Nvidia, gelecek yıl çıkacak daha güçlü AI çipini tanıttı

Üretken AI kullanımı için üst düzey işlemciler sağlamada zaten pazar lideri olan Nvidia, büyük AI modellerini çalıştırma talebi devam ettikçe daha da güçlü bir çip çıkaracak.

Şirket, Nvidia’nın “büyük dil modellerini, öneri sistemlerini ve vektör veritabanlarını kapsayan en karmaşık üretken AI iş yüklerini” işleyebileceğini söylediği GH200 süper çipinin kullanılabilirliğini duyurdu.

GH200, şu anda Nvidia’nın en güçlü ve popüler AI teklifi olan H100 ile aynı GPU’ya sahip olacak, ancak bellek kapasitesini üç katına çıkaracak. Şirket, GH200 üzerinde çalışan sistemlerin 2024’ün ikinci çeyreğinde başlayacağını söyledi.

Nvidia, GH200’ün fiyatını açıklamadı; H100 hattı şu anda yaklaşık 40.000 $ ‘a satılıyor.

Karmaşık AI modelleri, güçlü GPU’lar gerektirir, böylece sistem, Banksy tarzında metin veya bir atın fotoğrafını oluşturmak için gerekli hesaplamaları yapabilir. Bu modelleri çalıştırmak, tonlarca işlem gücü gerektirir ve Nvidia’nın H100 yongalarında bile, bazılarının yalnızca çalıştırmak için modelleri diğer GPU’lar arasında “parçalaması” gerekir.

Nvidia, üretken yapay zeka özellikli GPU’larda neredeyse tekele sahip. AWS, Azure ve Google gibi bulut sağlayıcılarının tümü, Nvidia’nın H100 Tensor Core GPU’larını kullanıyor ve müşterilerin kendilerini farklı kılmak için büyük dil modellerini kullanarak projeler hazırlamasına ve çalıştırmasına yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir