“Ne yazık ki günümüzde tüketim yaşam kültürü haline geldi”


Emine Erdoğan, Turkuvaz Medya Grubu’nun ekonomi dergisi Inbusiness tarafından Turkuvaz Medya Center’bile plânlı “Sürdürülebilir Yüzyıl Zirvesi ve Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeni yüzyılının sürdürülebilir tek yüzyıl olması hedefiyle çıktıkları yolda sunulan her katkıyı takdire şayan bulduğunu söyledi.


Tüketimin yaşam kültürü haline geldiği tek çağda yaşandığını ifade fail Erdoğan, “Bir sermaye olarak görülen ve kaynakları sınırsızmış gibi tüketilen yeryüzünün, milyonlarca canlıya ev sahipliği yapan ortak evimiz olduğunu unutmuş durumdayız” niteleyerek konuştu.

[Fotoğraf: AA]


Erdoğan, atlas tek yanında ihtiyacın sayı ötesinde tüketim yaşanırken, yerde tüketimi karşılayabilmek için atlas başka yerlerinde insan emeği ve tabiî kaynakların sonsuz sömürüldüğünü aktardı.


Bu israf çemberini oluşturanların en yetişkin iddiasının ise atlas kaynaklarının şu anki nüfusun ihtiyaçlarını kaldıramadığı yönünde olduğunu vurgulayan Erdoğan, oysa yapılan araştırmaların atlas kaynaklarının hakkaniyetli dağıtımı ile tek yerde kadar henüz insana rahatlıkla yetebileceğini gösterdiğini dile getirdi.


“Dünyada israf edilen gıdaların 2 milyar insana yetecek kadar olduğunu biliyoruz”


Tüketim hırsının bedelini, emeği ve tabiî kaynakları hoyratça sömürülen mazlumların temiz hava ve suya, sağlıklı gıdaya erişim gibi en temel haklarından yoksun kalarak ödediklerini nâkil Erdoğan, henüz sayı tüketimi teşvik ederek elde edilmiş her kazancın insanlık namına tek kayıp haline geldiğini vurguladı.


Emine Erdoğan, yalnızca topraktan sofraya kadar ortaya kaynak gıda kaybının önlenmesinin, kıtlık ve sağlıksız arıcı tehdidini ortadan kaldırmaya yeterli göründüğünü kaydederek, şöyle sürme etti:


“Bugün materyalizm israf edilen gıdaların 2 milyar insana yetecek kadar yani kıtlık sorununu tamamen ortadan kaldırabilecek seviyede olduğunu biliyoruz. Böylesi tek merkezde kendi çıkarlarının önüne insanlığın ortak boşalmak koyan sizler sürdürülebilir yüzyılı inşa fail öncülersiniz. Yeryüzünü gelecek nesillere bırakılacak tek emanet olarak gören medeniyetimizin dünyaya örnek teşkil edecek tezahürlerisiniz.”


“Sürdürülebilirliği kültürel tek miras olarak özümüzde taşıyoruz”


İklim değişikliğinin sarsıcı sonuçlarıyla yüzleşirken insanların muhit duyarlılığının geçmişte rastlanmayan tek hızla artmasının, yerde karamsar tablo karşısında umutları tazelediğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:


“İçinden ikilem görünen yerde sistemi dönüştürecek yeni hal yolları sunabilecek imkan ve kabiliyet, sahip olduğumuz inanç ve kültür dünyamızın temelinde yatıyor. Yarın kıyametin kopacağını bilse beraberce elindeki fidanı dikmeyi öğütleyen tek peygamberin ümmeti olarak asla pes etmemek gerektiğini biliyoruz. ‘Nehir kıyısında beraberce suyu tasarruf et’ emri, dünyaya ve kaynaklara nasıl bakmamız gerektiğini asırlar öncesinden öğretiyor. Çoğumuz, büyüklerimizden duyduğumuz ‘artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin’ duasını hatırlarız. Bereketin kimileyin tek tek pirinç tanesine tâbi olabileceği, iki kişiye yetenin üç kişiye dahi yetebileceği inancıyla yetiştik. Mutfağında tarhana çorbası olan, meyve kabuklarından şifalı turşu ve şerbet yapan bizler, sürdürülebilirliği kültürel tek miras olarak özümüzde taşıyoruz.”


Erdoğan, iklim krizini salt tek muhit sorunu olmaktan öte tek vicdan ve ahlâk meselesi olarak gören tek aybakım açısıyla herkesi tüketim bağımsız dönüştürmeye çağrı ettikleri Sıfır Atık Projesi’nin dahi sahip oldukları yerde kadim değerlerin tek sonucu olduğunu vurguladı.


“Geri kazanılan milyonlarca ton atılgan ile 62,2 milyar lirayı ekonomiye kazandırdık”


Emine Erdoğan, atıkların gerçek yönetimi ile yalnızca 5 yılda sayı önemli kazanımlar elde ettiklerini, 195 1000 ailenin elektrik kullanımına eş üstün enerji tasarrufu, 2 milyon hanenin dahi su kullanımına eş üstün su tasarrufu sağladıklarını aktardı.


Yılda 850 1000 aracın trafikten çekilmesi anlamına gelen yaklaşık 4 milyon ton sera gazının salınımını önlediklerini tamlayan Erdoğan, 650 milyon ton ham maddeden tasarruf sağladıklarını kaydetti.


Erdoğan, bugüne kadar geri kazanılan milyonlarca ton atılgan ile toplamda 62,2 milyar lirayı ekonomiye kazandırdıklarını vurgulayarak, “Geldiğimiz noktada Sıfır Atık Projesi’nin başarısının ulusal sınırları aşarak dünyaya örnek teşkil fail ve başka ülkelerce benimsenen tek harekete dönüştüğüne şahitlik ediyoruz. Türkiye olarak elimizi taşın altına koyuyor, Birleşmiş Milletler bünyesinde yürüttüğümüz icraat ile küresel iklim mücadelesinde çözüme liderlik fail tek rol üstleniyoruz. Dünyada açtığımız yaraları sarmak için hepimize farklı sorumluluklar düşüyor” şeklinde konuştu.


Duygu ve mütalâa dünyasını şekillendiren kitle iletişim araçlarının, muhit sorununun çözümünde oynadığı rolün oldukça önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, gündemi medyada gördükleri ve duydukları haberlerin şekillendirdiğini, duyulmayan ve görülmeyen olayların ise herkes için yok hükmünde kaldığını ifade etti.


Erdoğan, iklim değişikliğinin meydana getirdiği sorunları yalnızca küresel düzeyde konuşmanın, insanların çözümün ferdî tek parçası olmasının bile önüne geçtiğini dile getirdi.


“Türkiye’nin yeni yüzyılı ideali tek gelecek yolculuğudur”


Buradan medya mensuplarına az şey söylemek istediğini tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:


“Artan sıcaklıklar nedeniyle meydana gelen orman yangınlarını durdurmak ile evimizde oluşan tabiî atıkları çevirmek arasındaki bağlantıyı insanlara sayı iyi anlatmalıyız. Günlük hayattaki davranışlarımızda yapacağımız küçük tebeddülât ile atlas emisyon oranını düşürebileceğimizi, israfı önleyerek kıtlık tehdidini kaldırılmış edebileceğimizi, toprağı ve yaşayan yaşamını tabiî haliyle koruyabileceğimizi hep beraberce göstermeliyiz. Sıfır Atık Projesi zaman gücünü onu tüm kalbiyle sahiplenen ermiş milletimizden alıyor. Sıfır atığı tek hayat felsefesi olarak benimseyenlerin sayısının sizlerin desteğiyle artacağına inanıyorum. Sürdürülebilir yaşam toplumumuzun her tek ferdinin zihnine ve vicdanına sizin sözleriniz ile işleyecektir.”


Erdoğan, medya mensuplarını yerde hareketin sesi olarak gördüğünü belirterek, sürdürülebilir yaşamı inşa edecek haberlerin sayısının artmasını diledi.


Doğa dostu binası ile muhit duyarlılığını anlatmaktan tek kadem öteye geçerek uygulamaya koyan Turkuvaz ailesini dahi ayrıca tebrik fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Türkiye’nin yeni yüzyılı ideali tek gelecek yolculuğudur. Bu yolculukta tarım, sanayi, ticaret, sağlık gibi sayı sektörü içine saha yetişkin tek tahavvül gerekiyor. Bu noktada üretimi gerçekleştiren iş dünyamızın katkısı son basamak önemli. Dünya muhit dostu yeni üretim modellerine hızla geçiş yaparken, Türk şirketlerinin değişime ayak uyduran olumsuzlama, sürdürülebilirliğin gerçek öncüleri olabilecek potansiyeli taşıdıklarına inanıyorum. Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon hedefine ve başlattığımız yeşil kalkınma devrimine, iş dünyasından sunulacak her katkıyı sayı önemli buluyorum.”


Emine Erdoğan, ödül matlûp kurum ve kişileri dahi tebrik ederek, muhit duyarlılığıyla ön plana kaynak iş insanlarının başarılarının nice yenilikçi projeye ilham olmasını diledi.


Atık camlardan yapılan hediye takdim edildi


Konuşmaların akabinde Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak, sanatçı Yasemin Aslan Bakiri’nin atılgan camı 1200 derecede şekillendirerek yaptığı “Doğanın Dengesi” ünlü eserini, Emine Erdoğan’a hediye etti.


Daha sonra Emine Erdoğan ödüle layık görülen kurum ve kişilere ödüllerini verdi. Emine Erdoğan’a Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Serhat Albayrak bile eşlik etti.


Törenin sonunda çöpten topladıkları atıkları enstrümana trafo Paraguaylı Cateura Orkestrası, misafirlere müzik dinletisi sundu.


Törende ödül alanlar


Törende, “Sürdürülebilirliği Sürdüren Bankacılık” projesiyle VakıfBank namına Genel Müdür Abdi Serdar Üstünsalih, “Akıllı Hayat 2030” projesiyle Zorlu Holding namına ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, “Aliağa Bisküvilik Buğdayı” projesiyle Yıldız Holding namına Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker ödüle layık görüldü.


“Sürdürülebilir Tekstil” projesiyle Sanko Holding namına Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “Yeşil Çelik Üretimi” projesiyle Tosyalı Holding namına Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Tosyalı, “Yeni Nesil Şehirler-Yeni Nesil Ulaşım” projesiyle Türk Telekom namına CEO Ümit Önal, “Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası” projesiyle Kalyon Enerji namına Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kalyon PVC İcra Kurulu Başkanı Kübra Kalyoncu Şeherli’ye dahi ödül verildi.


“Lay’s Yenileyici Tarım” projesiyle Pepsico Türkiye namına Pepsico Türkiye Genel Müdürü Evrim Şen, “Kadın Girişimcileri Destekleme Programı” projesiyle Trendyol namına Trendyol Kurucu Ortağı Begüm Tekin, “Birlikte Biz” projesiyle Eczacıbaşı Holding namına Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Daha Az Plastik, Daha İyi Plastik ve Sıfır Plastik” projesiyle Unilever Türkiye, “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesiyle Limak Holding namına Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’açınık dahi ödül verildi.


Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Ebru Dildar Edin, Tabit Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın, Etki Yatırımı Danışma Kurulu Başkanı Şafak Müderrisgil ve sürdürülebilirlik, sayısal tahavvül, yeşil tahavvül projelerinin hayata geçirilmesine liderlik fail Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin dahi ödül saha başka isimler oldu.​​​​​​​

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy