Sendika, Apple’ı örgütlenmeye misilleme olarak işçileri işten çıkarmakla suçluyor

Amerika İletişim İşçileri sendikası, Apple’ın örgütlenmeye misilleme olarak Kansas City’de beş işçiyi işten çıkardığını ve Teksas’ta bir başkasını disipline ettiğini iddia ediyor. Sendika ayrıca şirketi çalışanları sorgulamakla, bu çalışanlara sendikayı desteklemezlerse daha iyi çalışma koşulları sözü vermekle ve desteklerlerse daha kötü koşullarla tehdit etmekle suçladı.

Apple yönetimi, zaman çizelgemde belgelediğim ve düzeltmeye çalıştığım bir yazım hatası nedeniyle kovulduğumu söyledi. Ancak işten çıkarılmamın gerçek sebebinin örgütlenme ve iş başında korunan bir ses kazanma hakkımı kullanmak olduğu açık.

Başka bir çalışan, ayda üç kez işe bir dakika geç geldiği için ihbar edildiğini söyledi. Washington postve “katılımla ilgili iki sorundan sonra” kovulduğunu söyledi. Sendika, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na, her mağaza için bir tane olmak üzere, haksız işçi uygulamasına ilişkin iki suçlamada bulundu. Bu hikayenin sonunda ikisini de okuyabilirsiniz.

Apple hemen yanıt vermedi Sınıryorum isteği.

Bu, Apple’ın örgütlenmeye çalışan işçilere karşı davranışlarıyla ilgili haksız bir işçi şikayeti aldığı ilk sefer değil. Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, şirketin Atlanta’daki çalışanları sorguladığına ve zorlamaya çalıştığına karar verdi ve ayrıca şirketin New York’taki çalışanların sendika çabalarına karşı ayrımcılık yaptığını iddia eden Apple’a karşı bir şikayette bulundu. Apple’ın ABD’deki ilk sendikalı perakende satış yeri olan Towson Town Center’daki organizatörler, şirketi diğer çalışanlara sağladığı yeni avantajlarla ilgili ayrıntıları saklamakla ve sendikasız personelle aynı muamele için pazarlık yapmayı zorlaştırmakla da suçladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir