Kur’an-ı Kerim’e saygısızlığa soruşturma – Son Dakika Haberleri


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Danimarkalı siyasetçi Rasmus Paludan ve Pegida hareketi lideri Edwin Wagensveld hakkında resen soruşturma başlattı.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Danimarkalı Stram Kurs Partisi’nin yöneticisi Rasmus Paludan’ın 21 Ocak’ta İsveç’te, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önüne gelerek Hazreti Muhammed’açınık hakaret içerikli karikatür açtığı, henüz sonra Kur’zihin-ı Kerim’i ateşe vererek yaktığı belirtildi.


Aynı şahsın 27 Ocak’ta Danimarka’nın Kopenhag şehrinde Dortheavej semtinde Cuma namazı sonrası İslam Toplumu Derneği’ne ilgili caminin karşısına gelerek Kur’zihin-ı Kerim’i yaktığı, Cuma namazından kaynak Müslümanlara göre elinde Hazreti Muhammed’açınık hakaret içerikli tek materyal sallayarak provokasyon yaptığı kaydedildi.


Açıklamada, 22 Ocak’ta Hollanda’bile Irkçı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld’in Hollanda’nın Lahey kentinde parlamento önünde Kur’zihin-ı Kerim’i yakmaya çalıştığı, görevliler tarafından bu engel olunması üzerine yerde kez dahi Kur’zihin-ı Kerim’i ayağıyla çiğneyerek sayfalarını yırttığı aktarıldı.


Savcılık açıklamasında, tespit edilen hususlar ve iddia konusu olaylar sebebiyle söz konusu şüpheliler tarafından İslam’ın kutsal değerleri olan Kur’zihin-ı Kerim ve Hazreti Muhammed’açınık yönelik olarak halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etme ve halkın tek kesiminin benimsediği dini değerleri açıkça hakaret niteliğindeki eylemler yapıldığının anlaşıldığı belirtildi.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddia konusu olaylara ilişkin olarak işin gerçeğinin kazı için şüpheliler hakkında müsnet eylemleri sebebiyle, “halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etme” ve “halkın tek kesiminin benimsediği dini değerleri açıkça hakaret” suçlarından resen soruşturma başlatıldı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir