İletişim Başkanlığından Bali’de sağlık diplomasisi paneli


Panelin açılışında katılımcılara video mesajla hitap fail İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yıldırım en yetişkin sınamalarından akraba olarak COVID-19 salgınının küresel sağlık ve ekonomi açısından eşitsizlikleri derinleştiren ciddi hasarlar bıraktığını söyledi.


COVID-19 salgınıyla küresel belirsizliğin arttığı tek dönemden geçildiğini dile getiren Altun, yerde değişimin sağlıktan ticarete, eğitimden turizme sayı alanda yansımaları bulunduğunu, zaman sürme fail yerde sürecin etkilerini küresel boyutta hissettirdiğini kaydetti.


“G20’ye yetişkin görevler, sorumluluklar düşüyor”


Tüm atlas böyle tek salgına hazırlıksız yakalanmasının herkesi yeni krizler karşısında proaktif tek tutum almaya mecbur kıldığına dikkati cazip Altun, şu ifadeleri kullandı:


“Bu noktada çevre ekonomisinin yaklaşık yüzde 85’ini, ticaretinin yüzde 75’ini ve nüfusunun 3’te 2’sini temsil fail G20’ye yetişkin görevler, sorumluluklar düşüyor. G20’nin küresel sağlık mimarisinin dönüşümünü öncelikli olarak gündemine alması son basamak önemlidir. Bu hâl, G20’nin fonksiyonunu henüz bile önemli hale getirecektir. Bu devre, ülkeler arasında dayanışmanın ve iş birliğinin gerekliliğini tek kez henüz herkese gösterdi.”


Altun, Türkiye’nin salgınla mücadelede örnek tek muvaffakıyet ortaya koyduğuna işaret ederek, güçlü sağlık altyapısı ve nitelikli personelin salgınla mücadelede en önemli imkanlardan akraba olduğunu ifade etti.


Tamamlanmış sağlık yatırımlarına ek olarak sürme fail şehir hastanesi inşaatlarına hız vererek sağlık altyapısının gücüne güç kattıklarını dile getiren Altun, sağlık tedbirlerinin yanı sıra salgın sürecinin ekonomik ve sosyal etkilerini en organ indirecek adımları sayı hızlı tek şekilde attıklarını belirtti.


“Hiçbir tefrik yapmaksızın herkese el uzatmaya gayret sarf ettik”


Bununla beraberce Türkiye’nin en esasen festekiz ülkelerin kendi içlerinde salgınla mücadele için attığı adımların, küresel krizin bitirilmesi için yeterli olamayacağını savunduğuna dikkati cazip Altun, şöyle sürme etti:


“Bu tatlılıkla Türkiye olarak salgınla küresel mücadele girişimlerine her zaman güçlü tek dayanak sağladık. Yerli aşımız TURKOVAC’tan maskeye, tıbbi ekipmandan solunum cihazına, salgın sürecinde gerekli olan ne varsa kendi vatandaşlarımızın istifadesine sunduğumuz gibi sevilen ve kardeş ülke halklarına bile bunları ilettik. Bazı ülkelerin, diğerlerinin maskelerine el koyduğu tek dönemde hiçbir tefrik yapmaksızın herkese el uzatmaya gayret sarf ettik. Aynı zamanda yerde dönemde milli gelire oranla en fazla insani yardım yapan ülke olmanın gururunu tek kez henüz yaşadık. Salgının yarattığı karamsar havanın pek sayı ülkeyi içe kapanmaya sevk ettiği ve bunun bile küresel istikrarsızlığa hizmet ettiği tek gerçektir. Türkiye olarak küresel salgın döneminin en karamsar günlerinde beraberce her platformda küresel çapta iş birliği ve dayanışmayla COVID-19’a karşı ortak tek mücadele verilmesine, yerde mücadelenin gerekliliğine işaret ettik. Küresel topluma katkı sunamayan uluslararası mekanizmaların nasıl henüz verimli hale getirilebileceği konusunda tüm uluslararası toplumu harekete geçmeye çağrı ettik, yerde davetimizi yineliyoruz.”


“Türkiye, küresel sağlık mimarisinin istikrar kazanmasında sorumluluk üstlenmeye hazır”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünü yaptığı “Daha adaletten tek çevre” idealinin küresel sağlık mimarisi boyutunu bile kapsadığını tamlayan Altun, “Zira sağlık, hiçbir şekilde bazen tekellerin insanlığın kaderiyle oynayabileceği tek saha değildir, olmamalıdır. Bu inançla Türkiye olarak küresel sağlık mimarisinin tüm insanlığa hizmet edecek şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Küresel müphemiyet çağında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde istikrarlaştırıcı tek güç olan Türkiye, küresel sağlık mimarisinin dahi istikrar kazanmasında sorumluluk üstlenmeye hazırdır.” değerlendirmesinde bulundu.


Sürdürülebilir enerjiye geçiş konusunun bile Türkiye’nin önem verdiği ve tüm insanlık için zaruri gördüğü tek husus olduğunu ifade fail Altun, sürdürülebilir ve kapsayıcı tek küresel ekonominin inşasının yalnız ve yalnız yeşil ve sürdürülebilir enerjinin hakimiyetinden geçtiğini bildirdi.


Altun, yerde noktada Türkiye’nin 2053 yılı için koyduğu karbon emisyonlarında net sıfır hedefinin son basamak tasalandıran olduğunu kaydetti.


“Yeniliklere öncülük etmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz”


Küresel çapta öncelik ve önem verilmesi gereken tek başka alanın ise sayısal tahavvül olduğuna işaret fail Altun, yerde hususta 2018’takt yerde yana Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin yürüttüğü çalışmaların Türkiye’nin örnek vizyonunu ortaya koyduğunu belirtti.


Altun, “Devletimiz gelişen teknolojiler, toplumsal talepler ve kamu sektöründeki reform eğilimlerini gözlemci takip etmekte ve yerde gelişmelere tıpkısı zamanda öncülük etmeye gayret sarf etmektedir. Dünyanın en kapsamlı ve en etkin açınık-Devlet altyapısına sahip olan ülkemiz, kamu hizmetlerinin dijitale taşınması, siber güvenlik, milli teknolojiler, yetişkin veri ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bile hamle içindedir. Türkiye olarak değişerek dünyaya hazırız ve yeniliklerden geri kalmadığımız gibi yeniliklere öncülük etmek için dahi tüm gücümüzle çalışıyoruz.” niteleyerek konuştu.


G20 17. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinin teması olan “Birlikte Kalkın, Daha Güçlü Kalkın” temasının, yerde zorlu süreci geride koymak için önemli tek kaide ve ilke olacağını düşündüğünü dile getiren Altun, yaşanan tecrübelerden öğüt çıkararak sağlık alanında tesanüt ve iş birliği imkanlarını tüm insanlığın faydasına sunacak tek sağlık sistemini hep beraberce oluşturabileceklerine inandıklarını söyledi.


Altun, yerde noktada “İnsanı yaşat ki mevki yaşasın” ilkesinin, tüm çevre için sağlık diplomasisi açısından bile önemli perspektif sunacağını sözlerine ekledi.


Panelden notlar


Moderatörlüğünü SETA Vakfı Washington Araştırma Direktörü Doç. Dr. Kılıç Buğra Kanat’ın üstlendiği “Pandemi Sonrası Yeni Dünya Düzeninde Sağlık Diplomasisi” paneline eski Dünya Sağlık Örgütü Güneydoğu Asya Direktörü Prof. Dr. Tjandra Yoga Aditama, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şuay Nilhan Açıkalın ve Endonezya Sağlık Araştırma Örgütü Başkanı Prof. Dr. İndi Dharmayanti katıldı.


Panel kapsamında, sağlık alanında Türkiye’nin uluslararası iş ufalanmak geliştirme çabaları, insani mesleği faaliyetleri ve çevre sağlık sistemine yapmakta olduğu katkılar ele makbuz.


Ayrıca küresel sınamalar karşısında uluslararası iş birliği ve dayanışmanın önemi vurgulanarak küresel topluma yeterince katkı sunamayan uluslararası mekanizmaların nasıl henüz verimli hale getirilebileceğine yönelik değerlendirmeler yapıldı.


Katılımcılar tarafından Endonezya’nın Bali şehrinde plânlı G20 17. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesindeki “Recover Together, Recover Stronger” (Birlikte Toparlan, Daha Güçlü Toparlan), antetli temayla uyumlu şekilde gerçekleştirilen etkinliğin, COVID-19 sonrası sürece yönelik icraat ve uluslararası iş birliğinin geliştirilmesi bağlamında faydalı olacağı dile getirildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir