Microsoft, Windows 11’de Cortana uygulamasını kapattı

Windows 11’de Cortana’yı başlatmayı denerseniz, şimdi uygulamanın nasıl kullanımdan kaldırıldığına dair bir bildirim ve değişiklikle ilgili bir destek makalesine bağlantıyla karşılaşacaksınız. Microsoft artık Teams mobile, Microsoft Teams Display ve Microsoft Teams Rooms’ta Cortana desteğini “2023 sonbaharında” sonlandırmayı planlıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, Microsoft’a göre Outlook mobile içindeki Cortana “kullanılabilir olmaya devam edecek”.

Cortana, Windows 11’de durduruldu.
Ekran görüntüsü: Tom Warren / The Mediazone

Cortana, Microsoft’un 2015 yılında asistanı Windows 10’a eklemesinden önce Windows Phone’da bir dijital asistan olarak hayata başladı. Sesli komut desteği, hatırlatıcılar ve uygulamaları açma yeteneği ile Windows 10 görev çubuğuna derinlemesine entegre edildi. Microsoft daha sonra Cortana’yı Windows 11 görev çubuğundan ve ilk önyükleme deneyiminden çıkardı, ancak bağımsız uygulamayı bu haftaya kadar tuttu.

Nihayetinde Cortana, iOS ve Android için büyük bir yeniden tasarıma rağmen Alexa veya Google Assistant gibi rakiplerle rekabet etmekte zorlandı. Cortana’nın kaderi büyük ölçüde Microsoft’un Windows Phone’daki başarısızlıklarıyla bağlantılıydı ve Microsoft CEO’su Satya Nadella, 2019’da Cortana’nın rakiplerinin gerisinde kaldığını itiraf etti.

Microsoft şimdi, Windows 11 için Bing Chat tarafından desteklenen ve Windows ayarlarını denetleyebilen, soruları yanıtlayabilen ve çok daha fazlasını yapabilen yeni bir kenar çubuğu olan Windows Copilot üzerinde çalışıyor. Windows Copilot’un yerel RAR ve 7-Zip desteğini de içerecek bir Windows 11 güncellemesinin bir parçası olarak bu sonbaharda kullanıma sunulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir