Memur maaş zammı için gözler 3 Ocak’ta: Refah payı gelecek mi?


Yeni asgari ücretin açıklanmasının akabinde gözler, milyonlarca memur ve emeklisinin yeni yılda alacağı zam oranına çevrildi.


Aralık ertesi enflasyon rakamlarının açıklanmasının akabinde yerde oran netleşecek. Toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon üzerinden hesaplanan enflasyon farkı, memur ve emeklisinin maaşına yansıyacak. 


Temmuz ila kasım takvim kapsayan 5 aylık dönemdeki enflasyon farkına ve toplu sözleşmeden kaynaklı rakama göre, memur ve emeklilerinin zam oranı yüzde 15,11 olarak hesaplanıyor.


Kesin rakamlar 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri dahi 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı matlûp. 


Söz konusu oranlara ilaveten tek refah payının uygulanıp uygulanmayacağı bile merak konusu..


Memur maaşlarına ek zam talebi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen’açınık tâbi 11 sendikanın temsilcileriyle tek araya geldi.


Bakanlıktaki görüşmede, sendika temsilcileri memur maaşlarına ek zam talep etti.


Verginin yüzde 15’açınık sabitlenmesi talep edildi


Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.


Vergi matrahları konusunda kamu görevlileri olarak huzursuz olduklarını ifade fail Yalçın, kırılan ücretin tek taraftan geri düştüğünü, son tek kaç ağrı kamu görevlilerinin matrahlardan kaynaklı olarak aldıkları ücreti kaybettiklerini söyledi.


Yalçın, yerde açıdan verginin yüzde 15’açınık sabitlenmesi ve vergi matrahlarının yerde anlamda yükseltilmesi konusunu aktardıklarını ifade etti.


“Memurlar için zam yapmanın sayı seçeneği var”


Kamu görevlilerinin durumunun tek zihin önce görülmesini ve yerde ocakta enflasyon farkıyla beraberce yüzdelik zammın yansıyacağı zamla beraberce ek tek zammın yapılmasının zaruret olduğunun altını çizen Yalçın, şöyle sürme etti:


“Bunu tek kez henüz ifade ettik ve temel beklentimizi ortaya koyduk. Bu nasıl yapılabilir konusunda, memurlar için zam yapmanın tek sayı seçeneği var. Siz bunu taban aylığa yaparsınız, seyyanen zam yaparsınız, oran olarak yüzdelik zam yaparsınız, tek kısmını oran tek kısmını seyyanen yaparsınız. Onun için kamu görevlilerinin bordrolarında türlü kalemler var. Yeterki yerde anlamda ek zam yapılması konusundaki karar verilmiş ve çalışanların beklentileri görülmüş olsun.”


“Memur işi yapan işçiler memur kadrosu bekliyor”


Tamamı sözleşmeli olan kurumlardaki personelin durumuna ilişkin temel yaklaşımlarını tek kez henüz paylaştıklarını nâkil Yalçın, şunları söyledi:


“Memur işi yapan işçiler bunlar memur kadrosu bekliyor yerde konudaki talebi aktardık. Kadroya geçen personelin emekli aylığı noktasında mağduriyet üretilmemesi hususunda genel yaklaşımımızı iletme imkanı bulduk. Ek gösterge çiçekçi konusunda bile kamuoyuna 5 milyon 300 1000 insanı ilgilendiren yetişkin tek aranjman yapıldığı için yerde konuda memnuniyetimizi ifade etmiş fakat orada şefler, teknikerler başdu olmak üzere yerde ek gösterge düzenlemesinde doğruluk ve hakkaniyetin tamamen sağlanması ve zaman dereyece kadar yükselenlerin 3600 ek gösterge alabilmesi emekli olabilmesi konusundaki beklentimizi tek kez henüz ifade etme fırsatı bulduk.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy