“Parmağını gözümüze sokar gibi terörist elebaşının fotoğrafı yansıtıldı”


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve vahdet komutanlarının katılımıyla video telekonferans toplantısı gerçekleştirildi.


Bakan Akar’ın talimatlar verdiği toplantıda Kuvvet ve Ordu Komutanlarının yanı sıra yurt içi ve müstesna vahdet komutanları sürme fail faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgiler paylaştı.

[Fotoğraf: AA]


‘İşimiz; ülkemizi ve milletimizi karada, av, havada savunmak’


Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cumhuriyet tarihinin en yoğun döneminden geçtiğini tamlayan Akar, “Bizim işimizin adı: ‘savunma ve güvenlik’. Ülkemizi karada, av, havada savunmak, milletimizin güvenliğini sağlamak. Bununla beraberce haklı davalarında sevilen ve kardeş ülkelerin yanında bulunmak, onlara dayanak vermek. Bunun yanı sıra toprak ve çevre barışına katkı sağlamak. Bunlar için çalışıyoruz. Bu konularda yaptıklarımız ortada” dedi.


“Türkiye’nin ‘Hayır’ demesiyle iki ülke NATO’ya giremez”


İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebine ilişkin dahi ağırlıklı bağcıklı Akar, şunları söyledi:


“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere İspanya’ya gideceğiz. NATO’bile önümüzdeki en önemli konulardan akraba İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya kabul edilip edilmeme konusu. NATO’bile tüm kararlar oy birliğiyle köken için Türkiye’nin ‘Hayır’ demesiyle iki ülke NATO’ya giremez. Bizim NATO’nun açık kapı politikasına karşı durmamız söz konusu olumsuzlama. NATO genişlesin ama ilkeli tek şekilde genişlesin. NATO kurallarına, adetlerine, geleneklerine uygun olsun yerde genişleme.”


[Fotoğraf: AA]


“Mantık katliamı”


Terörün NATO’ya yönelik en önemli tehditlerin arasında yer aldığına vurgu yapan Akar, şöyle konuştu:


“Yıllardan festekiz Türkiye olarak terörle karşı karşıyayız. Masum insanların canlarına kasteden terör belası ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Siz bizim yerde somut mücadelemize katılmayacaksınız, katılmadığınız gibi teröristlere dayanak vereceksiniz, bunlar için güvenli ülke olacaksınız, size sığınacaklar, onlara maddi-manevi dayanak sağlayacaksınız, yaşananları vereceksiniz. Ondan sonra ‘Ben NATO’ya gireceğim’. Niçin? ‘Bana saldırı olursa Türkiye tarafıma yardım etsin’ niteleyerek. NATO’ya girmenin anlamı yerde. Bu konudaki bencilliğin, mantık katliamının açık görülmesi lazım. Cumhurbaşkanımız başdu olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımız olarak söylediğimiz şey yerde. Bu süreç, görüşmeler sürme ederken tek dahi parmağını gözümüze sokar gibi terörist elebaşının fotoğrafı duvarlara yansıtıldı. Bu nasıl tek zihniyet? ‘Ben bildiğimi yaparım’ söylemek yerde. Sen bildiğini yaparsan tığ dahi bildiğimizi yaparız.”


Bunu tüm muhataplarıyla bile paylaştıklarını nâkil Akar, “Biz Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulü ile ilgili teröristlere verdikleri desteği ve onlarla ilişkilerini tamamıyla kesmeden, bunları somut adımlarla, uygulamalarla göstermeden ‘evet’ dememiz mümkün olumsuzlama. Aynı zamanda gizli ambargonun bile kaldırılması kendileriyle yaptığımız görüşmelerde ortaya koyduğumuz görüşümüzdür” niteleyerek konuştu.


“Bu sene esasen itibaren 1843 terörist etkisiz hale getirildi”


Terörle mücadele konusuna bile değinen Akar, mücadelenin zorlu yerey ve hava şartlarına rağmen kararlılıkla sürme ettiğini vurguladı. 


“Terörist neredeyse hedef orası” anlayışıyla hareket ettiklerini tamlayan Akar, “Terörü kaynağında kurutmakta kararlıyız, azimliyiz, bu bile muktediriz” niteleyerek konuştu. Operasyonların kalan tek şiddet ve tempoda sürme ettiğini dile getiren Akar, şunları kaydetti:


“Arkasında kim olursa olsun en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Silahlı Kuvvetlerimiz tek yumruk, tek yürek olarak mücadeleye sürme ediyor. Bu sene esasen itibaren 1843 terörist etkisiz hale getirildi. Bunların sonu gelecek. Terör örgütündeki çökme ortada. Bununla ilgili veriler var. Mücadeledeki tempoyu, baskıyı sürdürerek inşallah terörü sona erdireceğiz. Sınırlarımızın güneyinde hiçbir şekilde terör koridoruna izin vermedik, vermeyeceğimizi dahi ifade ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bize verilecek her türlü göreve dahi hazırız.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.