Meta’nın yeni Super Rumble nişancı oyunu, metaverse’deki en eğlenceli şey

Bir video oyununda sekiz yaşındaki bir çocuğu tekrar tekrar hedef almanın etik kuralları nelerdir? Ya o sekiz yaşındaki çocuk oyunda bariz bir şekilde senden daha iyiyse ama şu anda annesiyle konuşmaya zorlanıyorsa ve gerçekten dikkatini vermiyorsa ve bu senin geri dönüş yapmak için en iyi ve muhtemelen tek şansınsa? Sekiz yaşındaki çocuğu birkaç kez öldürdükten sonra ne kadar saçma sapan konuşabilirsin? Ya o sekiz yaşındaki çocuk, son bir saatin büyük bir bölümünde sizinle saçma sapan konuşuyor ve her av tüfeğini ateşlediğinde neşeyle “Expecto Patronum” diye bağırıyorsa?

Bunlar, cevaplamak zorunda olduğunuz türden sorulardır. Süper Gürültü, Meta Quest için yeni oyun. (Aslında bunlar, meta veri deposunda ve çoğu çok oyunculu çevrimiçi oyunda bulacağınız türden sorulardır.) Süper Gürültü içeride yaşıyor Ufuk Dünyaları, Meta’nın evrenin merkezi haline getirmek için çok uğraştığı sanal evren sistemi… esasen başarısız oldu. Meta, çalışanlarına zaman geçirmeyi bile başaramadı. Ufuk Dünyaları.

Ama tüm zorluklara ve tarihsel emsallere rağmen, Süper Gürültü aslında oldukça eğlencelidir. Quest’in en iyi oyunu değil, hatta en iyisi değil Fortnite klon (bu olurdu Nüfus: Bir), ama en iyisi – ve belki de ilk? – Meta’nın sonunda gerçekten eğlenceli olan bir dijital dünya yaratabileceğine dair şimdiye kadar gördüğüm sinyal.

Bu gerçekten basit bir oyundur ve yardımcı olur: yedi farklı silahla dolu basit bir arenaya düşersiniz ve arenadaki diğer oyuncuları alt etmeye çalışırsınız. Her raunt birkaç dakika sürer, öldükten birkaç saniye sonra yeniden doğarsınız ve zil çalana kadar tamamen ücretsizdir. Oynadıkça seviye atlarsınız ve yeni seviyeler yeni oyun içi becerilerin ve teçhizatın kilidini açar.

hala değilim iyi oyunda, kendi başına, ancak içinde birkaç saat geçirdikten sonra, tek ve çift elli atış mekaniklerine hakim oldum ve hangi silahların ve “Süper Güçlerin” en iyi olduğunu anladım. (El bombası fırlatıcı, Süper Cephane, güven bana.) İyi saklanma noktalarının nerede olduğunu biliyorum ve sonunda kumandayı ve vücudumu aynı anda hareket ettirmeyi öğreniyorum. Süper Gürültü rakip olmaz Fortnite veya Apex Efsaneleri yakın zamanda atış oyunu üstünlüğü için, ama şaşırtıcı derecede iyi bir zaman.

Süper Gürültü aslında hepsi metaverse’yi biraz daha iyi hale getirmeye yardımcı olabilecek birkaç önemli şeyin birleşimidir. Meta’nın dahili oyun stüdyosu Ouro Interactive, oyunu, geliştiricilerin dış öğeleri ve varlıkları içine getirmesine izin veren tamamen yeni araçlar kullanarak oluşturdu. Ufuk Dünyaları yalnızca yerleşik kitaplıkları kullanmak yerine. Meta’nın metaverse başkanı Vishal Shah, “Görsel karmaşıklık, etkileşim ve eğlenceli oyun açısından Horizon’da nelerin inşa edilebileceği konusundaki tavanı gerçekten yükselttik” dedi. Düşük geçiş. Bu, Meta’nın daha önce inşa ettiği her şeyden daha derin, daha tekrar oynanabilir bir oyun ve boşuna değil, aslında oldukça iyi çalışıyor.

Süper Gürültü aslında hepsi metaverse’yi biraz daha iyi hale getirmeye yardımcı olabilecek birkaç önemli şeyin birleşimidir.

Ama hepsinden önemlisi, Süper Gürültü sana bir şey verir Yapmak metaverse içinde. Pek çok sözde sürükleyici deneyim, etrafta durup bir şeylere bakmak veya ekranın içindeki bir ekranda olup bitenleri izlemek anlamına gelir. Bu nedenle, Decentraland’da etrafta yalnız görünen bir grup insanın ekran görüntülerini görüyorsunuz ve bu nedenle duyduğunuz tüm deneyimler çoğunlukla sadece teknoloji demoları. Keşfedebileceğiniz 360 derecelik bir yere bırakılmak havalı ve eğlencelidir, ancak bu yenilik hızla eskir ve çoğu zaman altında hiçbir şey kalmaz.

geri kalanında bile Ufuk Dünyaları, tüm animasyona bakıp avatarınızın neden bacakları olmadığını merak etmekten başka yapacak pek bir şey yok. Nihayetinde Meta bunun iyi olduğunu düşünüyor; metaverse’yi sonunda arkadaşlarınızla takılacağınız bir yer olarak görüyor, sanal bir atari salonundan çok sanal bir kahve dükkanı gibi. Şahsen, yakın zamanda kendimi Quest kulaklığımda geri tepirken ve rahatlarken görmüyorum.

Süper Gürültü birçok yönden, içinde var olan oldukça iyi bir VR oyunudur. Ufuk Dünyaları. Mevcudiyet duygusu bir kere gerçektir. Süper Rumble’Arena oldukça bloklu ve ilkel ama yine de keşfetmek eğlenceli geldi çünkü bu 360 derecelik alanda gerçekten hareket edebiliyordum. Bu yüzden böyle oyunlar oynuyorum. süper sıcak Ve Tırmanışayrıca: diğer oyunlar kadar derin veya gelişmiş olmayabilirler, ancak onların içinde olmakla ilgili başka hiçbir sistemin boy ölçüşemeyeceği bir şey vardır.

Süper Gürültü bir oyun ama aynı zamanda akıllı ve metaverse-y hissi veren bir yer.
Resim: Meta

Burada da bazı büyük resim metaverse olayları oluyor. Oyundaki karakteriniz bir kere Meta avatarınız ve kendiniz olarak oynamak içtenlikle eğlenceli. Bir oyunda olduğunuzda, herkesin yarıştığını duyabiliyorsunuz, bu yüzden hepimiz sanki kulaklıklar takılıymış gibi arenadaydık. (Bir grup preteens saçma sapan konuşma dinlemek, şimdiye kadarki deneyimimin en iyi kısmıydı – bir çocuk diğerine, “Saç çizgin bir ananas gibi” dedi ve ben hala bunu çözmeye çalışıyorum.) Bir tur bittiğinde, bir dakika sonra aynı yarışmacılarla yeni bir tur başlar, böylece teorik olarak tüm gün arkadaşlarınızla oynayabilir veya her seferinde yeni bir ekip almak yerine yeni rakiplerinizi tanıyabilirsiniz. Süper Gürültü bir oyun ama aynı zamanda Meta’nın zekice bir manevrası olan bir yer.

Meta için zorluk, üzerine inşa etmeye devam etmek olacaktır. Süper Rumble, sürekli olarak geri gelmeye değer bir dünya haline getiren yeni seviyeler, silahlar ve güçlendirmeler eklemek. Ayrıca insanları, oyunun sonunda dalmaya değecek kadar eğlenceli olduğuna ikna etmelidir. Ufuk Dünyaları, avatarlarını özenle kişiselleştiriyor ve Meta’nın evreninin nasıl çalıştığını öğreniyor. Şimdiye kadar oyun, onu oynayan insanlar için bir hit gibi görünüyor, ancak pek de çekici değil. Ufuk Dünyaları — uygulamayı her başlattığımda, Süper Gürültü oynayan 1.000 kişi aralığında bir yere sahiptir. Bu hiçbir şey değil, ama aynı zamanda çok da değil.

Bundan daha da fazlası, Meta’nın bunu kanıtlamanın yollarını bulmaya devam etmesi gerekiyor. Süper Gürültü bir VR oyunundan daha fazlasıdır. Genel olarak VR ve AR oyunları konusunda iyimserim, ancak “metaverse” in insanların günlerini geçirmek isteyeceği bir yer olacağına hala ikna olmadım. Süper Gürültü hem teknik bir başarı hem de sanal bir aktivite olarak doğru yönde bir sıçramadır, ancak daha gidilecek çok yol vardır.

Bu arada ben de burada olacağım, dünyanın dört bir yanından küçük yaştaki gençlerin bacaksız avatarlarına laf atacağım. Bu metaverse bebeğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir