Kızıl Haç, erkeklerle seks yapan erkekler için kan bağışı kısıtlamalarını kaldırıyor

Amerikan Kızılhaçı, erkeklerle seks yapmış (MSM) erkeklere yönelik kan bağışı yasağını tamamen kaldırdı ve güncellenmiş FDA kılavuzuna göre bugünden itibaren uygunluğu bireysel risk faktörlerine dayandırıyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş artık kan bağışı adaylarına “cinsiyet veya cinsel yönelimden bağımsız olarak aynı uygunluk sorularını” soruyor.

Kızıl Haç, erkeklerle seks yapan erkeklere özgü sınırları kaldırırken, herkesin “son anal seks temasından kan bağışlaması” için üç aylık bir bekleme süresi gerektirecek. Kızıl Haç ayrıca, viral yükleri saptanamaz olsa bile HIV pozitif olan kişilerin bağışlarını reddetmeye devam edecek. Diğer diskalifiye etme faktörleri için kar amacı gütmeyen kuruluşun tam SSS sayfasına bakın.

FDA’nın yeni politikası bu yılın başlarında açıklandı ve bu kesinlikle gecikmiş bir adım olsa da, birçok gey erkek yine de bir yük taşıyacak. Benjamin Mazer, “prezervatif takanlar veya düzenli olarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yapanlar bile” dahil olmak üzere birçok kişinin dışlanabileceğini yazdı. Atlantik Okyanusu Şubat ayında geri

Kızıl Haç yaptığı açıklamada, “uzun yıllardır” “güvenli, yeterli kan tedariği … ihtiyacı olan hastalar için hazır” hale getirmek için daha kapsayıcı bir kan bağışı politikasını savunduğunu söyledi.

Potansiyel bağışçıları cinselliğe dayalı olarak ertelemek, daha iyi HIV enfeksiyon testi ve bunun yalnızca erkekten erkeğe bulaşan bir virüs olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, giderek daha mantıksız görünüyordu.

Bağışçıları cinsel tercihlerine göre geri çevirmeye yönelik ayrımcı uygulama, cinselliğin HIV için yalnızca bir risk faktörü olmasına rağmen, başlangıçta HIV / AIDS’in yayılmasını engellemek için benimsenmişti. Eski Amerikan Tabipler Birliği başkanı Gerald E. Harmon, geçen yıl daha iyi HIV enfeksiyon testi olduğu ve bunun sadece erkekten erkeğe bulaşan bir virüs olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, potansiyel bağışçıları cinselliğe dayalı olarak ertelemenin giderek daha mantıksız göründüğünü yazdı.

1980’lerin ortalarında FDA, 1977’den beri başka bir erkekle seks yapan herhangi bir erkeğin kan bağışını süresiz olarak yasaklayan yeni bir kılavuz yayınladı. 2014’ün sonunda FDA, rehberliğini MSM bağışçılarına ömür boyu yasaklamaktan, erkeklerle seks yapan erkeklerin bağış yapmadan önce bir yıl boyunca bunu yapmaktan kaçınmasını zorunlu kılacak şekilde değiştireceğini duyurdu ve 2020’de yönetim, zaman çizelgesini düşürdü. 90 gün. Bu yılın başlarında, bu belirli kısıtlamayı kaldırdı (veya nasıl baktığınıza bağlı olarak herkesi içerecek şekilde genişletti) ve ABD’nin, gey ve biseksüel erkeklerin kan bağışında bulunmadan kan bağışlamasına izin veren, büyüyen bir ülkeler listesine katılmaya daha da yaklaşmasını sağladı. kısıtlamalar.

Politikadaki bu değişiklik, Kızıl Haç’ın kendi değişikliğine yol açan şeydi. Ancak, hepsi Kızıl Haç ile ilişkili olmadığından, bağışta bulunmadan önce yerel kan bağışı merkezinizle teyit etmek isteyeceksiniz. Şu anda bir kan kıtlığıyla uğraştığımız düşünülürse, durup biraz vermekten asla zarar gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir