Microsoft’un yapay zekası, Ottawa Food Bank’ı bir turizm merkezi olarak tavsiye ediyor

Jay Peters / The Mediazone tarafından ekran görüntüsü

Bağış yapmak isterseniz işte Ottawa Food Bank’ın web sitesi – 2019’dan bu yana yüzde 85 artan talep nedeniyle kısa süre önce yeni bir yere taşındı. Destek teşvik edilirken, CEO Rachael Wilson Haziran ayında CBC’ye şunları söyledi: bir gün kapılarımızı kapatalım… gıda bankasına ihtiyaç duyan insan sayısını azaltalım.”

“Microsoft Travel” tarafından belirsiz bir şekilde imzalanan makaledeki her bölüm, destinasyondan neler bekleyebileceğinize dair kısa bir metin açıklamasına sahiptir. Gıda bankası için, Microsoft’un özeti, bahsettiği yerin bağlamı göz önüne alındığında şaşırtıcı derecede berbat bir ifade içeriyor: “Bize gelen insanların geçindirmesi gereken işleri ve aileleri ve ayrıca ödenmesi gereken masrafları var. Hayat zaten yeterince zor. Aç karnına girmeyi düşün.”

Ottawa Food Bank’ın iletişim müdürü Samantha Koziara yaptığı açıklamada, “Söylemeye gerek yok, bu bizim asla yayınlayacağımız veya dahil edilmek isteyeceğimiz türden bir mesaj veya ‘hikaye’ değil” dedi. Sınır. “’Boş mide’ satırı açıkça duyarsızdır ve bir (insan) editörden geçmemiştir. Bildiğim kadarıyla, daha önce böyle bir şey görmemiştik – ancak yapay zeka giderek daha popüler hale geldikçe, bunun gibi listelerde yanlış/uygunsuz referansların artacağından şüphem yok. Bu, insan çeşitliliğinden araştırmacıların, yazarların ve editörlerin önemini vurgulamaktadır.

Microsoft, Microsoft Start programının “Hakkımızda” sayfasında “Algoritmalarımız her gün ortaklarımız tarafından gönderilen yüzbinlerce içeriği tarıyor” diye yazıyor. “Yenilik, kategori, konu türü, fikir içeriği ve potansiyel popülerlik gibi boyutları anlamak için işliyor ve kullanıcı tercihlerine göre yayınlıyoruz. Bu, gösterdiğimiz içeriğin değerlerimizle uyumlu olmasını ve önemli bilgilerin deneyimlerimizde belirgin bir şekilde öne çıkmasını sağlamak için insan gözetimi ile birleştirildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir