Intel, Çin onayını alamayınca çip üretimi satın alımından vazgeçti

Intel, Şubat 2022’de 5,4 milyar dolara satın alma niyetini açıkladığı İsrailli yonga üreticisi şirket Tower Semiconductor’ı satın alma sürecini resmen sonlandırdı. zamanında, her iki tarafın da anlaşmayı feshetmeyi kabul ettiğini sözlerine ekledi. Intel başlangıçta işlemi 12 ay içinde tamamlamayı umuyordu, ancak şimdi Tower’a 353 milyon dolarlık bir fesih ücreti ödeyecek.

Intel’in basın duyurusu düzenleyiciden doğrudan bahsetmese de, Bloomberg 15 Ağustos’ta California saatiyle gece yarısı, işlemin son teslim tarihinden önce anlaşmayı onaylamayanların Çinli yetkililer olduğunu bildirdi. Gerçekten de, Intel’in basın açıklaması PT gece yarısını iki dakika geçe yayınlandı. Son yıllarda artan ABD-Çin gerilimi, özellikle de sözde yarı iletken üretimine ilişkin sözde “Çip Savaşı” söz konusu olduğunda, bu tür satın almalar için yasal onay alma konusunda zorluklar yarattığı bildiriliyor.

Tower, özel yongalar oluşturma konusunda deneyimlidir

Anlaşmanın başarısızlığı, Intel’in rakip TSMC ile rekabet edebilmek için önemli bir sözleşmeli çip üreticisi haline getirmeyi umduğu yeni Intel Foundry Service (IFS) bölümü için bir gerileme olarak görülecek. Tower, Intel ve TSMC benzerlerinden daha küçük olmasına rağmen, radyo frekansı (RF) yongaları, CMOS görüntü sensörleri ve güç yönetimi parçaları gibi özel ürünler oluşturma konusunda uzmanlığa sahiptir ve Bloomberg Broadcom gibi büyük şirketlere tedarik sağladığını belirtiyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger yaptığı açıklamada meydan okuyan bir tavır sergiledi. CEO, “Transistör performansını ve güç performansı liderliğini 2025 yılına kadar yeniden kazanma yol haritamızı iyi bir şekilde uyguluyoruz” dedi ve Intel’in “dünyanın ihtiyaç duyduğu coğrafi olarak çeşitli ve esnek üretim ayak izini sağlamak için yatırım yaptığını” ekledi.

IFS genel müdürü Stuart Pann, “2021’deki lansmanından bu yana, Intel Dökümhane Hizmetleri müşteriler ve iş ortakları arasında ilgi topladı ve on yılın sonuna kadar dünyanın en büyük ikinci harici dökümhanesi olma hedefimize doğru önemli ilerlemeler kaydettik” dedi. .

Anlaşmanın feshedildiği bugün resmen duyurulsa da, piyasalar birkaç aydır anlaşmanın sona ermesini bekliyor gibi görünüyor. Bloomberg Tower’ın ABD’de işlem gören hisselerinin bu yıl yüzde 22 düştüğünü ve hisse fiyatını Intel’in şirketi satın almayı kabul ettiği fiyatın çok altına getirdiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir