Linus Tech Tips, tartışma girdapları olarak üretimi duraklatıyor

Linus Sebastian’ın Linus Media Group YouTube imparatorluğu, hırsızlık suçlamaları, etik ihlaller ve en son cinsel taciz iddialarıyla şu anda krizde. Şirketin CEO’su Terren Tong, inceleme süreçlerini iyileştirmek için şu anda tüm üretimi durdurduğunu söyledi. Sınır taciz iddialarını incelemesi için dışarıdan bir soruşturmacı tutulacaktır.

Bu sabah yayınlanan “Şimdi ne yapıyoruz?” başlıklı bir videoda. Linus Media Group CFO’su Yvonne Ho, YouTube kanalı Gamers Nexus tarafından videolardaki hatalar ve etik uygulamalarla ilgili gündeme getirilen sorunları ele almak için tüm kanalın önümüzdeki hafta üretimi durduracağını duyurdu. Ho videoda “Topluluğa katılıyorum,” dedi, “bu yüzden ayağımı yere basıyorum. Tüm YouTube video prodüksiyonu duraklatıldığından hemen geçerli olmak üzere.”

Tartışma, bu haftanın başlarında, Gamers Nexus’un en son Linus Tech Tips videolarında bir dizi gerçek hataları ve etik kaygıları özetleyen bir video yayınlamasıyla başladı. Gamers Nexus’un sunucusu Steve Burke, “Kurumsal bağlantıları, para akışları ve bunların bir sonucu olarak ortaya çıkan potansiyel önyargıyla ilgili olarak Linus Tech Tips’ten endişe verici miktarda çatışma görüyoruz” dedi.

Burke’ün en büyük endişesi, Billet Labs tarafından yapılan bir GPU soğutma bloğuyla ilgiliydi. Gamers Nexus’a göre Linus Tech Tips, Billet Labs’tan bir bakır soğutma bloğunu yanlış GPU’da inceledi ve ardından yakın tarihli bir hayran etkinliğinde şirketin izni olmadan açık artırmaya çıkardı.

Gamers Nexus’un videosunu yayınlamasının ardından öğleden sonra Sebastian, Linus Tech Tips forumlarında ilgili hayranlara yanıt vermeye başladı. Bir gönderisinde, “Bunu, diğer her şey gibi, kendimizi daha iyisini yapmaya yönlendirmeye devam etmek için kullanıyoruz” dedi. Ayrıca, soğutma bloğunun açık arttırmaya çıkarılmasının yanlış iletişimden kaynaklanan bir kaza olduğunu ve şirketin sorunu çözmek için Billet Labs ile birlikte çalıştığını söyledi.

14 Ağustos’ta Gamers Nexus, Sebastian’ın forumdaki yorumlarına yanıt olarak videoyu “Linus Tech Tips yanıtı hayal kırıklığı yaratan bir saçmalıktır” başlıklı bir bölümle birlikte yayınladığında durum daha da kızıştı. Bu arada hayranlar, Linus Tech Tips forumlarında ve alt dizinde hüsranlarını ve öfkelerini dile getirdiler ve bazı hayranlar Billet’ten alenen özür dilemeyi talep etti.

Bu, Linus Tech Tips’in bu sabah Sebastian ve diğer Linus Media Group çalışanlarının, Gamers Nexus tarafından dile getirilen endişeleri ele alma planlarının ana hatlarını çizdiği videoyu yayınlamasına yol açtı. Sebastian videoda “Topluluğumuzun haklı olarak dikkatimize sunduğu her bir hata için şirketin başındaki kişi bendim” dedi.

Linus Tech Tips en son videosunu yaklaşık olarak 07:00 ET’de yayınladı. Ancak, dün gece, yaklaşık 02:00 ET’de, eski bir çalışan olan Madison Reeve, önceden Twitter olarak bilinen X platformunda, Linus Media Group’u zehirli bir çalışma ortamı oluşturmakla ve kendisine zarar veren bir çalışma kültürünü teşvik etmekle suçlayan bir ileti dizisi yayınladı. Linus Media Group çalışanları tarafından kendisine yöneltilen sağlık ve cinsel taciz.

“LTT’deki rolümden ayrılmayı seçtim çünkü bu ve karşılaştığım çalışma ortamı akıl sağlığımı mahvediyordu.” onun ifadesi başlıyor. “İşime ‘köpek pisliği’ deniyordu, bana ‘yetersiz’ deniyordu. Yöneticilere ulaşıp bu durumlarda yardım almaya çalıştığımda, ‘büyük kız pantolonumu giymem’ ve ‘daha iddialı’ olmam söylendi.”

Reeve, “ofiste birden çok kez yakalandığını” bildirdikten sonra şirketi videolarını yasaklamakla suçladı ve söylenmek “göğüslerimi sakinleştir” ve “böyle kaltak olmayı bırak.”

“Korkunç bir gençlik drama filmi gibi hissettirdi” dedi.

Bu son suçlamalarla ilgili olarak Sebastian’a ulaştık ve e-posta yoluyla şu yanıtı verdi:

Bu iddiaları sade ve basit bir şekilde okurken şok halindeydim. Anılarım ile tutarlı değiller. Dahili süreçlerimizle tutarlı değiller. Şirket değerlerimizle tutarlı değiller.

Güvenli ve kapsayıcı bir ortamı sürdürmekten gurur duyuyoruz. Mevcut şikayet sistemlerimize (hem anonim hem de başka türlü) ek olarak, hızlı ve kararlı adımlar atabilmemiz için ekip üyelerimizi işyerinde karşılaşabilecekleri herhangi bir zorbalık veya tacizi bildirmeye teşvik etmek için bugün proaktif olarak şirket içinde iletişime geçtik.

İK ekibimiz iddiaları daha kapsamlı bir şekilde değerlendirecek ve hazır olduğumuzda daha eksiksiz bir açıklama yayınlayacağız. Şimdilik, ekibimize ihtiyaç duydukları süreyi mümkün olduğunca eksiksiz kullanmalarına izin vermemizi rica ediyorum.

Linus Media Group CEO’su Terren Tong da e-posta yoluyla yanıt vererek, Reeve’in gönderilerindeki “iddialar ve açıklanan şirket karşısında şok olduğunu” söyledi. “Bu sürecin bir parçası olarak, dahili bir incelemenin ötesinde, iddiaları incelemesi için dışarıdan bir müfettiş tutacağız ve bulguları yayınlamayı ve bu nedenle ortaya çıkabilecek düzeltici eylemleri uygulamayı taahhüt edeceğiz” diye devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir