Microsoft, Outlook ve Teams’i Edge’de bağlantı açmaya zorluyor ve BT yöneticileri kızgın

Microsoft Edge iyi bir tarayıcıdır, ancak bir nedenden dolayı Microsoft, onu herkesin boğazına sokmaya ve Chrome veya Firefox gibi rakiplerin kullanımını zorlaştırmaya çalışıyor. Microsoft şimdi BT yöneticilerine, Outlook ve Teams’i Windows’taki varsayılan web tarayıcısını yok saymaya ve bunun yerine Microsoft Edge’de bağlantıları açmaya zorlayacağını bildirmeye başladı.

Reddit kullanıcıları, Microsoft 365 yönetim merkezinden Microsoft’un bu değişikliği nasıl uygulayacağını açıklayan mesajlar yayınladı. “Windows için Outlook uygulamasında Azure Active Directory (AAD) hesaplarından ve Microsoft (MSA) hesaplarından gelen web bağlantıları, Microsoft Edge’de tek bir görünümde açılacak ve açılan bağlantıyı geldiği e-postayla yan yana gösterecek.” Microsoft’tan BT yöneticilerine bir mesaj.

Bu, Windows’taki varsayılan tarayıcı ayarını etkilemese de, bağlantılar için varsayılan tarayıcı seçiminizi tamamen yok sayan Microsoft 365 ve Windows’un başka bir parçasıdır. Microsoft bunu zaten Windows 11’deki Widget’lar sistemi ve hatta varsayılan olarak ayarlanmış başka bir tarayıcınız olsa bile bir bağlantıya tıkladığınızda Edge’e zorlanacağınız arama deneyimi ile yapıyor.

BT yöneticileri, Reddit’teki çeşitli ileti dizilerindeki birçok şikayetten memnun değil. Neowin. Outlook yeterli değilse Microsoft, Microsoft Edge’de açılan sohbetlerdeki web bağlantılarının Teams sohbetleriyle yan yana açılmasıyla “benzer bir deneyimin yakında Teams’e geleceğini” söylüyor. Microsoft bunu kademeli olarak Microsoft 365 kullanıcılarına yayıyor gibi görünüyor ve BT yöneticileri, Outlook’ta kullanıma sunulmadan önce 30 gün önceden haber alıyor.

Microsoft 365 Kurumsal BT yöneticileri ilkeyi değiştirebilecek, ancak İş için Microsoft 365 kullananların bu değişikliği ayrı makinelerde yönetmesi gerekecek. Bu, pek çok küçük işletmeyi, neyin değiştiğini çözmenin gereksiz baş ağrısıyla baş başa bırakacak. Daha az teknoloji meraklısı olduğunuzu, Outlook’ta bir bağlantıya tıkladığınızı ve her zamanki tarayıcınızda açılmadığı için tüm favorilerinizi kaybettiğinizi düşündüğünüzü hayal edin.

BT yöneticilerine yönelik bildirimler, Microsoft’un Windows’un hangi uygulamaların belirli dosyaları veya bağlantıları varsayılan olarak açacağını yönetme biçiminde önemli değişiklikler vaat etmesinden sadece haftalar sonra geldi. O sırada Microsoft, “kullanıcı tercihlerine saygı gösterilmesini sağlama sorumluluğumuz olduğuna” inandığını ve “kendi birinci taraf Microsoft ürünlerimizle örnek teşkil etmemizin önemli olduğunu” söylemişti. İnsanları Microsoft Edge’e zorlamak ve varsayılan tarayıcıları yok saymak, kullanıcının seçimine saygı duymaktan başka bir şey değildir ve Microsoft’un bunu kötüye kullanmaya devam etmesi iğrenç.

Windows 11 ayrıca, Windows 10’dan bir adım geri olan ve Mozilla, Opera ve Vivaldi gibi rakip tarayıcı üreticilerini endişelendiren, varsayılan uygulamaları ayarlamak için dağınık ve hantal bir süreçle piyasaya sürüldü. Bir Windows 11 güncellemesi bu süreci iyileştirdi, ancak Microsoft’un hala varsayılan tarayıcı seçeneklerini atlatmanın yollarını bulmakla ilgilendiği açık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir