Orta gelirliyi ev sahibi yapacak projede sona gelindi


Orta gelirliyi ev sahibi yapacak projeyle ilgili detaylara Haberler ulaştı. Edinilen rastlantı göre, önümüzdeki günlerde detaylarının açıklanacağı sosyal konut projesinde; hedef kitlenin orta sınıf vatandaş olacağı, konut fiyatı için hanehalkının toplam geliri üzerinden tek sınırlama yapılacağı ön görülüyor. 


Projenin konut sahibi olmayıp, sıfır konut alacakları kapsayacağı düşünülüyor.


Açıklanacak proje ile orta sınıfın ulaşabileceği konutlar için mevzuat altyapısı hazırlanarak “ulaşılabilir konut” tanımı yapılacak. Bu sayede taksit ödemelerinin hanehalkı gelirine oranının az tek seviyede tutulması için mevki tarafından vatandaşın destekleneceği tahmin ediliyor.


Proje kapsamında İstanbul özelinde azami konut fiyatları ve konut metrekare fiyatlarının özel olarak çalışıldığı malûm. Projenin kurumsallaştırılarak, sürekli tek imkan şeklinde vatandaşa sunulması ve konut üreticilerinin dahi taşın altına elini koyması için senaryoların masada olduğu değerlendiriliyor.


Yapılan çalışmanın mevcut konut fiyatlarına olumsuz yönde etkisi olmaması için ciddi tedbirler alınacağı tahmin edliyor.


Projede, tapu harcı açısından bile alıcıya tek muafiyet tanınması gündemde. Muhtemelen sistem sayesinde edinilen konutların, uzun tek süre satışına bile engel konulacaktır.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy