İletişim Başkanlığı, Dezenformasyon Bülteni’ni yayımladı


Bültende, “İstanbul’bile inşa edilen metro hatlarına ilişkin dezenformasyon”, “15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün eski adı ‘Atatürk Köprüsü’”, “Karadeniz’deki tabiî gaz keşfiyle ilgili ‘yabancı şirket’”, “TÜİK verilerine ilişkin manipülasyonlar”, “Seçim malzemelerinin DMO depolarında tutulması mevzuata aykırıdır”, “BOTAŞ Yönetim Kurulu üyelerine 2021 yılında 148 milyon lira harcama yapıldı”, “Uçaklar kimyasal püskürtüyor” iddialarını içeren türlü başlıklardaki haberlere yer verildi.


Bültende, bazen sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve gazete yayın organlarında habere konu olan, “Geçmişten bugüne İstanbul’bile kim ne kadar metro yaptı?” antetli grafiklerin dezenformasyon içerdiği belirtilerek, şu ifadeler yer öncü:


“Grafikte 1984’ten itibaren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış isimlerin yıllık ortalama kaç kilometre metro hattı inşası gerçekleştirdiğine üzerine yanıltıcı bilgilere yer verilmiştir. Grafikte yazan rakamlar gerçeklerle bağdaşmamaktadır. 1984-1989 döneminde İBB Başkanlığı yapan Bedrettin Dalan’ın 5 yıllık görev süresinde 8,1 kilometre (yıllık ortalama 1,62 kilometre) metro hattı inşası gerçekleştirilmiştir. 1989-1994 yılları arasında görev yapan Nurettin Sözen döneminde dahi 5 yılda toplam 12 kilometre (yıllık ortalama 2,40 kilometre) metro hattı inşa edilmiştir. 1994-1998 yılları arasında İBB Başkanlığı yapan Recep Tayyip Erdoğan döneminde 4,5 yılda 12 kilometre (yıllık ortalama 2,67 kilometre) metro hattı inşa edilmiştir. 1998-2004 yılları arasında görev yapan Ali Müfit Gürtuna döneminde 5,5 yılda 12,4 kilometre (yıllık ortalama 2,25 kilometre) metro hattı inşası gerçekleştirilmiştir.


2004-2017 yılları arasında reislik yapan merhum Kadir Topbaş döneminde 13,5 yılda 142,88 kilometre (yıllık ortalama 10,58 km) metro hattı inşa edilmiştir. Görevi devralan Mevlüt Uysal, 1,5 yılda 5,13 kilometre (yıllık ortalama 3,42 kilometre) metro hattı inşasını tamamlamıştır. 2019 yılında İBB reislik koltuğuna oturan Ekrem İmamoğlu’nun 3,5 yıllık görev süresince 7,24 kilometre (yıllık ortalama 2,07 kilometre) metro hattı inşa edilmiştir.”


“15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün adı, Atatürk Köprüsü idi” iddiası


İYİ Parti STK İlişkileri Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan’ın, “15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün adı, Atatürk Köprüsü idi” iddiasının gerçek olmadığı tamlanan bültende, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dahi 29 Mayıs 2013’te, “İlk köprü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ismini taşıyor.” iddiasında durduğu kaydedildi.


Karayolları Genel Müdürlüğünün, “Boğaziçi Köprüsü Proje Bilgileri” belgesinde, köprünün adının en esasen festekiz “Boğaziçi” olduğunun açık şekilde görüldüğü aktarılan bültende, şunlar kaydedildi:


“Ayrıca, TRT’nin açılma ve inşa süreçlerindeki arşiv görüntülerinde, köprünün adı yine ‘Boğaziçi’ olarak geçmektedir. Dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve Başbakan Naim Talu ile beraberindeki bakanlar, 30 Ekim 1973 saat 11.00’dahi köprünün açılma törenine katılmıştır. Töreni haber yapan gazete yayın kuruluşlarının köprüyü, ‘Boğaziçi Asma Köprüsü’ olarak andığı tespit edilmiştir. 15 Temmuz hain vuruş girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü’nde 2’si polis 34 vatandaşımız şehit edilmiştir. Boğaziçi Köprüsü’nün adı 25 Temmuz 2016’bile, Bakanlar Kurulu kararıyla şehitlerimizin anısına, ’15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ olarak değiştirilmiştir.”


Karadeniz’deki tabiî gaz keşfiyle ilgili “yabancı şirket” iddiası


Bazı gazete yayın organlarında Karadeniz’deki tabiî gaz taharri faaliyetleri ve keşif duyurularıyla ilgili ortaya atık, “yabancı şirket” iddialarının gerçeği yansıtmadığı vurgulanan bültende, şu ifadeler kullanıldı:


“Akçakoca tabiî gaz sahası, 1995 yılında imzalanan ortaklık sözleşmesiyle yüzde 51 hissesi TPAO’ya; yüzde 49’u ise Arco firmasına ilgili petrol taharri/işletme ruhsatına konu sahadır. Kıyı şeridinden 7 kilometre uzaklıkta, sığ çokluk alanı olan yerde sahada keşif 2004 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu ruhsattaki yüzde 49 hisseye sahip olan yatırımcı şirketin hisselerini devretmesiyle şu andaki sahibi Park Place Energy Turkey Limited Şirketi’dir. İddiada adı geçen Trillion Energy Şirketi Kanada’bile halka açık şekilde faaliyet gösteren tek şirket olup, Park Place Energy Turkey Limited Şirketi’nin hissedarlarındandır. Kamuoyuna rezervi 710 milyar metreküp olarak açıklanan AR/TPO/KD/C26,C27,D26,D27 numaralı ruhsat alanları; kıyıdan 175 kilometre uzaklıkta, ülkemizin Karadeniz Münhasır Ekonomik Bölgesinde yer saha Sakarya Gaz Sahası ve civarında bulunmaktadır.


Bu projenin yatırımında ve üretiminde herhangi tek ortak şirket söz konusu olmayıp, ruhsatların ve rezervlerin yüzde 100’ü TPAO’ya aittir. Akçakoca Gaz Sahası ise 2004 yılında kıyı çizgisinden 7,5 kilometre uzaklıkta ve 70 metre su derinliğinde keşfedilmiş ARI/TPO-PPE/4877 numaralı ruhsat alanındaki tek sahadır. Birbirinden 185 kilometre uzakta yer saha Sakarya Gaz Sahası ve Akçakoca Gaz Sahası arasında herhangi tek ilişki yoktur.”


TÜİK verilerine ilişkin manipülasyonlar


Farklı kurumların paylaştığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin tek arada paylaşılarak “doğruluk kıyaslaması” yapılmasının, manipülatif tek yaklaşım biçimsizleşmiş olduğu tamlanan bültende, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından üretilen istatistiklerin, AB İstatistik Ofisi (Eurostat) ve ilgili başka uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen yöntem, tanım ve kavramlar kullanılarak hesaplandığı bildirildi.


Bu kavram ve yöntemlerle uygulama sonuçlarının, yerli ve yabancı kurum ve kuruluşlardaki uzmanların değerlendirmelerine açık olduğu gibi en teferruatlı düzeyde dahi kamuoyuyla paylaşıldığına yer verilen bültende, yerde alanda TÜİK’in, materyalizm en şeffaf kurumlar arasında yer aldığı kaydedildi.


Bültende, 30479 sayılı Resmi Gazete’dahi yayımlanan 4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin, “Bilimsel ve Teknik Özerklik” başlığı altındaki 599. maddesinde, TÜİK’in ürettiği istatistiklere aracısız ya bile bilvasıta olarak hiçbir makam ve mercinin müdahale edemeyeceğinin açık belirtildiği dahi vurgulandı.


Bültende şunlar kaydedildi:


“TÜİK tarafından 2022 yılı itibarıyla TÜFE kapsamında 409 madde, 904 madde çeşidi için her ağrı yaklaşık 560 1000 392 fiyat derlenmektedir. TÜİK’in fiyat endeksi 2003 bazlıdır ve TÜİK, tüketim anketi yaparak madde sepetini her yıl güncellemektedir. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) endeksi ise 1995 bazlıdır. İTO’nun perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan Ücretliler Geçinme İndeksi hesaplaması sadece İstanbul’u kapsamaktadır.


TÜİK’in resmi sitesinde, 4 Ekim 2021 itibarıyla personel sayısının toplam 3 1000 896 kişi olduğu ve yerde personelin yüzde 34’ü merkez, yüzde 66’sı ise veri toplamakla görevli taşra teşkilatında istihdam edildiği ifade edilmektedir. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise 7 kişilik tek emek grubuyla web sitesi vasıtasıyla istatistikler üreten özgür tek kuruluştur. Bununla beraberce açıkladıkları sayısal verilerin herhangi tek ulusal veya uluslararası kuruluş tarafından denetlenmesi söz konusu değildir. ENAG’ın kendi resmi sitesinde, ‘Burada yer saha fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve gerçek olduğu garanti edilemez ve söz konusu içerik haber verilmeksizin çıkarılabilir veya değiştirilebilir. Burada yer saha bilgiler inatçı belirtilmedikçe ENAGrup’un sahip olduğu enflasyon hesaplama yöntem ve metodolojisi ile başka kişisel görüşlerine dayanmaktadır’ ifadeleri yer almaktadır. Her yönüyle şeffaf ve denetlenebilir TÜİK verilerinin, tek istatistik otoritesinde bulunması gereken ilkeler tek yana, ‘paylaştığımız veriye kefil değiliz’ mantığıyla hareket fail tek ‘ofis’in verileriyle kıyaslanması mantık ve bilimsellikten uzak tek yaklaşım biçimidir.”


“Seçim malzemelerinin DMO depolarında saklanması mevzuata aykırıdır” iddiası


CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın, “YSK’nin kendi depoları olmasına rağmen seçimde kullanılacak malzemelerin DMO depolarında saklaması mevzuata aykırıdır” iddiasının gerçeği yansıtmadığına yer verilen bültende, Anayasa’nın 79. maddesiyle seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin uyum içinde yönetimi ve dürüstlüğüyle ilgili eksiksiz işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili eksiksiz yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara ger ve TBMM üyelerinin seçim tutanaklarını kabul etme görevinin Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verildiği anımsatıldı.


YSK’dahi mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin, Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde mevzuata göre yapıldığı, Sayıştay denetimine tabi olduğu tamlanan bültende, kanunun, seçim malzemelerinin DMO vasıtasıyla alınmasını mümkün kıldığı ifade edildi.


Seçim malzemelerinin DMO vasıtasıyla alınması yönteminin, mevzuata uygun olarak yıllardan festekiz süregeldiği, yerde uygulamada herhangi tek değişikliğin yapılmadığı aktarılan bültende, şu ifadelere yer verildi:


“İhtiyaç dahilinde alınması planlanan seçim malzemeleri YSK’nin yetkili birimleri tarafından; seçmen sayıları, yasalar gereğince gelecek yıllarda yapılacak seçimler, erken seçim ihtimali, siyasi parti kongreleri ile odalar ve borsalar seçimleri gibi unsurlar dikkate alınarak hesaplanmakta, yine YSK’nin takdirlerine ve siyasi parti temsilcilerinin bilgilerine sunularak Yüksek Kurulun kararları doğrultusunda mevzuat çerçevesinde alınmaktadır. Söz konusu kararlar doğrultusunda alınarak stoklarda hazır edilen filigranlı kağıtlar seçim zamanlarında; seçime katılacak siyasi parti, özgür namzet ve seçmen sayısı dikkate alınarak gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra oy pusulası ile oy zarfı üretilmesi işleminde kullanılmaktadır.


YSK, seçim malzemelerini muhafaza edeceği yeterli deposu bulunmadığı için güvenli depolama imkanlarına sahip DMO depolarında muhafaza etmekte olup depoların güvenliği emniyet ve jandarma teşkilatı tarafından sağlanmaktadır. Seçim malzemelerinin DMO depolarında muhafaza edilmesi hususu yıllardan festekiz mevzuata uygun olarak yapılan tek uygulama olup yeni tek uygulama değildir.”


“BOTAŞ Yönetim Kurulu üyelerine 2021’dahi 148 milyon lira harcama yapıldı” iddiası


Bazı gazete yayın organlarındaki, “Altı kişiden oluşan BOTAŞ, yönetim kurulu üyeleri ile sayıları açıklanmayan kuruluş dışı denetçiler için 2021 yılında 148 milyon 644 1000 liralık harcama yapmış. 2020 yılında yapılan harcama ise 56 milyon 948 1000 lira” iddiasının gerçek olmadığı tamlanan bültende, şunlar kaydedildi:


“BOTAŞ tarafından Yönetim Kurulu üyeleri ve denetçilere 2020 yılı için 56 milyon 948 1000 lira olumsuzlama, 56 1000 948 lira ve 2021 yılı için ise 148 milyon 644 1000 lira olumsuzlama, 148 1000 644 lira toplam ödeme yapılmıştır. Sayıştay tarafından hazırlanan Denetim Raporu’nda ‘milyon’ ifadesinin sehven yazıldığı tespit edilmiştir. BOTAŞ’a göre, Sayıştay Denetim Raporu’nda yer saha ‘Personel Sayı ve Harcamaları’ndaki rakamların sehven yazıldığı Sayıştay Denetim ekibi tarafından bile teyit edilmiştir.


BOTAŞ Yönetim Kurulu üyelerine 11 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’dahi yayımlanan 2393 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nın 4. maddesinin 2. fıkrası kapsamında ücret ödemesi yapılmakta olup yerde kararda belirlenen ücretin sayılmazsa ödeme söz konusu değildir.”


“Uçaklar kimyasal püskürtüyor” iddiası


Bültende, bazen sosyal medya hesaplarında paylaşılan, “Uçaklar kimyasal püskürtüyor” iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.


Uçakların arkasında oluşan ve “kuyruk izi” olarak bilindik izin, uçaklardan kaynak sıcak susturucu gazı nedeniyle oluştuğu anımsatılan bültende, “Uçaklar yaklaşık 25-30 1000 feet yükseklikte uçmaktadır ve yerde seviyedeki hava sıcaklığı yaklaşık eksi 50 basamak civarındadır. Uçaktan kaynak susturucu gazı, çevreye göre henüz sıcaktır ve yerde nedenle soğuk havada yoğunlaşma meydana gelmektedir. Kısacası kuyruk izi, uçaktan kaynak sıcak susturucu gazının henüz soğuk havayla karıştığında arkasında yoğunlaşma meydana gelmesiyle ya bile uçağın hızla geçmesi sonucu basıncın düşmesiyle oluşmaktadır. Kuyruk izine muayyen tek süre dikkatlice bakıldığında, kısa sürede ortadan kalktığı veya yatay olarak dağıldığı gözlenmektedir. Bu izlerin oluşabilmesi için havada yeterince yüksek nispi nem ve malûm tek sıcaklık gerekmektedir.” ifadesi yer öncü.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy