İstila 2. sezon incelemesi: Apple’ın bilim kurgu draması gerilimi artırıyor

İstila 2021’de piyasaya çıktığında bilimkurgu TV ortamına ilginç bir katkı oldu. Çalışma süresinin büyük bir bölümünde neredeyse hiç bilim kurgu gibi hissettirmedi. hepimiz biliyorduk bir şey uzaylı oluyordu – sonuçta şovun başlığında tam orada – ama hikaye çok daha çok, dünya işgalci güçlere sürekli olarak yenik düşerken insan düzeyindeki dramaya odaklanmıştı. Sonuç, işler sezon ortasında toparlansa da, çok yavaş başlayan bir gösteriydi. Nihayetinde, 1. sezon çok daha büyük bir hikayenin önsözü gibi geldi.

Tüm bu kurulumların dışında, ikinci sezon çok daha heyecanlı başlıyor ve ilk birkaç bölüm için pes etmiyor.

Not: bu yazı 2. sezonun ilk beş (10 bölümden) bölümüne dayanmaktadır. Sezonun tamamı hakkında daha fazla bilgiyi daha sonra vereceğim.

hakkında en dikkat çekici şeylerden biri İstila onun yapısıdır. Gösteri, her biri istilacı uzaylılarla farklı şekillerde ilgilenen, dünyaya yayılmış bir avuç karakteri takip ediyor. 1. Sezon, ister Amerika’da çocuklarını hayatta tutmaya çalışan bir anne, ister İngiltere’de mahsur kalmış ve yalnız öğrencilerle dolu bir otobüs ya da kayıp bir astronotla çaresizce iletişim kurmaya çalışan bir Japon iletişim uzmanı olsun, hemen hemen tüm oyuncu kadrosu için hayatta kalma ile ilgiliydi. aynı zamanda onun gizli kız arkadaşı da oldu. Ancak 2. sezonda, çoğu kişinin biraz daha yönü vardır ve bu, şovun daha fazla amaç ve yoğunlukla ilerlemesini sağlar.

Yeni sezon, dikenli uzaylı lekelerin varlıklarını ilk kez duyurmasından birkaç ay sonra başlıyor ve işler pek iyi gitmiyor. Büyük şehirler, çoğu insanın kaçtığı veya öldüğü savaş bölgelerine benziyor, kalanlar ise öldürmesi çok zor işgalcilere karşı savaşmak için mücadele ediyor. Ufukta beliren uzay gemileri olmasaydı, gösteri erkenden herhangi bir sayıda kıyamet sonrası diziyle karıştırılabilirdi. Ve bir kez daha, oyuncu kadrosu, çeşitli cephelerde işgali ve kendi kişisel mücadelelerini ele alarak dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda.

Örneğin, ilk bölümde, yukarıda adı geçen iletişim uzmanı Mitsuki (Shioli Kutsuna) kendini çatışmanın ön saflarında, sokaklarda savaşırken ve uzaylı işgalcileri uzak tutmak için Molotof kokteylleri kullanırken bulur. Ancak çok geçmeden, WDC (Dünya Savunma Koalisyonu) adlı bir kuruluş tarafından alınır ve Dünya’da düşürülen tek uzaylı uzay aracının araştırılmasına yardımcı olmak üzere nakledilir. 1. sezonda astronot sevgilisine ulaşma girişimleri, onu gezegende uzaylılarla temas kuran tek kişi yaptı ve burada bu işine devam edebiliyor.

Uzaylı gemisinin içindeki ve etrafındaki sahneler harika. Bu türle ilgili her şey çok ama çok yabancı; gemi doğası gereği organiktir ve içinde çok fazla zaman geçiren herkes biraz delirmeye başlar. Uzaylılarla daha fazla temas kurma girişimleri, Yok etme Ve Varışve nihayetinde, insanlığın karşılık verme yeteneği üzerinde büyük bir etkiye sahipler ve birkaç sahneyi anımsatıyorlar. Bağımsızlık Günü.

Ancak 2. sezon, zaman zaman diğer daha önde gelen bilim kurgu hikayeleri gibi hissettirebilse de, bunu 1. sezonun öne çıkmasına yardımcı olan ayakları yere basan insan dramasıyla karıştırmak harika bir iş çıkarıyor. İlk bölümün diğer yarısı, iki çocuğuyla birlikte kaçak yaşayan, kuzeye giden ve güvenlik adına diğer insanlardan kaçınmak için elinden gelenin en iyisini yapan Aneesha’yı (Golshifteh Farahani) takip ediyor. Ayrıca, hükümetin sahip olduğu bir yabancı metal parçasına hâlâ sahip. Gerçekten eline almak istiyor. Hikayesi, gerçek uzaylılardan çok daha az, Dünya’daki tehlikeli yeni sosyal manzarada gezinmekle ilgili.

Gösteri, daha yavaş karakter geliştirme anları ile aciliyetle bir şeye doğru koşan hikayeler arasında sorunsuz bir şekilde atlamayı başarır. Temelde, hala aynı İstila 1. sezondan itibaren, çok daha fazla ileri ivme olması dışında, bu da onu çok daha heyecanlı kılıyor. Ve Mitsuki’nin bağlantı kurduğu tehlikeli yeni uzaylılar ve garip bir şapşal yaratıkla bilimkurgu tuhaflığında çok daha derinleşiyor. Şimdiye kadar, epik bir bilim kurgu hikayesi için çok uzun bir kurulum olan ilk sezonun vaadini yerine getiriyor. Şimdi, bu hikayenin ortaya çıktığını görüyoruz.

Başlangıcı İstila hikayesinin merkezindeki insanları anlamamıza yardımcı oldu. Şimdi, 2. sezon kaçtıkları uzaylıları anlamamıza yardımcı oluyor.

2. sezon İstila 23 Ağustos’ta Apple TV Plus’ta prömiyer yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir