Nielsen’in lineer TV numaraları sonunda TikTok ve YouTube’un gerçekliğini yakaladı

Yaklaşık iki yıl önce Nielsen, insanların TV izleyerek geçirdikleri zamanı ölçmek için yeni bir ölçüm kullanmaya başladı. Yayın TV, kablolu TV, akış ve oyun konsolları ve medya oynatıcıları kullanan kişileri açıklayan “Diğer” adlı bir toplama için bölmeler oluşturdu. En son rapor, Haziran 2023’ten Temmuz 2023’e kadar yayın ve kablo TV’nin her birinin yaklaşık yüzde bir düştüğünü gösteriyor. Akış ve “Diğer” kategorisinin her biri, aynı zaman diliminde bu yüzde birlik artış kaydetti.

Ama bir yıl öncesiyle karşılaştırırsanız, düşüş çok daha belirgin. Analitik firması, kablo kullanımının geçen yılın bu zamanından bu yana yüzde 12,5 oranında düştüğünü ve izleyicilerin zamanının üçte birinden azını oluşturduğunu, yayın TV’nin ise Amerikan evlerinde toplam izlenme süresinin yalnızca beşte birine düştüğünü gösterdi.

Aynı zamanda Nielsen, YouTube ve Netflix liderliğinde yayın akışının rekor kıran bir ay geçirdiğini ve bunların birlikte izlenme süresinin yalnızca yayın olarak harcanan süre kadar olduğunu söylüyor. Nielsen’in “Diğer” kategorisi, aslında geçen yılın aynı dönemine göre bir yüzde puanı düşmesine rağmen, son üç aydır istikrarlı bir şekilde yükseliyor.

Bu eğilim, kablo sağlayıcılarının 2023’ün ikinci çeyreğinde tahmini 1,73 milyon abone kaybettiğini tahmin eden bir rapor yayınlayan Leichtman Research’ün en son rakamlarıyla destekleniyor. Macquarie medya analisti Tim Nolle, “Doğrusal TV ölçütlerinin tamamen kötü olduğunu düşünüyoruz.” 14 Ağustos tarihli bir yatırımcı raporunda not edildi Hollywood Muhabiri Edinilen.

Geleneksel TV için hala bir şans var. Tubi ve The Roku Channel gibi ücretsiz reklam destekli TV servislerinin popülaritesi artıyor ve TV yayıncılığı işindeki herhangi biriyle konuşursanız, size ATSC 3.0’ın TV’yi de kurtarabileceğini söyleyecekler. Ancak geleneksel TV, yalnızca Disney Plus ve Max ile rekabet etmiyor; içeriği NBC veya CBS’den daha hızlı ve daha ucuza üretmek için içerik oluşturuculara güvenebilen YouTube ve TikTok ve diğer video sağlayıcılarla rekabet ediyor. Bu nedenle, Nielsen’in azalan izleyici sayısıyla ilgili haberleri, her zaman biraz iç karartıcı bir kaçınılmazlık olduğu kadar sürpriz değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir