“Savaşın sahada kazananı olmayacak” – Son Dakika Haberleri


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç’teki provokasyonların ve provokatörlerin amacının İsveç’in NATO’ya üyeliğini engellemek olduğunu belirterek, üçlü mutabakattaki taahhütlerini yerine getirmelerine üzerine İsveç’ten somut adımlar beklediklerini söyledi.


Çavuşoğlu, Estonya’nın başkenti Tallin’dahi Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu ile görüşmesinin akabinde plânlı ortak gazete toplantısında konuştu.


Türkiye ile Estonya arasındaki ilişkilerin sayı güçlü olduğunu tamlayan Çavuşoğlu, Estonyalı mevkidaşıyla yaptıkları toplantının son basamak verimli geçtiğini, iki ülke arasında karşılıklı ziyaretlerin yoğun hale geldiğini ve sonuç odaklı olduğunu aktardı.


Çavuşoğlu, Türkiye ile Estonya arasında ticaret alanında sayı yetişkin tek potansiyel olduğunu, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 15 artarak 400 milyon dolara ulaştığını, 1 milyar abd hedefinin belirlenmesi halinde bu bile az yıl içinde ulaşabileceklerini vurguladı.


Türkiye ile Estonya’nın ikili ilişkileri güçlendirdiğine ve yeni mekanizmalar kurduklarına işaret fail Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un Estonya’ya yaptığı ziyarette iki ülke arasında ortak ekonomik ticaret ve komisyon oluşturulmasına karar verildiğini anımsattı.


Çavuşoğlu, Estonyalı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, iki ülke arasında savunma sanayi alanındaki işbirliği fırsatlarını bile değerlendirdiklerini, yerde alanın son basamak vaatkar olduğunu dile getirdi.


“Türkiye, özellikle Ukrayna için adaletten tek barışın olması gerektiğine inanıyor”


Görüşmede, terörizmle mücadele konusunu bile ele aldıklarını nâkil Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Estonya’daki mevcudiyetini ve Türkiye’nin yerde konudaki endişelerini ve beklentilerini mevkidaşıyla paylaştığını kaydetti.


Bölgesel konular, NATO’nun genişlemesi ve Ukrayna başdu olmak üzere sayı konuyu ele aldıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Tabii ki (Rusya-Ukrayna) savaşı reddediyoruz. Ukrayna’yı desteklemeye sürme ediyoruz. Bu savaşın bitmesi için Türkiye, tıpkısı zamanda sayı önemli çabalar içerisinde. Türkiye, özellikle Ukrayna için adaletten tek barışın olması gerektiğine inanıyor zira Ukrayna’nın toprakları işgal edildi, saldırıya maruz kaldı. Dolayısıyla yerde seviyede tığ çalışmalarımızı ve çabalarımızı sürdüreceğiz.” niteleyerek konuştu.


Çavuşoğlu, yerde kapsamda Rusya ile dahi diyaloğu sürdürdüklerini yalnız bölgedeki durumun savaşın başına oranla henüz komplike tek hale geldiğini belirtti.


Tahıl anlaşması, savaş esirlerinin değişimi gibi konulardaki görüşmelerin diplomasinin sonuç verebileceğini gösterdiğine dikkati cazip Çavuşoğlu, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında yürüttüğü emek ve çabalarını sürdüreceğini dile getirdi.


“Biz henüz somut tek kadem görmedik”


Finlandiya ve İsveç’in, NATO’ya üyelik başvurusuna ilişkin ağırlıklı dahi bağcıklı Çavuşoğlu, yerde iki ülkenin güvenlik kaygılarını anladıklarını, Türkiye’nin NATO’nun şark kanadında Birliğin misyonlarını ve faaliyetlerini güçlendirmek için elinden geleni yaptığını söyledi.


Çavuşoğlu, NATO için Rusya ve terörizm olmak üzere iki tehdit olduğuna dikkati çekerek, “Biz, tabii ki Estonya’nın ve başka iki namzet ülkenin (Finlandiya-İsveç) meşru endişelerini anlıyoruz yalnız öte yandan müttefiklerimizden Türkiye’nin ve başka ülkelerin güvenlik endişelerini anlamalarını çalışmamak dahi tek o kadar meşru tek sebep.” niteleyerek konuştu.


İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu yaptıklarında Türkiye’nin endişelerini dile getirdiğini ve yerde iki ülke ile müzakereler yapıldıktan sonra Madrid’dahi üçlü tek mutabakat zaptı imzalandığını vurgulayan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın yerde mutabakat zaptını uygulama konusunda taahhüdü bulunduğuna işaret etti.


Çavuşoğlu, İsveç’te yeni tek hükümet kurulduğunu ve sayı henüz güçlü siyasi irade gördüklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Siyasi tek irade ifade etmiş olmalarına rağmen görüşmelerimizde ya bile malûm tek beyanatta bulunduklarında tığ henüz somut tek kadem görmedik. Özellikle İsveç’ten bizi ikna alkar somut tek kadem görmedik. Bu taahhütlerini yerine getireceklerine üzerine somut adımlar bekliyoruz. Bu üçlü mutabakat zaptının uygulanması için bunu görmemiz gerekiyor. Dostlar ve müttefikler olarak birbirimizin meşru güvenlik endişelerini anlamalıyız. Sadece tek taraflı tek meşru endişeyi anlamak yeterli olumsuzlama.”


Türkiye’nin her zaman NATO’nun açık kapı politikasını gelenekçilik tek ülke olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, Ankara’nın NATO’nun genişlemesine karşı olmadığını ve bunu güçlü şekilde desteklediğini yalnız Ankara’nın güvenlik endişelerinin dahi karşılanması gerektiğini söyledi.


“(Kur’zihin-ı Kerim’in yakılması) İsveç bu sadece izin vermekle kalmıyor, tek güvenlik imkanı bile tanıyor”


Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyelik süreçlerini birbirinden taksim konusunda karar verip vermediğine ilişkin soruya yanıt veren Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kendisinin esasen festekiz Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğiyle ilgili henüz rengi sorunun olduğunu söylediğini aktardı.


Çavuşoğlu, Finlandiya’bile bile PKK ve FETÖ destekçilerinin olduğunu hatırlatarak, “Ancak yerde provokasyonlarla ilgili (İsveç’te) tek radikal kişi gidip bizim kutsal kitabımız Kur’zihin-ı Kerim’i yakıyor. İsveç, burada bu sadece izin vermekle kalmıyor, bu tek güvenlik imkanı bile tanıyor.” dedi.


Bu sürede Finlandiya’nın hiçbir şekilde böyle tek provokasyona izin vermeyeceğini açıkladığını tamlayan Çavuşoğlu, İsveç’in dahi böyle tek siyasi iradeye ihtiyacı olduğunu vurguladı.


Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçlerini ayırmanın kendisinin görevini olmadığını kaydederek, bunun iki ülkeyle ilgili tek hâl ve iki ülkenin dahi üyelik başvurusuyla ilgili imzalanan üçlü mutabakat olduğunu hatırlattı.


“(İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği) Türkiye’nin yerde üyelik sürecini parçalamak gibi tek çalışması yok”


Bakan Çavuşoğlu, “Ancak şu aşamada Türkiye’nin yerde üyelik sürecini parçalamak gibi tek çalışması yok. Bu, NATO çerçevesinde atılacak tek kadem. Eğer iki ülke, üyelik süreçlerini ayırmaya karar verirse, NATO bile yerde üyelik süreçlerini ayırmaya karar verirse tabii ki Türkiye Finlandiya’nın üyelik sürecini başka tek arifane o aşamada değerlendirecektir ve tabii ki henüz bile olumlu bakacaktır.” değerlendirmesini yaptı.


“Estonya gibi başka ülkeler, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki anlaşmazlıklar konusunda arabuluculuk yapabilir mi?” sorusu üzerine Çavuşoğlu, aslında tek uyuşmazlık olduğunu söylemenin gerçek olmadığını, üçlü mutabakat olduğunu ve yerde mekanizmanın zaten Finlandiya ve İsveç’in önerisiyle kurulduğunu anımsattı.


Çavuşoğlu, söz konusu mekanizmanın amacının üçlü mutabakatı gerçekleştirmek için iki ülke tarafından atılacak olan adımların tek çalışması olduğunu ifade etti.


Birinci toplantıyı Finlandiya’bile, ikinci toplantıyı Stockholm’dahi yaptıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:


“Üçüncü toplantı aslında planlanmıştı ve Brüksel’dahi NATO Karargahında gerçekleşecekti. Biz, NATO uzmanlarını bile yerde toplantıya çağrı ettik ve net tek arifane yerde iki ülkenin taahhütlerini yerine getirip getirmediklerini o toplantıda değerlendirecektik. Bu son basamak şeffaf tek mekanizma. Bu ikili farklılıklardan, ikili görüş ayrılıklarından kaynaklanmıyor. Üçlü tek mutabakat zaptı var ve bunun uygulanması gerekiyor. Bunun ne artısı ne eksisi söz konusu olumsuzlama.”


“(Rusya-Ukrayna) Bu savaşın sahada kazananı olmayacak”


Çavuşoğlu, Ukrayna’bile adaletten savaşsızlık görüşlerinin ne olduğunun sorulması üzerine Ukrayna’nın saldırı altında tek ülke olduğunu ve yerde nedenle Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklemeyi sürdürmeleri gerektiğini kaydetti.


Türkiye’nin her zaman yerde ülkenin toprak bütünlüğünü savunduğunu ve Kırım’ın yasa dışı ilhakını kabul etmediğini hatırlatan Çavuşoğlu, adaletten barışın temel amacının “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü garanti altına örtmek” olduğunu vurguladı.


Çavuşoğlu, “Ancak nihayetinde tığ, yerde savaşın müzakere masasında biteceğine inanıyoruz. Bu savaşın sahada kazananı olmayacak. Biz, Türkiye olarak kolaylaştırıcı ve arabulucu olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Diğer ülkelerin dahi her iki tarafı müzakere masasına geri getirmesi için desteklemesini istiyoruz.” ifadesini kullandı.


Ukrayna’bile herhangi tek barışın ve ateşkesin her iki tarafça bile kabul edilmesi gerektiğine işaret fail Çavuşoğlu, “Kimse onlara herhangi tek savaşsızlık ya bile ateşkes koşulu yazdırma edemez. Bizim işimiz burada onlara herhangi tek şey yazdırma etmek olumsuzlama. Bu çabalarımızı sürdürmek ve onların bunu yapmasını sağlamak.” dedi.


“Bu provokasyonun ve provokatörlerin amacı, İsveç’in üyeliğini engellemek”


İsveç’te son haftalardaki provokasyonların “Rusya tarafından gerçekleştirildiği” iddialarına ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti:


“Ben, ‘şu ülke, yerde ülke ya bile yerde grup, şu grup provokasyonun arkasında’ diyemem ama size net tek arifane şunu söyleyebilirim; yerde provokasyonun ve provokatörlerin amacı, İsveç’in üyeliğini engellemek. PKK destekçileri ve FETÖ, Finlandiya ve İsveç’in, özellikle dahi İsveç’in NATO’ya üye olduklarında onların üzerinde henüz fazla tazyik olacağını biliyor. Her iki ülkede dahi bazen siyasi partiler ve bazen siyasetçiler, kendi ülkelerinin NATO’ya üye olmasını istemiyorlar, bu karşı duruyorlar. Dolayısıyla yerde provokatörlerin amacının üyeliği engellemek olduğunu biliyorum ama elimizde herhangi tek kanıt olmadan ‘arkasında şu ülke, yerde ülke ya bile yerde grup veya başka tek grup var’ diyemem.”


Çavuşoğlu, öte yandan PKK/YPG destekçilerinin Finlandiya ve özellikle İsveç’te PKK propagandasını sürdürdüğünü, PKK/YPG’yi finanse etmeye ve PKK/YPG için insan kaynağı sağlamaya sürme ettiğini söyledi.


PKK/YPG destekçilerinin, İsveç’te PKK’nın sembolleri ve PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın resimlerini taşıdığını tamlayan Çavuşoğlu, İsveç’in yerde tür provokasyonların gerçekleştirilmesini engelleyeceğini taahhüt ettiğini, İsveç’in görevi ve taahhüdünün yerde tür provokasyonları engellemek olduğunu vurguladı.


Çavuşoğlu, “Rusya’nın önümüzdeki az hafta içinde İsveç’açınık ya bile Finlandiya’ya saldıracağını bilseydiniz onları NATO’ya kabule fiyat miydiniz?” sorusuna, “Herhangi tek provokasyon ya bile tehdit ne olursa olsun bizim pozisyonumuz net. Bu üçlü mutabakatı uyguladıkları sürece, bizim görüşümüz olumlu olacaktır yalnız uygulama olmadan hâl ne olursa olsun pozisyonumuz son basamak katı. Sadece onların olumsuzlama bizim güvenlik endişelerimize dahi uyanıklık edilmeli.” yanıtını verdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir