SEC, Lindsay Lohan, Jake Paul ve Soulja Boy ile birlikte kripto planları nedeniyle Justin Sun’a dava açtı

Bugün SEC, Sun’a ve aralarında Lindsay Lohan, Jake Paul ve Soulja Boy’un da bulunduğu sekiz ünlüye karşı hukuk davası açtığını duyurdu.

Çarşamba günü yapılan bir şikayette SEC, kripto girişimcisinin kripto varlıkları TRX ve BTT ile işlem yaparak piyasa manipülasyonu ve kayıt dışı menkul kıymet teklif ve satışı yaptığını iddia ediyor. Madeni parayı lanse eden ünlüler, bunun için kendilerine ödeme yapıldığını ve ne kadar para aldıklarını açıklamamakla suçlanıyor. SEC, “Böylece halk, bu ünlülerin TRX ve BTT’ye tarafsız ilgileri olduğuna ve yalnızca ücretli sözcüler olmadığına inanarak yanıltıldı” iddiasında bulunuyor.

SEC, Lohan, Paul ve Soulja Boy’a ek olarak Austin Mahone, Michele Mason, Lil Yachty, Ne-Yo ve Akon’u da suçladı. SEC, ilgili ünlülerin – Mahone ve Soulja Boy hariç – SEC’in bulgularını kabul etmeden veya reddetmeden toplamı 400.000 doları aşan suçlamaları çözdüklerini söylüyor.

SEC’e göre Sun, kullanıcılardan sosyal medyada BTT ve TRX’i tanıtmalarını isteyen ve kullanıcıları Discord ve Telegram kanallarına başkalarını dahil etmeye teşvik eden kayıtsız “ödül programları” düzenledi. Sun’ın şirketlerinin daha sonra bunu yaptıkları için onları kripto ile ödüllendireceği iddia ediliyor. Ek olarak SEC, Sun’ın “yasal yatırımcı ilgisi varmış gibi yapay bir görünüm yaratmak ve TRX’in fiyatını ayakta tutmak için TRX’in manipülatif yıkama ticaretini yönettiğini” iddia ederken, ekibinin “sonuçta Sun’ın kontrol ettiği hesaplar arasında yüzbinlerce TRX takas işlemi gerçekleştirdiğini” iddia ediyor. ”

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, “Bu vaka, yatırımcıların kripto varlık menkul kıymetleri uygun bir şekilde ifşa edilmeden teklif edildiğinde ve satıldığında karşı karşıya kaldıkları yüksek riski bir kez daha gösteriyor” dedi. “Sun, kendisinin ve ünlü destekçilerinin ünlülerin tweet’leri için para aldığı gerçeğini sakladığı bir tanıtım kampanyası düzenleyerek yatırımcıları TRX ve BTT satın almaya teşvik etti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir