”İsmi 13 Şubat’ta belirleyeceğiz” – Son Dakika Haberleri


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın reisicumhur adayını tayin sürecine ilişkin makale yaptı.


Seçim tarihinin Demokrat Partinin “Yeter Söz Milletindir” sloganıyla iktidara geldiği 14 Mayıs olarak belirlenmesinin ve AK Parti’nin dahi yerde sloganı seçmesinin kendisi için sürpriz olup olmadığının sorulması üzerine, “Sürpriz olmadı. Gideceğini agah tek insan. ‘Şöyle tek tarihi belirleyelim, 14 Mayıs’ı, Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihinde ikinci önemli tek tarih olsun’ niteleyerek düşünmüş olabilir, iyi niyetli düşünüyorum. Dolayısıyla başka önerebileceği tek tarih dahi yok. Mayıs ile haziran olması arasında tek fark yok zaten” yanıtını verdi.


“Muhalefet partileri erken seçim kararına dayanak verirse 14 Mayıs olabiliyor. Bunu değerlendirir misiniz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, muhalefetin seçim tarihi olarak 6 Nisan’ı belirlediğini, yerde tarihe kadar olursa bu dayanak vereceklerini söylediklerini hatırlatarak, “6 Nisan tarihinde tek karar alır parlamento, tığ dahi parlamentonun aldığı karara saygı duyarız. O çerçevede eski Seçim Yasası’na göre seçimler yapılır. Ama Erdoğan ‘Hayır, saçta henüz sonra yapacağım’ diyorsa ona dayanak vermeyeceğimizi 6 lider kamuoyuna açıkladık” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi istediği atmosferde seçimin yapılmasını istediğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Biraz henüz gecikirse örneğin hazirana gerçek atarsa enflasyon zaten her ağrı yükseliyor. Dolayısıyla yaptığı zamların tek anlamının kalmadığını halk bile görecek, o bile görecek. Bu nedenle merak biraz erkene çekip ‘Bu kadar zam yaptım nedeniyle enflasyonu tam yaşamadan merak oy kapabilir miyim?’ Yani ‘Selden kütük kapabilir miyim’ tutuculuk içinde tek politika izliyor. Bu sürece ya bile yerde fehmi kendisini hapseden birisinin seçimi kazanma şansı yoktur” niteleyerek konuştu.


“Siz 14 Mayıs’ı kabul ettiniz mi?” sorusunu Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı:


“Bizim açımızdan 14 Mayıs, 15 Mayıs neyse hangi tarihte yapıyorsa getirsin sandığı koysun dedik. Ama parlamentoda oy vermeyeceğiz. Tek yolu var ‘Meclisi feshediyorum’ itiraz, tek yetkisi var. Onun üzerinden seçime gidecek. Bu bile kendisine ikinci ya bile üçüncü kez cumhurbaşkanlığı hakkını tanımıyor. Anayasa açık. Ben yasama hukukçusu değilim. Ama yasama hukukçularını dinliyorum. ‘Üçüncü kez namzet olamaz’ debba. Doğru üçüncü kez namzet olamaz. Açıklandığı zaman adaylar, sade vatandaşlar bile bazen hukukçular bile YSK’ye başvuracaklardır Erdoğan’ın üçüncü kez namzet olamayacağına üzerine.”


YSK’nin üyelerini Erdoğan’ın belirlediğini, nedeniyle bile Erdoğan’ın üçüncü kez namzet olabileceği yönünde karar çıkacağını düşündüğünü ifade fail Kılıçdaroğlu, “Yargıtayın, Danıştayın hangi hale sokulduğunu bilmiyor muyuz? Orada militan yargıçların olduğunu bilmiyor muyuz? Bütün çevre biliyor” iddiasında bulundu.


“Erdoğan ‘Birinci cumhurbaşkanlığı yerde sistemde olumsuzlama. Yeni sistemle saçta ikinci kez namzet oluyorum’ debba. Bu teori için ne söylersiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Hayır hiçbir yasama hukukçusu bunu kabul etmiyor. Kendi militanları sayılmazsa” yanıtını verdi.


Millet İttifakı’nın yarın açıklanacak Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, 9 ana yazı altında 75 abaşo yazı, 2 1000 300’takt fazla somut hedef, politika ve projenin açıklanacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, metinde 6 liderin Türkiye’nin sorunlardan nasıl çıkacağını yazdığını, nelerin yapılması gerektiğini anlattığını söyledi.


“Yol haritamızla ilgili liderler arasındaki görüşme sürme ediyor”


“Millet İttifakı seçimi kazanırsa ne yapacağı malûm mi?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, öncelikle hâl ve hasar tespit komisyonu, strateji ve planlama teşkilatı ile parlamentoda kesin hesap komisyonu kuracaklarını ifade etti.


“Yarın güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritasını bile duymayı bekliyorduk. Bir gecikme mi var?” sorusunu Kılıçdaroğlu, “Hayır gecikme yok. Yol haritamızla ilgili liderler arasındaki görüşme sürme ediyor. Onun 13 Şubat’ta, reisicumhur adayımızın açıklandığı tarihte açıklanmasının ve onun tarafından açıklanmasının henüz gerçek olduğu düşünüldü” niteleyerek yanıtladı.


Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin öncelikle kamuoyunda tartışılmasını istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Öbürünü açıkladığımızda yerde yok olacaktı ve herkes öbür tarafa kilitlenecekti. O nedenle onu ayın 13’üne erteledik. Önce şu mutabakat metni çıksın ortaya” ifadesini kullandı.


“13 Şubat’ta karar alacağız”


“13 Şubat’ta ne öğreneceğiz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “13 Şubat’ta inşallah reisicumhur adayımızı açıklayacağız kamuoyuna. Öyle tek karar aldık. Saadet Partisi ev sahipliğinde 13 Şubat’ta yine buluşacağız ve içildikten 13 Şubat’ta mı olur, yoksa 13 Şubat’ta karar alacağız yerde kararın açıklanması için malûm tek tarih mi olur” dedi.


“İki namzet ihtimali ortadan kalktı mı?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, bunu bile görüşeceklerini yalnız ortak namzet talebini defalarca açıkladıklarını kaydetti.


Millet İttifakı’nın reisicumhur adayını hala açıklamaması konusundaki eleştirilere değinen Kılıçdaroğlu, son basamak titiz, kararlı ve istikrarlı kadem attıklarını ve ortak iradeyle Türkiye’yi yöneteceklerini ifade etti.


Kılıçdaroğlu, “Şubat’ın 13’ünde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun başkanlığında konuşacağız, adayımızı belirleyeceğiz. Bunu bile malûm tek süreç içerisinde nasıl mutabakat metnini paylaşıyorsak kamuoyuyla, reisicumhur adayı bile eski ortak mutabakat metnini dahi yol haritasını bile kamuoyuyla paylaşacak” niteleyerek konuştu.


“Belirleyeceğimiz adayın ortak emek geleneğini sürdürmesi lazım”


“CHP’nin reisicumhur adayı siz misiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Her parti tabiî olarak kendi liderini reisicumhur adayı olarak görmek ister. CHP’liler dahi kendi genel başkanlarını reisicumhur adayı olarak görmek isterler. Burada aslolan 6 liderin tek araya gelip ortak karar vermeleri” yanıtını verdi.


“Altı lider kriterler açıklıyorsunuz. Bu kriterler en sayı size uyuyor. Buna katılıyor musunuz? Siz yerde kriterleri yerine getiriyor musunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Olabilir. Devlete 27,5 yıl benzinli, üreten, siyasete girdiği gün mal varlığını kamuoyuyla paylaşan, bütçe ne olduğunu, liyakatin ne olduğunu agah bunun devletteyken dahi kavgasını veren tek kişiyim” niteleyerek konuştu.


Kılıçdaroğlu, 6 liderin Türkiye’nin sorunlarına kilitlendiğini vurgulayarak, “Bir kişiyi reisicumhur adayı olarak belirleyeceğiz. Belirleyeceğimiz adayın ortak emek geleneğini sürdürmesi lazım. ‘Her şeyi saçta yaptım, saçta biliyorum’ anlayışına sahip olmaması lazım. Devleti iyi tanıması, bütçe ne olduğunu bilmesi lazım. Devlette liyakatin ne olduğunu bilmesi lazım” ifadesini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir