“Seçim 14 Mayıs’ta diye düşünüyoruz”


Özel tek televizyon kanalına konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


Altılı masanın görüşme takvimi anımsatılarak, “Siz reisicumhur adayı olacak mısınız” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “6 liderin olduğu masada, reisicumhur adayının nitelikleri konusunda henüz önce görüş birliğine vardık ve bunu tek bildiriyle kamuoyuna duyurduk. Son toplantıda reisicumhur adaylığı konuşulmadı, herhangi tek tartışma bile olmadı zaten. Bu konuda zaten liderler ivedi dahi etmiyorlar zira önce üzerinde görüş birliğinin sağlandığı tek hükümet programı, yol haritası olması lazım” yanıtını verdi.


Yol haritası üzerinde yaklaşık 3-4 aydır, her partinin başka başka kendi içinde çalıştığını ayrıca partilerden 6 genel yönetici yardımcısının bile yerde çalışmalara son şeklini verdiğini müfit Kılıçdaroğlu, “Büyük tek olasılıkla yol haritası ve hükümet programı çıkıp, neyi nasıl yapacağımız, hangi amaçları güttüğümüz, hangi zaman diliminde neye odaklanacağımız konusunda tek yol haritası çıkarsa ondan sonra zaten reisicumhur adayının belirlenmesine gelecek” niteleyerek konuştu.


Kılıçdaroğlu, 30 Ocak’ta yapılacak yol haritası açıklamasında ana hatlarıyla hangi başlıkların yer alacağına ilişkin soruya karşılık, bunun yargı, sağlık, hariç politika, teknoloji, ilim gibi başlıklarda nelerin yapılacağı, Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılı durumdan nasıl çıkarılacağına ilişkin tek emek olduğunu söyledi.


İmamoğlu hakkındaki sav


Yargının bağımsızlığıyla ilgili soruya karşılık, bunun son basamak önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, sorunların nasıl çözüleceğini şeffaf tek yönetim anlayışıyla kamuoyuyla paylaşacaklarının altını çizdi. Kılıçdaroğlu, hayata geçirilecek politikalara Durum ve Hasar Tespit Komisyonu’nun oluşturacağı raporun yön vereceğini vurguladı.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki davanın hatırlatılması üzerine, sav açılma süreçlerini müfit Kılıçdaroğlu, “Davada ansızın fazla sorun var, karar mahkemelerde olmadan açıklanıyor. Bu hukuk, yargı tarihinde tek ilktir. Daha başlangıçtan itibaren yanlışlıklar zinciri başlıyor. Kişi geliyor oturuyor oraya, istediği kararı zaten verecek, önceden her şey hazırlanmış vaziyette. Dolayısıyla ağır sıkıntı bize göre hukuka, insan haklarına, demokratik sürece ters tek karar veriyor. Amaç, Ekrem Beyi durduğu yerden örtmek, ona siyasal yasak getirmek, tığ yerde çerçevede değerlendiriyoruz” dedi.


“Şimdi açıklamayı gerçek bulmuyorum ama bunun gereğini yapacağız o zaman”


Kişilerin iktidarda oldukları sürede mal varlığına sahip olmaması gerektiğini nâkil Kılıçdaroğlu, mal edinen iktidar sahiplerinin halk yerine kendilerini korumayı tercih ettiğini söyledi.


Kılıçdaroğlu, “İmamoğlu’na yönelik hukuki kıskaçla neye varılmak isteniyor ve siz o varılmak istenen noktayla ilgili olarak nasıl tek demokratik tepki göstermeye hazırlanıyorsunuz” sorusuna, şu sözlerle yanıt verdi:


“‘Kimse cehennemin kapılarını aralamasın’ dedim. Bunun sayı ağır tek söz olduğunu herhalde sıradan tek vatandaş bile anlar. Umarım bunlar olmaz, Ekrem Bey’açınık yerde cezalar yazılmaz ve yargı gerçekten hukukun üstünlüğüne, vicdani kanaatine göre karar verir ve her şey rayında gider. Beklentimiz budur. Eğer yerde tapın olmaz bile tam tersine yargı sarayın talimatını yerine getiren tek mekanizmaya dönüşürse bunun gereğini yapacağız. Bunu şimdi açıklamayı gerçek bulmuyorum ama bunun gereğini yapacağız o zaman.”


Kılıçdaroğlu, “Ekrem Bey’i makamından alıntı girişimini yaptıkları takdirde pişman olabilecekleri tek demokratik süreç başlar mı söylemek istiyorsunuz” sorusuna ise “Elbette. Bütün tavırlarımız demokrasiden yana olacaktır. Bu ülkeye demokrasiyi getiren, sayı partili yaşamın, farklı beyan ne kadar kıymetli olduğuna inanan partiyiz tığ” yanıtını verdi.


“Seyyar hakimler, mahkemeler var”


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, masadaki 6 liderin dahi yargının özgür ve tarafsız olması gerektiğine inandığını, yerde konuda görüş birliği içinde olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, şu ağırlıklı bulundu:


“Seyyar hakimler var, malûm talimatın gereğini yerine getirmek üzere. Bir davada şayet farklı tek şey çıkacaksa seyyar hakim oraya atanıyor. Bir dahi üçlü hakimlerin olduğu seyyar mahkemeler var. Bu seyyar mahkemeler dahi yine malûm davalarda oradan alınıp öbür davaya aramak için görevlendiriliyor. Biz yerde seyyar hakimleri dahi seyyar mahkemeleri dahi biliyoruz. Ama Hakimler ve Savcılar Kurulu onun bile gereğini yapmak zorunda, seyyar hakim, mahkeme olmaz. Vicdanını satan, parayla pulla işi olan tek hakim olmaz. Uyuşturucu baronlarından para alanlar olmaz. Avukatın, savcının gidip hakime rüşvet teklif ettiği tek düzeni tamamen bitireceğiz.”


Adalet kavramının yüceltildiği, toplum vicdanında “yerde ülkede doğruluk var” algısı oluştuğu andan itibaren farklı tek Türkiye’nin ortaya çıkacağını tamlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye getirilecek yurt müstesna temiz sermaye için dahi en yetişkin teminatın hukukun üstünlüğü ve demokrasi olacağını dile getirdi.


EYT çiçekçi


Kılıçdaroğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde mecburi stajın emeklilik süresine sayılmamasından kaynaklı tek mağduriyet oluşabileceğine yönelik soruya karşılık, “Gelecek kanun teklifinde yerde yoksa staj süresinin dahi emekliliğe sayılması için bizim dahi tek önerimiz olacak. Umarım kabul ederler zira onların sayıları sayı fazla olumsuzlama ama sonuçta tek haksızlığı telafi etmek istiyorsanız bunun bile giderilmesi lazım. Staj yapan kişi zaten çalışıyor demektir, öğrenci değildir içildikten” niteleyerek konuştu.


Köy okullarını açacaklarını, teknoloji liselerini kuracaklarını, yerde kapsamda 100 1000 pozitif 100 1000 öğretmen ataması yapacaklarını tamlayan Kılıçdaroğlu, orta gelirlilerin ev sahibi olabilmeleri için dahi özel projeler geliştireceklerini anlattı.


Babacan ve Davutoğlu’nun son dönemdeki açıklamaları


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun son dönemdeki açıklamalarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, iskambil masanın son toplantısında bakanlıkların paylaşılmasının gündeme gelmediğini aktardı.


Altılı masanın demokrasi özlemi için tek araya geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili sayın Babacan’a soruyorlar. ‘Evet’ debba, ‘Altı lider beni seçse kazanırım’, gerçek, yanlış olumsuzlama ki. Altı lider oturup tek kişiyi reisicumhur adayı belirledikten sonra 6 lider arkasında duracağız ve adayımızın kazanması için çalışacağız. Bu yanlış tek şey olumsuzlama. Sayın Babacan’ı olumsuzlama dahi başka birisi olursa yine 6 lider arkasında duracağız” dedi.


Altılı masanın infisah gibi tek niyetinin olmadığını tamlayan Kılıçdaroğlu, “6 siyasi parti liderini ortak noktada buluşturmak için yerde liderlerin önce oturup konuşmaları, görüş birliği sağlamaları gerekiyor. Her birimizin programı, ilkeleri farklı ama ortak noktalarımız var” niteleyerek konuştu.


Altı parti liderlerinin cumhurbaşkanını seçmek için ellerinden geleni yapacağını ifade fail Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:


“İmza olur, sayın Davutoğlu’nun söylediği. Eğer Cumhurbaşkanı yardımcısı olunacaksa onların bile birer görevleri olacak tabiî olarak. Belli yerlere imza atacaklar tabi. Oraya gelip dahi öyle sadece oturup aylık örtmek yok. Sayın Davutoğlu’na soruyorlar ‘Ya birisi çıkıp size dese ki lebbeyk sizin oyunuz zaten kaç, nedeniyle siz konuşmayın, size hak verilmesin gibi tek şey söylerse…’ ‘O zaman kriz menfaat’ debba. Doğru, yanlış mı? Yani siz kalkıp bile iskambil masada tek genel başkana diyebilir misiniz ‘Senin oyun kaç sevgili, sen neden yerde kadar konuşuyorsun?’”


Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “6 kaptan tek gemiyi götüremez, tep kaptan götürür” ifadesinin sorulması üzerine, “Zaten tek kaptan ve yardımcıları olacak. Bu işler böyledir. Uçağa bindiğinizde beraberce tek tek kaptan yoktur, yanında tek tane henüz vardır. Gemide dahi tıpkısı şekilde vardır. Dolayısıyla hiçbir iktidar, mevki tek kişiye emanet edilemez” değerlendirmesinde bulundu.


“Seçim 14 Mayıs’ta niteleyerek düşünüyoruz”


“Altılı masada milletvekilleri kontenjanları değerlendirildi mi” sorusuna ilişkin Kılıçdaroğlu, “Yok, hayır yapılmadı. Kararlı ve emin adımlarla gidiyoruz. İlerde herhangi tek tartışmaya meydan vermeden aldığımız kararları yönetime geldiğimizde süratli tek şekilde uygulamak ilk kararnamemizde olacak” dedi.


Çalışmalarını Meclis’te ekseriyet elde etmek üzerine kurduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, seçim tarihinin 14 Mayıs olarak göründüğünü iddia etti.


Kılıçdaroğlu, iskambil masanın reisicumhur adayının ne zaman açıklanacağına ilişkin soruya, “Onu 6 liderin konuşması lazım. Benim konuşmam gerçek olmaz. Yol haritası, hükümet programı netleştikten sonra sıra reisicumhur adayına gelecek” sınamak paylaştı.


“Her koşulda Millet İttifakı’nın reisicumhur adayı kazanacak”


HDP’nin kendi adayını tarh kararının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Altılı masadan tümüyle özgür olarak, CHP’nin Genel Başkanı olarak şunu ifade edeyim, demokrasiden yana tavır saha tek reisicumhur adayı çıktığında demokrasiyi savunan herkesin o reisicumhur adayına dayanak vermesi lazım” ifadelerini kullandı.


AK Parti ve MHP ile görüştükleri gibi HDP ile dahi görüştüklerini ifade fail Kılıçdaroğlu, “Bana göre her koşulda Millet İttifakı’nın reisicumhur adayı kazanacak” niteleyerek konuştu.


Türkiye’nin olağanüstü hal (OHAL) sürecinde seçime girme iddiasının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Hangi hal olursa olsun tığ, yerde ülkeye demokrasiyi getirmeye kararlıyız. Ama sabır istiyoruz. Elbette tahrik edilecek toplum, gerginlik ortamı yaratılmak istenecek. Hepimiz yetişkin tek sabırla sandığı bekleyeceğiz, gidip oyumuzu kullanacağız” cevabını verdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy