Memur ve emeklinin zam oranı bugün belli olacak


Başta memur ve emekliler olmak üzere milyonlarca kişiyi ilgilendiren sıra ertesi enflasyon rakamı, TÜİK tarafından zaman saat 10.00’bile açıklanacak.


Aralık ertesi enflasyonuyla 2022’nin temmuz-sıra dönemine ilgili enflasyon oranı bile netleşecek. 6 aylık enflasyon verisi, milyonlarca kişinin gelirini aracısız ve bilvasıta olarak etkileyecek.


Temmuz ile kasım takvim kapsayan 5 aylık dönemdeki enflasyon farkına ve toplu sözleşmeden kaynaklı rakama göre memur ve emeklilerinin zam oranı şu zihin yüzde 15,11.


Aralık enflasyonunun bile toplanması sonucu oluşan orana refah payının eklenip eklenmeyeceği merak konusu.


????Memur ve emekli maaşlarında ne kadar artım olacak?

????Sözleşmelilerin kadro çiçekçi ne aşamada?

Çalışma hayatının önemli başlıklarına üzerine son gelişmeler, uzman konuklarla @trthaber’dahi değerlendiriliyor. https://t.kobalt/W9BngSxtba


— Haberler Canlı (@trthabercanli) January 2, 2023


 


Asgari ücrete yapılan zammın memurlar için tek mihenk taşı olduğunu ifade fail Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu yüksek asgari ücret zammının bile göz önünde bulundurularak refah payının henüz yüksek belirlenmesi öngörülmektedir” dedi.


Memur-Sen’takt ek zam talebi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen’açınık tâbi 11 sendikanın temsilcileriyle tek araya gelmiş, Bakanlık’taki görüşmede, sendika temsilcileri memur maaşlarına ek zam talep etmişti.


Kamu görevlilerinin durumunun tek zihin önce görülmesini ve yerde ocakta enflasyon farkıyla beraberce yüzdelik zammın yansıyacağı zamla beraberce ek tek zammın yapılmasının zaruret olduğunun altını çizen Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, şu ifadeleri kullanmıştı: 


“Bunu tek kez henüz ifade ettik ve temel beklentimizi ortaya koyduk. Bu nasıl yapılabilir konusunda, memurlar için zam yapmanın tek sayı seçeneği var. Siz bunu taban aylığa yaparsınız, seyyanen zam yaparsınız, oran olarak yüzdelik zam yaparsınız, tek kısmını oran tek kısmını seyyanen yaparsınız. Onun için kamu görevlilerinin bordrolarında türlü kalemler var. Yeterki yerde anlamda ek zam yapılması konusundaki karar verilmiş ve çalışanların beklentileri görülmüş olsun.”


“Memur işi yapan işçiler memur kadrosu bekliyor”


Tamamı sözleşmeli olan kurumlardaki personelin durumuna ilişkin temel yaklaşımlarını tek kez henüz paylaştıklarını nâkil Yalçın, şunları söylemişti:


“Memur işi yapan işçiler bunlar memur kadrosu bekliyor yerde konudaki talebi aktardık. Kadroya geçen personelin emekli aylığı noktasında mağduriyet üretilmemesi hususunda genel yaklaşımımızı iletme imkanı bulduk. Ek gösterge çiçekçi konusunda bile kamuoyuna 5 milyon 300 1000 insanı ilgilendiren yetişkin tek aranjman yapıldığı için yerde konuda memnuniyetimizi ifade etmiş fakat orada şefler, teknikerler başdu olmak üzere yerde ek gösterge düzenlemesinde doğruluk ve hakkaniyetin tamamen sağlanması ve zaman dereyece kadar yükselenlerin 3600 ek gösterge alabilmesi emekli olabilmesi konusundaki beklentimizi tek kez henüz ifade etme fırsatı bulduk.”


Gelir vergisi tarifelerinde tadil


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2023 yılında uygulanacak gelir vergisi tarifesinin belirlendiğini açıklamıştı.


Buna göre; 


1. Dilim (%15) – 32.000’takt 70.000 TL’ye


2. Dilim (%20) – 70.000’takt 150.000 TL’ye


3. Dilim (Diğer) (%27) – 170.000’takt 370.000 TL’ye


3. Dilim (Ücret) (%27) – 250.000’takt 550.000 TL’ye


4. Dilim (%35) – 880.000’takt 1.900.000 TL’ye


5. Dilim (%40)*  –  > 880.000’takt >1.900.000 TL’ye


yükseltildi.


Asgari ücrete yapılan yüzde 54,5 oranındaki artım, gelir vergisi ve işaret vergisi istisnasına bile yansıdı. Böylelikle ücretli çalışanların ödeyeceği verginin azalması sağlandı.


Asgari ücret istisnası ile gelir ve işaret vergisi muafiyeti yerde yıl bile uygulanacak


2023 yılında, uygulamaya sürme edilen asgari ücret istisnası nedeniyle, tüm ücretli çalışanlar, yıllık 120.096 liraya isabet fail ücretlerinden gelir ve işaret vergisinden muaf olacak.


Ücret geliri elde fail her tek çalışandan, yıllık 16.916,32 lira gelir vergisi ile 911,53 lira işaret vergisi olmak üzere toplam 17.827,85 lira vergi tahsil edilmeyecek. 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir