Maaş zamları yasalaştı – Son Dakika Haberleri


TBMM Genel Kurulu’nda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.


Yasaya göre, yaşlılık, malullük, ölüm aylığı saha emekliler ve hak sahiplerine belgeleri bazında 3 1000 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 5 1000 500 liraya çıkarılacak.


Hizmet akdi ile tek veya ansızın fazla işveren tarafından çalıştırılanlar; köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine tâbi olmaksızın kendi namına ve hesabına özgür çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya aşağılık usulde gelir vergisi mükellefi olanlar; gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar; anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları; sermayesi paylara kesik komandit şirketlerin komandite ortakları; başka şirket ve teçhiz iştiraklerinin ise tüm ortakları; tarımsal faaliyette bulunanlara ödenen gelir ve aylıklar, Ocak 2023’ten geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında artırılacak.


İşverene asgari ücret desteği


Kanuna göre, asgari ücret desteği Haziran 2023’açınık kadar sürme edecek.


Bu kapsamda haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları işveren işverenlerce, 2022’nin tıpkısı ayına ilişkin SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 250 lira ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2023’te akan aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; 2023 yılı içinde ilk kez yerde kapsama kırılan iş yerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; ocak-haziran 2023 festival için günlük 13,33 lira ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, yerde işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve yerde tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.


Prime esas günlük kazanç tutarı, toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ilgili iş yerleri için 500 lira olarak esas alınacak.


​​​​​​​COVID-19 salgını nedeniyle yapılan kısa emek ödemelerinde hatalı işlemlerden dolay hizmetleri SGK’ye eksik bildirilen sigortalıların hizmetleri fiili duruma getirilecek.


Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2023 tarihleri arasındaki devre için enflasyon farkı karışma uygulanması öngörülen yüzde 16,48 artım oranı, yüzde 13,52 puan eklenerek yüzde 30 olarak uygulanacak. Bu kapsamdaki yüzde 13,52 puanlık ilave oran, tıpkısı döneme ilişkin enflasyon farkı hesaplamasında dikkate alınmayacak.


Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik kanun teklifi zaman Meclis’açınık sunulacak


2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görevli tüzel kişilerden iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’dahi bulunmayanlara, yerde müsabaka nedeniyle yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların yerde müsabaka nedeniyle yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifaları KDV, gelir ve kurumlar vergisinden istisna olacak.


Genel Kurul’bile yapılan oylama öncesinde söz talep fail CHP, İYİ Parti ve HDP grup başkanvekilleri, yapılan zamları yetersiz bulduklarını yalnız teklife “evet” oyu vereceklerini açıkladı. Teklif, oy birliğiyle kabul edildi.


AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 500 1000 sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik kanun teklifini dahi zaman Meclis’açınık sunacaklarını bildirdi.


TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, teklifin kanunlaşması sonrasında birleşimi, saat 14.00’dahi toplanmak üzere kapattı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy