LG’den OLED monitörü için bir yanma garantisi istedik – ve bunu sağlıyor

OLED, monitörlerin geleceği olabilir, ancak önce, yanma korkularını ele almayı bitirmeleri gerekiyor. LG’nin 27 inç OLED masaüstü oyun monitörüyle ilgili son incelememde, şirketin garantisinin “yanlış kullanımdan kaynaklanan yanmış görüntüleri” nasıl açıkça hariç tuttuğunu yazdım. Açıklığa kavuşturmak için ulaştığımda, şirketten yanma kapsamı hakkında net bir yanıt alamadım.

Ancak dört aylık görüşmelerden sonra Sınır, LG Electronics bu garantiyi değiştirmiştir. LG’nin Kuzey Amerika Tüketici Halkla İlişkiler Başkanı Christopher De Maria, LG’nin artık ABD’deki OLED oyun monitörü için iki yıllık bir yanma garantisine sahip olduğunu söyledi. Sınır.

De Maria’nın söylediği yeni garanti, halihazırda satılmış olan herhangi bir LG 27GR95QE-B monitör için geriye dönük olarak da geçerli, tam olarak bu şekilde ifade edilmiyor. Teknik olarak, LG’nin yalnızca “normal ve uygun kullanımı” kapsayacağını ve “Yanlış kullanımdan kaynaklanan Ürün hasarını veya arızasını” özellikle hariç tuttuğunu söylüyor. [or] suistimal etmek.”

Ancak LG Electronics ürün pazarlama direktörü David Park bunu oldukça açık bir şekilde ifade ediyor: “Artık, monitörü amaçlandığı gibi (kişisel bilgisayar monitörü) konut ortamında kullandığınız sürece (perakende tabela ekranı gibi ticari kullanımı desteklemez) burn-in kapsam dahilindedir. ”

“Normal kullanım, ürünün ne için yaratıldığı için kullanıldığı anlamına gelir. Bu durumda oyun (profesyonel ve günlük) ve Windows vb. gibi masaüstü bilgisayar kullanımı söz konusudur,” diyor De Maria. Sınır.

LG Gaming OLED Monitör Garantisi'nin 2. Sayfası

Bu önemlidir, çünkü şirketler genellikle hasarın kanıtını istismar kanıtı, örneğin bazı şirketler, içine su sızarsa suya dayanıklı telefonlarda garanti hizmetini reddeder. Yıllardır, OLED meraklıları ve monitör üreticileri, aynı içeriği ekranda çok uzun süre bırakmamanız gerektiği konusunda uyardı, hatta bazıları, yanmayı önlemek için Windows görev çubuğunu ve tarayıcı kromunu gizleyecek kadar ileri gitti.

Ancak bu monitörlerin içindeki OLED panelleri üreten şirketler olan LG Display ve Samsung Display, artık o kadar çok yerleşik korumaya sahip ve parlaklıklarını o kadar iyi yönetiyor ki, yanmayı oldukça uzun bir süre önleyebileceklerinden eminler.

Yanma garantisi sunduklarından o kadar eminler ki monitör üreticileri — bazıları bu garantiyi size devretmez.

Bunu LG Electronics’e belirttikten ve şüpheci ancak büyük ölçüde olumlu incelememizi yayınladıktan sonra, şirket nihayet burn-in’i kapsayacağını doğruladı.

LG’nin 27 inç oyun OLED’inin başka bir görüntüsü.
Fotoğraf: Sean Hollister / The Mediazone

Aynı LG Ekran paneline sahip monitörler de satan Acer ve Asus, hala ekran yanmasını kapsamıyor. Acer Predator X27U ve Asus ROG Swift OLED PG27AQDM ile LG Display’in yazma garantisini neden kendi müşterilerine devretmedikleri konusundaki sorumuzu da yanıtlamadılar.

“Takdir” bir garanti değildir

Acer media, “Yanma, resmi 3 yıllık monitör garanti kapsamımızın bir parçası olarak kabul edilmese de, uygulamada, müşteri hizmetleri ekibimizin bu nadir sorunla ilgili olarak müşterilere yardımcı olma ve ücretsiz onarım hizmetlerine yetki verme takdir yetkisi vardır” diyor Acer media ilişkiler müdürü Erin Davern.

Asus oyun PR lideri Cat Tompkins, şirketin bu hikaye için resmi bir açıklama yapmadan önce LG ile yanma garantisi hakkında konuşması gerektiğini söyledi.

Dell’in Alienware ve Corsair’i, üç yıllık yanma garantili OLED monitörler satar ve Alienware, sonraki iş gününde değiştirme bile sunar. Corsair aynı LG Display ekranını kullanırken, Alienware bir Samsung QD-OLED panel kullanıyor.

Alienware şu anda Samsung’un geniş kavisli ultra geniş QD-OLED ekranlarını sunmaktadır.
Fotoğraf: Becca Farsace / The Mediazone

Alienware Halkla İlişkiler uzmanı Frank Cestone, “Garantimiz, yanmayı azaltmaya yardımcı olması için piksel yenileme işlevine güvenmemiz üzerine kuruludur” diyor.

Dell Görüntü Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yoon Lee, “QD-OLED teknolojisi kullanıma sunulduğunda, OLED güvenilirliğiyle ilgili daha geniş endişeleri ele alma fırsatı olduğunu biliyorduk” dedi. Sınır. Dell’in bunu “Alienware’i rakiplerinden daha da farklı kılmak” için bir fırsat olarak gördüğünü yazıyor.

Hamur, iki yıllık yanma garantisi de sunacağını iddia ediyor.

Yine de, on yıl boyunca kolayca kullanabileceğiniz bir cihaz için iki hatta üç yıllık yanma korumasının mutlaka yeterli olmadığını iddia ediyorum – ancak sıfır yıllık bir garantiden iki yıllık bir garantiye geçmek büyük bir harekettir. LG.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir