New York Times, içeriğinin AI modellerini eğitmek için kullanılmasını yasaklıyor

New York Times içeriğinin yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılmasını durdurmak için önleyici tedbirler almıştır. tarafından bildirildiği gibi reklam haftası, NYT metin, fotoğraflar, resimler, ses/video klipler, “görünüm ve his”, meta veriler veya derlemeler dahil olmak üzere içeriğinin “herhangi bir yazılım programının” geliştirilmesinde kullanılmasını yasaklamak için 3 Ağustos’ta Hizmet Şartlarını güncelledi. , ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, bir makine öğrenimi veya yapay zeka (AI) sistemini eğitmek.

Güncellenen şartlar artık, bu tür içeriği kullanmak, erişmek veya toplamak için tasarlanmış web sitesi tarayıcıları gibi otomatik araçların yayının yazılı izni olmadan kullanılamayacağını da belirtiyor. bu NYT bu yeni kısıtlamalara uymayı reddetmenin, belirlenmemiş para cezaları veya cezalarla sonuçlanabileceğini söylüyor. Yayın, politikasına yeni kurallar getirmesine rağmen, arama motoru tarayıcılarına hangi URL’lerin erişilebileceğini bildiren robots.txt dosyasında herhangi bir değişiklik yapmamış gibi görünüyor.

Google kısa bir süre önce yapay zeka hizmetlerini web’den topladığı herkese açık veriler üzerinde eğitme izni verdi.

Hareket, Google’ın arama devinin Bard veya Cloud AI gibi çeşitli AI hizmetlerini eğitmek için web’den genel verileri toplayabileceğini açıklayan gizlilik politikasındaki yakın tarihli bir güncellemeye yanıt olarak olabilir. OpenAI’nin ChatGPT’si gibi popüler yapay zeka hizmetlerine güç veren birçok büyük dil modeli, orijinal yaratıcının izni olmadan web’den kazınmış telif hakkıyla korunan veya başka bir şekilde korunan materyalleri içerebilecek geniş veri kümeleri üzerinde eğitilir.

Bu dedi ki, NYT ayrıca Şubat ayında Google ile arama devinin öne çıkmasına izin veren 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Zamanlar önümüzdeki üç yıl boyunca bazı platformlarında içerik. Yayın, her iki şirketin de içerik dağıtımı, abonelikler, pazarlama, reklamlar ve “deneme” araçları üzerinde birlikte çalışacağını söyledi, bu nedenle değişikliklerin NYT hizmet şartları, OpenAI veya Microsoft gibi diğer şirketlere yöneliktir.

OpenAI geçtiğimiz günlerde web sitesi operatörlerinin artık GPTBot web tarayıcısının web sitelerini kazımasını engelleyebileceğini duyurdu. Microsoft ayrıca kendi Şart ve Koşullarına, kullanıcıların AI araçlarından veri çıkarmasını veya başka bir şekilde veri çıkarmasını yasaklamanın yanı sıra, insanların AI ürünlerini “başka herhangi bir AI hizmeti oluşturmak, eğitmek veya iyileştirmek (doğrudan veya dolaylı olarak)” için kullanmasını yasaklayan bazı yeni kısıtlamalar ekledi. .

Bu ayın başlarında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok haber kuruluşu Associated Press ve Avrupa Yayıncılar Konseyi küresel milletvekillerini eğitim için veri kullanmadan önce eğitim veri setlerinde şeffaflık ve hak sahiplerinin onayını gerektiren kurallar başlatmaya çağıran bir açık mektup imzaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir