Bir tane gönderemedi. Biz kaç kişiyi gönderdik? 44 1000 933 kişiyi kendi memleketlerine sadece yılbaşından bugüne kadar gönderdik. Yakaladığımız kaçak göçmen, her akraba tek operasyondur. Öyle kolay işler dahi değildir.” dedi.


“Yalanlarla mücadele etmek”


Süleyman Soylu, Marmaris’teki orman yangınının yoğun ve koordineli tek emek sonucu söndürüldüğünü, yangına tam zamanında müdahale edildiğini ifade etti.


Yangınları söndürmekle uğraşırken tek yandan bile yalanlarla mücadele ettiklerini dile getiren Soylu, şöyle konuştu:


“Şunu anlamakta zorlanıyorum. Ya tek il yönetici yardımcısı gece yangın söndürme aracının ne olup ne olmadığını nereden bilebilir? Ben nereden bilebilirim? Ama herkes her şey hakkında fikir ortaya koymaya çalışıyor. Adam kırk yıldır ormancı, saçta ormanın nasıl söndürüleceğini ona öğretebilecek kabiliyette değilim ki. Onun mesleği yerde.


Ama o kadar yetişkin tek yalanla karşı karşıyayız ki. Zihnimizin tek tarafında orman yangınıyla mücadele etmek, tek tarafında bile yerde yalanlarla mücadele etmek. Yorulduğumuzu söylemek istiyorum. Hakikaten insan yoruluyor ya. Ve eksiksiz bunlar gerçek ahval olumsuzlama… Zannediyorlar ki siyaset yerde. Siyaset yerde olumsuzlama. Siyasetin asaletinde yerde yoktur. Her şeyle mücadele edebilirsin. Beni beğenmeyebilirsin. Ama hareket, sel, orman yangını veya ülkemize yönelen toplu tek düşmanlıkla ilgili olacağımız yer tek saftır. Omuz omuza olacağız. Ve yerde mücadeleyi gerçekleştirmeye çalışacağız. Aksi takdirde oradan siyaset üretmeye çalışırsan yerde hakikaten siyasetin niteliğini ortadan kaldırır.”


“Niye ırkçılık ortaya koymaya çalışıyorsun?”


Konuşmasında Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklamalarına bile tepki gösteren Soylu, sözlerine şöyle sürme etti:


“Bugün Gazi Meclisimizde milletvekili demeye dahi ağzım kesik varmıyor bile birisi, yani kullanılmaya sayı müsait olan, kullanılan, uluslararası istihbarat örgütlerinin maşası olmuş birisi debba ki; ‘Elime mayın alıyorum, mayınla beraberce Hatay sınırına gideceğim.’ Hatay sınırına mayın döşeyecekmiş. Meczup tahta meczup, aklını kaybetmiş tahta aklını kaybetmiş. Ya ne yapmaya çalışıyorsun? Fikrin, zikrin düşüncen ne? Yani kimsenin aklına gelmeyecek tek işle beraberce medyada, Türkiye’dahi gündem olmayı hayal ediyorsan bunun farklı yöntemleri dahi var. O yöntemleri kullanarak bunu gerçekleştirebilme imkanına sahip olabilirsin. Bu ülkenin tek medeniyeti var. Bu milletin tek karakteri var.


Niye zorlamaya çalışıyorsun her şeyi? Ve niye tek yabancı düşmanlığı, tek ırkçılık ortaya koymaya çalışıyorsun? Ve yerde ırkçılıkla beraberce eline ne geçecek? Bunu ne yapacaksın? Neymiş, gidecekmiş sınıra mayın döşeyecekmiş. Ya sınırın kilometrelerce uzağına senin girebilmene tığ müsaade fiyat miyiz? Elbette ki tek bakanın bile kendine ilgili hukuki sorumluluğu var, milletvekilinin dahi kendine ilgili hukuki sorumluluğu var. Öyle herkesin istediği her yere han kurabilmesine kimse müsaade etmez. Herkes hukukun içerisinde hareket etmekle mükelleftir. Akıllara zarar tek şey. Yani yerde tatlılıkla, farklı tek düşünceyle yaklaşmanın saçta tek ruh sağlığı ve yaşananları sağlığı meselesi olduğunu uzun zamandan festekiz söylüyorum. Ama elbette ki yerde benim alanım olumsuzlama tıbbın alanı, inşallah onlar bile gerekli çareyi ortaya koyacaklardır.”


İzmir’dahi 2016 yılı sonu itibarıyla 9 1000 900 polisin görev yaparken zaman bekçilerle beraberce yerde sayının 13 1000 550’ye yükseldiğini müfit Soylu, kentte 2017’dahi günde ortalama 21 evden hırsızlık yaşanırken geçen yıl sonu itibarıyla yerde sayının 7’ye düştüğünü, hırsızlık olaylarında yüzde 31 azalış yakaladıklarının sınamak verdi.


İzmir polisinden muvaffakiyetli operasyon


Bugünün Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Günü olduğunu söyleyen Soylu, “Bugün İzmir polisimiz muvaffakiyetli tek operasyona imza attı. Mersin’takt İzmir’açınık 280 1000 sentetik kısımlar, Regapen dediğimiz tek hap gelirken 4 kişiyle beraberce kıskıvrak yakaladılar” niteleyerek konuştu.


Törende Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne dahi birer konuşma gerçekleştirdi.


Konuşmaların akabinde İzmir Müftüsü Salih Sezik’in yaptığı yakarış sonrası Soylu ve bağışçılar ile protokol üyeleri, araçların anahtarlarını teslim etti.


Törene AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mahmut Atilla Kaya, Cemal Bekle ve Yaşar Kırpınar ile AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı ile başka yetkililer katıldı.


Soylu ve beraberindekiler henüz sonra İzmir Valiliği’ne yürüdü. Burada vatandaşlarla sohbet fail Süleyman Soylu, Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.