İncelemeler yoğunlaştırılacak: Dijital pazarlar mercek altında


Küle, 2022’dahi yürüttükleri çalışmalara ve 2023 hedeflerine ilişkin değerlendirmede bulundu.


Kurumun, rekabet hukukunun etkin şekilde uygulanmasının ülke ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine önemli ölçüde katkı sunacağı bilinciyle çalıştığını tamlayan Küle, “Günlük hayatı muhavvil sayısal pazarların yanında hızlı tüketim perakendeciliği, gıda, tarım ve tarımsal girdiler, ak eşya, küçük ev aletleri ve sağlık başdu olmak üzere tüketicinin hayatına muhil sektörlere yönelik rekabet incelemelerimiz 2022 yılında ön planda oldu. Bu faaliyetlerin aracısız neticelerini tüketiciler, yeni gelişen ‘start-up’lar ve toplumun tüm kesimleri yakından hissetmişlerdir. Uzlaşma ve taahhütle sonuçlandırdığımız sayı sayıda dosyayla soruşturmaların hızlı sona erdirilmesi yönü önemli faydalar elde ettik.” dedi.


“Facebook kararımız başka rekabet otoritelerine ışık tutacak nitelikte”


Küle, dijitalleşmenin hız kazandığı son yıllarda, Rekabet Kurumu olarak, ulusal ve uluslararası pek sayı mecrada yerde değişime en hızlı ayak uyduran otorite olarak örnek gösterildiklerine işaret ederek, 2022’nin yerde açıdan önemli adımların atıldığı tek yıl olduğunu söyledi.


Konvansiyonel pazardan sayısal pazara dönüşümde rekabeti engelleyici her türlü unsurun karşısında yer aldıklarını vurgulayan Küle, şöyle konuştu:


“Google kararlarımızın uyum gerekliliklerini sıkı sıkıya takip ederken Trendyol ve Sahibinden incelemelerini başlattık. Dijital platformlarda veri taşınabilirliğinin engellenmesi yönü emsal teşkil edecek Nadir Kitap soruşturmasını bile tamamlayarak Rekabet Hukuku ve veri ilişkisi yönü üzerimize düşeni yaptık. Veri birleştirmeyi konu saha Facebook kararımız bile başka rekabet otoritelerine ışık tutacak niteliğe sahip oldu. ABD, Birleşik Krallık gibi önde gelen ülkelerin kararlarımızdaki zarar teorilerini öğrenmek için bizlerle iletişime geçtiğini gururla söyleyebilirim.”


“Rekabet Kurumu her sektörde varlığını hissettirdi”


Küle, 2022’nin gıda endüstrisi açısından bile unutulmayacak tek yıl olduğuna dikkati çekerek, söz konusu yılda plâstik maması, endüstriyel rulo, temel gıda, atıştırmalık ürünleri ve maden suyu gibi hayatın vazgeçilmez ürünlerine yönelik rekabet ihlallerini incelediklerini hatırlattı.


Hızlı tüketim malları sektörüne yönelik yakın zamanda sonuçlanan soruşturmada tedarikçi bazen firmalara kartel ihlalinde bulundukları gerekçesiyle idari para cezaları verildiğini dile getiren Küle, şu değerlendirmede bulundu:


“Bu kararımızla sektördeki yaygın iş yapma yönteminin, özellikle dahi fiyatlamaya yönelik davranışların, rekabet hukuku açısından sorunlu olduğunu ve bunun süratle macunlamak gerektiğini tespit ettik. Ayrıca yerde ve benzer davranışlarla tüketiciye dayatılan suni fiyat artışlarının karşısında olduğumuzu tek kez henüz en ağır şekilde gösterdik. Sağlık hizmetlerine yönelik olarak özel hastanelere rekabet hukukunu ihlal etmeleri nedeniyle verdiğimiz idari para cezalarıyla iş gücü sektöründe benzinli ayartmama anlaşmalarına yönelik incelemelerimiz Rekabet Kurumunun her sektörde varlığını hissettirdiğinin başka göstergeleri oldu.”


Küle, gıdada sürdürülebilirliği ve tüketicinin rekabetçi şekilde ürünlere erişimini sağlayabilmek namına 2022’dahi, yaş sebze, meyve ve hızlı tüketim malları perakendeciliği alanlarına yönelik sektör incelemelerini tamamladıkları sınamak vererek, elektronik pazaryerlerinin doğurduğu rekabetçi ve rekabet karşıtı etkilerin karışık için başlattıkları “açınık-pazaryeri platformları sektör incelemesini” bitirdiklerini bildirdi.


Ülkenin kalkınması yolunda ihtiyaç tanık aracısız yabancı yatırımlar için uygun ortam oluşturulmasına yönelik geçen yıl önemli adımlar attıklarını vurgulayan Küle, şöyle sürme etti:


“Birleşme ve devralmaların kontrolü yönü ‘teknoloji teşebbüsü’ tanımı getirerek inovasyona dayalı rekabetin korunmasını hedefledik. Bu değişiklikle teknoloji teşebbüslerinin devralınmasına yönelik işlemlerin yetişkin ölçüde denetimimize tabi olması ve bahsi geçen teşebbüslere yönelik öldürücü devralmaların önüne geçilmesi amaçlandı. Özellikle yeni-genç girişimlerin yetişkin ölçekli yerleşik teşebbüslerce devralınması eğiliminin etkin rekabeti kısıtlamayacak şekilde kontrol altına alınması sağlandı. Bu alanda küresel düzeyde yapılan tartışmaları hayata geçiren rengi sayıdaki rekabet otoritesinden akraba olduğumuzu söyleyebilirim. Yaptığımız ve kamuoyunda oldukça geniş yankı bulagan yerde incelemelerle ekonomiye ve tüketiciye aracısız etki fail sonuçlar elde ettik. Bilişim ve ekonomik tahlil alanında kapasite inşamızı sürdürerek değişerek dinamiklere ayak uydurmak için gerekli adımları attık. Deneyimli ve kendini yenileyen meslek personelimizin çalışmalarıyla halihazırda sürdürdüğümüz sayı rekabet incelemesini ise 2023’te sonuçlandıracağız.”


Dijital pazarlar mercek altında


Küle, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına gelirken urup yüzyıllık uygulama ve birikimle elde ettikleri rekabet politikasını şekillendirmeye, tüketici seçeneklerini ve inovasyonu yıpratıcı uygulamaların karşısında olmaya sürme edeceklerini belirterek, “Bu yıl sayısal pazarlar açısından yürütmekte olduğumuz incelemeleri, Sahibinden hakkında veri taşımanın engellenmesi ve başka yollarla hakim durumunu kötüye kullanması iddiasına yönelik yürüttüğümüz tek başka soruşturmayı tamamlamak üzere çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Bunun yanında Facebook’un veri ayırma eylemlerine yönelik sunulacak uyum tedbirlerini dahi yıl içinde takip edeceklerini nâkil Küle, dünyadaki en iyi uygulamalardan yola çıkarak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un dijitalleşmeyle gelen değişime ayak uydurmasını sağlamak üzere tek yasa önerisi hazırladıklarını söyledi.


Küle, 20 kişilik ekibin çalışarak yerde piyasalardaki sorunları ve hal önerilerini ortaya koyduğuna dikkati çekerek, dünyadaki başka aranjman örneklerini, ihtiyaçları, Rekabet Kurumunun bugüne kadar ki uygulamalarını, pazardaki dinamikleri ve rekabetçi endişeleri dikkate alarak hazırladıkları taslağın yerde yıl yasalaşmasını beklediklerini dile getirdi.


Çevrim içi reklamcılık sektöründeki yapısal rekabet sorunlarının tespit edilmesi ve yerde sorunlarla mücadeleye yönelik hal ve politika önerilerinin geliştirilmesi için başlattıkları sektör incelemesini ve konteyner taşımacılığıyla liman hizmetlerine ilişkin yakın zamanda başlatılan sektör incelemesini dahi 2023’te tamamlamayı hedeflediklerini vurgulayan ​​​​​​​Küle,”Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılı olması nedeniyle Türkiye ekonomisinin rekabetçi görünümünün irdelenmesine dönmüş tek taharri yaparak sonuçlarını rapor halinde kamuoyuyla paylaşmayı planlıyoruz” dedi.


28 soruşturmada, 1,7 milyar lira para cezası verildi


2022’dahi tamamlanan 28 soruşturma sonucu yaklaşık 1,7 milyar lira para cezası uygulandığı sınamak veren Küle, şunları kaydetti:


“Geçen yıl sayı farklı sektördeki ihlallere son verilmiş, ihlallere son vermek için hedefe dönmüş tedbirlere hükmedilmiştir. Bu suretle, teşebbüslerin iş yapma şekilleri üzerinde etkili olduğumuzu belirteyim. Rekabetin korunması namına hem yarı yargısal görev yetişkin tek fedakarlıkla yerine getirilmiş hem dahi rekabet savunuculuğu vasıtasıyla toplumun tümü yönü şuur düzeyinin artırılmasına yönelik etkin icraat gerçekleştirilmiştir. Tüm çalışmalarımız, raporlarımız ve kararlarımızla inovasyona dayalı rekabeti hakim kılarak piyasalara suni müdahalelerin ve pazara giriş engellerinin önüne geçmeyi, tüketici tercihlerini ve sağlıklı rekabeti piyasalara hükümran kılmayı amaçlıyoruz. Zira sağlıklı nema, istihdam ve kişi başbağ gelirin artması gibi makro hedefler yalnız tam rekabetçi piyasaların varlığı halinde hayat bulacak.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy