PS5’inizde ebeveyn denetimlerini nasıl kurarsınız?

Bugünün çocukları çok genç yaşta teknolojiden anlıyor, ancak çocuklarınızın yerinde korkuluklar olmadan bir PS5’in önünde oturmasını istemeyebilirsiniz. Sony, ebeveyn denetimlerini doğrudan konsolu için yazılımın içine yerleştirmiştir ve çocuklarınızın yapabileceklerine sınırlar koymak için kullanıcı profilleri özelliğiyle birlikte kullanılabilirler.

Bu sınırlar, çocuğunuzun oyun oynamak için harcayabileceği saat sayısından oyun içi satın alma işlemleri için ne kadar harcayabileceğine kadar her şeyi kapsar ve tümü konsolunuzda yapılandırdığınız hesaplarla bağlantılıdır. Bu ebeveyn denetimlerinin çoğu, web’de ve PS5’te yönetilebilir, ancak web’de yeni çocuk hesapları oluşturulması gerekir.

Web’de aile yönetimi

Her şeyden önce, ev tipi PS5’te yapabileceklerini kısıtlamaya başlamadan önce ailenizden kimlerin olduğunu Sony’ye söylemelisiniz. Zaten bir PlayStation Network (PSN) hesabınız olduğunu varsayarsak:

 • Bir web tarayıcısında Hesap Yönetimi sayfanıza gidin.
 • Tıklamak Aile Yönetimi > Şimdi Kurun > Bir Çocuk Ekleyin.
 • Çocuğun PS5’te oturum açabilmesi için bir doğum tarihi, bir e-posta adresi ve bir parola sağlamanız gerekir.

Ardından, PS5’te hangi oyunlara, VR özelliklerine ve web sitelerine erişilebileceğini kapsayan, hesaba uygulanacak bir dizi ebeveyn kontrolü ayarı gösterilecek.

Çocuk hesapları için ebeveyn denetimi seçeneğiniz vardır.

 • Tıklamak PS5 oyunları için Yaş Seviyesi yeni bir yaş düzeyi ayarlamak için — varsayılan olarak bu, sağladığınız doğum tarihine göre hesaplanacaktır.
 • Tıklamak PS VR2 ve PS VR kullanımı sanal gerçeklik kulaklığınız varsa. Seçmek Kısıtlamakve çocuğunuz bu cihazları sizin izniniz olmadan kullanamaz.
 • Tıklamak Web Tarama ve daha sonra Kısıtlamak Çocuğunuz PS5’te oturum açmışken oyunların ve sohbetlerin sizin izniniz olmadan web bağlantılarını açmasını durdurmak için.
 • Seçme Onaylamak.

Şimdi, üzerinde çalışabileceğiniz başka bir ayar grubuna sahipsiniz.

 • Seçmek İletişim ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Ve Kısıtlamak sesli sohbet, mesaj gönderip alma ve ekran görüntülerinin paylaşılması gibi özellikleri engellemek için.
 • Seçmek Aylık Harcama Limiti Çocuğunuzun PS5 üzerinden ne kadar harcayabileceğine kısıtlamalar getirmek için – tutarlar sıfırdan sınırsıza kadar değişir ve aralarında birkaç miktar vardır.

Ne kadar oyun süresi olması gerektiğini, ne zaman başlayabileceğini ve ne zaman bitmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

 • Tıklamak Onaylamak, ardından saat diliminizi ayarlayın. Bundan sonra, çocuğunuzun günde ne kadar süreyle ve hangi saatler arasında konsolda kalabileceğine bağlı olarak hemen ekran süresi kısıtlamalarını yapılandırmanız istenecektir. Seçme Onaylamak tekrar ve Kabul Et ve Aileye Ekleve işiniz bitti.

Seçtiğiniz herhangi bir ayar için Kısıtlamak ziyade Kısıtlama, çocuğunuz söz konusu özelliği kullanmaya çalışırsa, size e-posta yoluyla veya yüklediyseniz PlayStation mobil uygulamasına bir izin isteği gönderilir. Daha sonra isterseniz tek seferlik bir istisna yapabilirsiniz.

Bu ayarları değiştirmek veya çocuğunuzun PS5’teki etkinliğini (örneğin günde kaç saat oyun oynadığını) görmek için istediğiniz zaman web’deki Hesap Yönetimi sayfasına dönebilirsiniz. Aynı ebeveyn denetimlerine konsoldan da erişebilirsiniz.

PS5’te çocuk hesapları ekleyin

Sony artık ailenizde kimlerin olduğunu bildiğine göre, onları PS5’inizdeki kullanıcı hesaplarına ekleyebilirsiniz. Çocuğunuz, kendi oyunları, yüksek puanları ve tercihleri ​​ile ve ebeveyn kontrolü ayarlarınız uygulanmış olarak kendi hesabında oturum açabilecektir.

Avatarınızı (ana ekranda sağ üstte) seçerek ve ardından Çıkış Yap. Ardından, seç Kullanıcı Ekle Çocuğunuzun oturum açmasına izin vermek için — yol boyunca kendi kullanıcı adlarını ve profil resimlerini ayarlayabilecekler.

Çocuk hesabı nasıl çalışır?

Bir çocuk hesabı, bir yetişkin hesabıyla aynı ayrıcalıklara sahip değildir. Çocuğunuz Ayarlar’ı açarsa (sağ üstteki dişli simgesi aracılığıyla), ardından Aile ve Ebeveyn Denetimleribu kontrolleri düzenleyemeyecekler — ancak bugün için ne kadar oyun süreleri kaldığını görebilecekler.

Değişiklik yapmak veya kontrollerde ince ayar yapmak istiyorsanız, PS5’te kendi hesabınıza geri dönmeniz ve ana ekranın sağ üst köşesindeki dişli çark simgesi aracılığıyla konsol ayarlarını açmanız yeterlidir. Oradan, daha önce web arayüzünde ele aldığımız tüm ebeveyn denetimlerine erişebilirsiniz.

 • Seçmek Aile ve Ebeveyn Denetimleri > Aile Yönetimi ve ardından değişiklik yapmak için alt hesabı seçin.

PS5’iniz, çocuğunuzun bugün ne kadar süredir oyun oynadığını size söyleyecektir.

 • Seçme Bugün için Oynama Süresini Değiştirin çocuğunuza PS5’te daha fazla zaman vermek veya oyun oynamak için ne kadar zaman harcadıklarını görmek için.
 • Seçme İzin Verilen Oyunlar Engellenen oyunlar veya izin verilmeyen iletişim seçenekleri (sesli sohbet gibi) için çocuğunuzdan gelen bekleyen istekleri görmek için.
 • Seçme Ebeveyn Denetimleri aylık harcama limitinden oyunlardaki yaş aralığı kısıtlamalarına kadar, web’de zaten yapılandırdığınız tüm ayarları değiştirmek için.

Hangi oyunlara izin verildiği de dahil olmak üzere PS5’teki tüm ebeveyn denetimlerini düzenleyebilirsiniz.

PS5’teki PSN hesabınızı bir PIN koduyla korumak iyi bir fikirdir; aksi takdirde çocuğunuz konsolda sizin gibi oturum açıp ebeveyn denetimlerini kapatabilir. Bunu PS5 Ayarları ekranından yapmak için Kullanıcılar ve Hesaplar > Oturum Açma Ayarları > PS5 Oturum Açma Parolası İsteyin.

Ebeveyn denetimlerini web’de mi yoksa PS5’te mi yönettiğiniz gerçekten fark etmez. Tamamen aynı seçenek seçimidir, bu nedenle en uygun bulduğunuz şeyi kullanın – ancak web’de oturum açarsanız çocuğunuzun etkinliği hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun gizlilik ayarlarında değişiklik yapmasına izin veriliyorsa, ayarların ne olduğunu ve ne zaman değiştiklerini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir