Rakip hava taksi şirketleri Wisk ve Archer, ticari sır hırsızlığı davalarında anlaşmaya vardı

Wisk, Archer’ın kendi kendine uçan bir uçak peşinde koşmaya karar vermesi durumunda, Archer’a otonom uçuş teknolojisinin tek sağlayıcısı olacağını söyledi. Boeing, Archer’ın ikinci çeyrek kazanç raporunun bir parçası olarak bugün yayınladığı kamu sermayesindeki özel yatırım (PIPE) finansmanına yatırım yapacak. Ve Wisk, Boeing’in şirketin 215 milyon $’lık PIPE yatırımının bir parçası olarak Archer’dan hisse alacak.

Wisk, Archer’a otonom uçuş teknolojisinin tek sağlayıcısı olacağını söyledi

Wisk yaptığı açıklamada, “Archer ile endişelerimizi çözen ve aynı zamanda maliyetli ve dikkat dağıtıcı bir yargılama ihtiyacını ortadan kaldıran karşılıklı olarak kabul edilebilir bir anlaşmaya vardığımız için mutluyuz” dedi. Wisk, endüstri içinde işbirliği içinde çalışmaya ve otonom yolcu uçuşunda lider olmaya kendini adamıştır.”

Wisk, 2019’da Boeing ile Google’ın kurucu ortağı Larry Page tarafından finanse edilen ve kısa süre önce kapatılan uçan taksi şirketi Kitty Hawk’ın ortak girişimi olarak kuruldu. Mountain View, California merkezli şirket, yolcu testi için FAA’dan yeşil ışık alan ilk gelişmiş hava hareketliliği şirketi olma yarışında. Tamamen elektrikli dört koltuklu Wisk uçağı, insan pilot olmadan uçabiliyor ve tip sertifikası için ilk elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) adayı.

Merkezi Santa Clara, California’da bulunan Archer, Wisk ve Airbus’ın Vahana projesinden önemli yetenekleri kaçırdıktan sonra 2020 baharında gizlilikten çıktı. Ancak davasında Wisk, Archer’ın sadece yetenek çalmadığını, aynı zamanda ticari sırları da çaldığını savundu. Wisk, Archer’ı “çok değerli ticari sırlar içeren son derece gizli binlerce dosyayı ve ayrıca Wisk’in patentini aldığı önemli yenilikleri kullanmakla” suçladı. Archer davayı “üzücü” olarak nitelendirdi ve şirketin Wisk’in fikri mülkiyetini çaldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Wisk, önümüzdeki beş yıl içinde bir hava taksi hizmeti başlatmayı umduğunu söyledi ve bu noktada dünya çapında yaklaşık 20 büyük pazarda yılda 14 milyon uçuş gerçekleştirmeyi öngörüyor.

Bazen “uçan arabalar” olarak yanlış tanımlanan hava taksileri, aslında gürültülü, kirletici gaz motorları olmayan helikopterlerdir (kesinlikle kendi benzersiz gürültü profillerine sahip olsalar da). Wisk’e ek olarak, Joby Aviation, Volocopter, Ehang ve Archer gibi şirketler, sonunda ülke çapında büyüyecek hizmetleri başlatmanın eşiğinde olduklarını iddia ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir