SanDisk Extreme SSD’de 3 TB veri kaybettik

Bir SanDisk Extreme Pro, Extreme Portable, Extreme Pro Portable veya WD MyPassport SSD satın almayı düşünüyorsanız, belki sadece yapma.

Meslektaşım Vjeran az önce çektiğimiz 3 TB’lık videoyu kaybetti Sınır çünkü sürücü artık okunamaz.

“Taktığınız disk bu bilgisayar tarafından okunamadı.”
Ekran görüntüsü Vjeran Paviç / The Mediazone

Bu, onun aylar ya da yıllar önce satın aldığı bir sürücü değil, sözde güvenli değiştirme Western Digital’in yakın zamanda orijinalinden sonra gönderdiği verilerini kendi kendine sildi. Seni bu konuda uyardığımızı hatırlıyor musun?

SanDisk, hikayemizden kısa bir süre sonra, Mayıs ayı sonlarında çeşitli sürücüler için bir ürün yazılımı düzeltmesi yayınladı. Haziran başında Vjeran’ın yerine geçen birini gönderdiler. İş dosyaları konusunda ona yeniden güvenmeye başlamıştı. Aptal mı? Reddit’te yapılan bir arama, verilerini tekrar kaybetmiş olanların sadece biz olmadığımızı gösteriyor.

Veriler söz konusu olduğunda “kayıp” her zaman “gitmiş” değildir. Ancak veri kurtarma hizmetleri olabilir masraflı, ve Western Digital, Vjeran’ı kurumaya bıraktığı ilk seferde asla teklif etmedi. (Size teklif ettiler mi?)

Dürüst olmak gerekirse, WD, kalan envanterini derin bir indirimle boşaltmaya çalışırken bunu halının altına süpürmeye çalışıyor gibi geliyor – örneğin, Amazon’da hala yüzde 66 indirimli. Bildiğim kadarıyla WD, büyük veri kaybı olasılığını henüz kabul etmedi. Burada, yalnızca sürücülerin “beklenmedik bir şekilde bir bilgisayarla bağlantısının kesilebileceği” bir “ürün yazılımı sorunu” olduğunu söylüyor. Kulağa çok acil gelmiyor mu?

Google sonuçlarının ilk sayfasının yarısına gelene kadar bu video bile görünmüyor.

Ne yazık ki, internetin bozuk durumu, Western Digital’in bu diskleri satmaya devam etmek için çok çalışması gerekmediği anlamına geliyor. Google, “4 TB SanDisk SSD” gibi şeyleri aradığınızda ürün sayfalarını aradığınızı varsayar, bu nedenle bizimki gibi haberler ve Ars Teknik‘ arama sonuçlarının çok altında görünüyor. Google’da popüler olduğunu gördüğüm bir YouTube videosunun başlığı “4TB SanDisk Extreme Pro Sürücülerimden Şoke Edici Sonuçlar!” çünkü YouTube sürprizleri ödüllendirir, uyarıları değil.

Amazon’da halı saha sporu. Bunlar ChatGPT tarafından mı yazılmıştı? söyleyemem
Sean Hollister / The Mediazone tarafından ekran görüntüsü

Bu arada, sürücü, en azından kısmen halı saha kullanımı nedeniyle Amazon’da 5 üzerinden 4,7 yıldız aldı: “doğrulanmış satın alma” olarak listelenmesine rağmen, en iyi iki Amazon incelemesi açıkça aynı oyun kitabına göre çalışıyor.

Ben de ayıp demek istiyorum CNET, Mac Kültü ve G/O Medyaları Envanter bu sürücü hakkında okuyucularını hiç uyarmayan anlaşma yazıları yazdığın için. Özellikle şu grafa gözlerimi devirmekten kendimi alamıyorum:

“SanDisk 4TB Extreme Taşınabilir SSD’yi test etmedim ama onlarca yıldır birçok SanDisk ürünü kullandım. Şirket, deneyimlerime göre hak ettiği kaliteli ürünlerle bir itibar kazandı.”

Ama belki de sürücü için Google’da arama yaptılar ve yalnızca ürün sayfalarını buldular. Onlara şüphe parası vereceğim.

Western Digital ve SanDisk’in müşterilerinin geri kalanına bir açıklama borçlu olduğunu düşünüyoruz. İşte Western Digital’in halkla ilişkiler başkanına az önce gönderdiğimiz soruların bir listesi:

Cevapları – veya önemli cevapların eksikliğini – gelecekteki bir hikayede yazdıracağız.

WD, yorum talebimize hemen yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir