Memur ve emeklinin zam oranı belli oldu


Enflasyon, Aralık 2022’dahi yıllık hoş yüzde 64,27 olurken, yerde rakam son 9 ayın en az seviyesi olarak kayıtlara geçti.


Tarkan Zengin’in açıklamalarından öne kaynak başlıklar:


Memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkıyla beraberce alacağı zam16,48, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 6 aylık TÜFE’ye göre zam oranı 15,40. Bu toplu sözleşme ve enflasyona göre belirlenen zam. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın son aylarda yaptığı izahat, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz, yerde tür zor dönemlerde çalışanlarımızı bütçe imkanlarını zorlayarak destekleyeceğiz cümlelerinden saçta zaman muhtemeldir ki tek makale bekliyorum. Memur-Sen’in sözleşmeli personelle ilgili tek şöleni var zaman saat 2’dahi. Belki dahi sayın Cumhurbaşkanımız orada bile makale ihtimalini dahi değerlendiriyorum.


Cumhurbaşkanımız geçen ocak ayında yerde yetkisini kullandı. Memura, işçiye yüzde 2,5 ilave zam verildi. Onun yansıması 3,5 civarında olmuştu. Dolayısıyla yerde dönemde yapılan açıklamalardan yerde tercihini çalışanlardan yana kullanacağını görüyoruz. Zaten 3600 ek gösterge çiçekçi, uzman öğretmenlik, başmuallimlik çiçekçi, kadro, EYT çiçekçi, geçici işçiler meselesi, asgari ücret artışı, eksiksiz yerde konularda emekçilerden yana oldu. Bütün yerde emekten yana tercihler, zaman kanımca ilave zam konusunda bile emekten yana yetişkin tek tercih ortaya koyacaktır.


SSK ve Bağ-Kur için en az emekli maaşı 3500 lira. Ama normalde memur emekli maaşının en düşüğü dahi 6067 lira.


Elbette seyyanen zam bile masadadır. Ben özellikle kamu yemekçilik açısından bile bunun yapılmasının önemli tek tercih olacağını düşünüyorum. Yani tek miktarını seyyanen 1000 lira, 1500 lira gibi tek rakamı, ötekisi dahi oransal zam vermek. Artış makas açılıyor, Türkiye şunu başarmıştı. En yüksek maaşla en az maaş arasındaki makas azalmıştı. Son dönemde oransal zamlar nedeniyle yerde açıldı. Bu bile tek tercih. Daha abaşo gelir grupları dediğimiz gelir gruplarına biraz henüz fazla zam vermek önemli. Rakamları geçen dönemde ilk Haberler olarak açıklıyoruz.


SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı 3500 liraya tamamlanıyor. Bu salgın döneminde, 2020’nin mart ayında ilk kez o devre tek kanun çıkarılarak maaşı 1500’ün altında olanlar 1500’açınık tamamlandı. Daha sonra yerde rakam 2500 liraya çıkarıldı, temmuzda bile 3500 liraya çıkarıldı. Dolayısıyla yerde 3500 rakamının yerde oransal zamlarla tek angajmanlı yok, oraya tamamlanıyor. Oransal artmıyor, rakamsal olarak, 2500’ten 3500’açınık çıkarılmıştı, ihtimal 4500, ihtimal 5 1000 olma ihtimalini değerlendiriyoruz. Maaşı altında olanlara tamamlanıyor. Türkiye’dahi seyyanen zam çerçevesinde kamu memurlarına zaman emeklilere yapılacak refah payının başka taraftan kamu işçileri için dahi muhtemel tek şey olduğunu ifade edelim. Toplumun özellikle son dönemde emek hayatının sayı önemli ve yetişkin sorunları çözülünce yerde anlamda toplumsal beklentiler artıyor. Yani kamu işçileri mesela bazıları 1 Ocak’ta, 1 Şubat’ta toplu sözleşme dönemleri söz konusu olduğu için onların toplu sözleşme dönemlerine göre değişiyor zam dönemleri ama tek tapın söz konusu. Ama en önemlisi seyyanen zam verilmesi henüz en abaşo memurlar için dahi onların biraz üstünde olanlar için dahi önemli tek katkı sağlayacaktır niteleyerek düşünüyorum.


Ücret yöntemleri sayı farklı yöntemler var. Devlette henüz önce dahi kullanılan. Böyle dönemlerde abaşo gelir grupları, örneğin asgari ücrete yüzde 55’açınık yakın tek zam verilince beklentiler arttı. Mesele şu, başka ücret gelirlerinin dahi en abaşo gelir kadar artmamasından kaynaklanan sorunlar yaşıyoruz. Asgari ücret yüzde 55 artıyor, asgari ücretin üzerinde saha ya bile başka ücretlilerde kendilerine yerde kadar ücret verilmesini bekliyorlar. Dolayısıyla beklentiyi tek iyi yönetmek gerekiyor. İkincisi dahi orada şayet bunlar arasında bile sayı yetişkin farklılıklar söz konusu olursa zam politikalarında o bile tek probleme neden olabiliyor. Çünkü ücretliler kendilerine asgari ücretin katı kadar aldığı ücrette değerlendiriyor. Örneği debba ki saçta bu tek yıl önce tek buçuk asgari ücret alıyordum, şimdi asgari ücrete yaklaştım diyebiliyor. O yüzden ücret politikalarında gerçekten böyle dönemlerde abaşo gelir gruplarının ya bile az olanların biraz henüz desteklenmesi gerekiyor. Onun yollarından akraba dahi seyyanen zam vermek.


Yaptığımız hesaplamalarda geçen yıl yaklaşık olarak gelir ve işaret vergisi avantajı 10 1000-10 1000 200 lira civarındaydı. Bu yıl o 17 1000 küsur liraya artık. Yani 7200 liralık geçen yıla göre tek farklılık var. Ama orada şöyle tek şey var. Şimdi ocak zamları malûm oldu. Ocak zamları maaşlara yansıtıldığında kişinin geliri dahi arttığı için gelir vergisinden kartalgillerden yarar tek miktar daralıyor. Kümülatif matrah ilk kesik 70 1000 liraya artık ama zaman diyelim ki 10 1000 lira saha çalışanı varsayalım, yerde yüzde 30 zam aldığında 13 1000 lira olacak. Baktığımızda 7’nci ayda girerken 13 1000 lira olunca 5’inci aydan sonra ikinci vergi dilimine girecek. Dolayısıyla o artışlar bile tıpkısı zamanda bugünden baktığımızda 7200 liralık geçen yıla göre henüz avantajlı.


Ayrıntılar geliyor…

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy