Soylu, polislere yönelik düzenlemeleri açıkladı: 4 bölgeyi tekrar 2 bölgeye düşürüyoruz


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Müzesi Şehit Demet Sezen Konferans Salonu’nda plânlı “81 İl Emniyet Müdürlüğü Personel İstişare Toplantısı”nda tek araya geldiği polis memurlarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve sevgilerini iletti.


Dünyada genel tek güvenlik sorunu olduğunu ve Türkiye’nin dahi yerde ortamdan etkilendiğini tamlayan Soylu, “Haliyle yerde hâl, tüm iç güvenlik birimlerimizin yükünü artırıyor. Bugün polisimiz dahi jandarmamız bile sahil güvenliğimiz dahi 20 yıl öncesinden sayı henüz yüksek tek tehdit ortamıyla karşı karşıyadır. Suçun hem miktarı hem dahi çeşidi artmaktadır. Eskiden siber suç niteleyerek tek şey yoktu ama zaman var. Teröristler, torpil eğitimlerini YouTube üzerinden alıyorlar. En son İstiklal Caddesi’ndeki patlama bile bunun en açık örneklerinden biridir” sözlerini kullandı.


Soylu, Türkiye’nin kalkınmasına ve gelişmesine yönelik hem fiili hem dahi propaganda fazlalık tek saldırı olduğunu aktararak “Polis teşkilatı, başka teşkilatlarımız gibi her iki saldırının bile tam göbeğinde bulunmaktadır. FETÖ’cü sosyal medya yapılanmalarından tutun, kaçak mafya organize suç örgütü mensuplarına kadar, ‘Devlet uyuşturucu ticaretine ortak’ itiraz kadar şuurunu kaybetmiş figüranlara kadar hepsinin hedefinde yerde mevki ve Türk polisi var” niteleyerek konuştu.


“Türk polisi, milletin ta kendisidir”


Polis teşkilatını, sürekli olarak milletle karşı karşıya getirmeye benzinli karanlık tek yaşananları olduğunu müfit Soylu, “Oysa anlamadıkları şudur, Türk polisi zaten milletin ta kendisidir, milletin teşkilatıdır, milletle karşı karşıya gelmez, gelemez” dedi.


Soylu, polis teşkilatının yaklaşık 363 1000 personelle tarihinin en yüksek kapasitesine sahip olduğuna işaret ederek 15 Temmuz vuruş girişiminin açtığı yoğun yaraların akabinde yerde noktaya kolay gelinmediğini vurguladı.


FETÖ’cülerin, Polis Bakım ve Yardım Sandığının (POLSAN) beraberce içini boşalttıklarını söyleyen Soylu, “Allah’a sayı şükür, zaman orayı bile ayağa kaldırdık. Bugünkü parayla, 30 yıl sonra emekli olacak tek polis sandığı üyesi, 30 yıllık, yaklaşık 1 milyon 300 1000 lira ile 1 milyon 500 1000 lira arasında emekli maaşı matlûp. Yani bunu, bu önce hayal edebilmek elbette mümkün değildi. Polis sandığının yerde yılki karı 2 milyarın üstüne artık. Bunu, bu 4 yıl önce hayal edebilmek beraberce mümkün değildi” niteleyerek konuştu.


Hem polis teşkilatını hem dahi personelini henüz yüksek seviyeye ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Soylu, “Yeni tek uygulama başlattık. 1 Eylül’takt itibaren her hafta perşembe günü, Bakanlık merkezimizde ‘görüşme günü’ uygulamasına geçtik. Personel Başkanımız ve yardımcıları, kendi kendileri, yüz yüze, talep fail personelimizle görüşüyorlar, talepleri alıyorlar ve elden geldiğince çözmeye çalışıyorlar” dedi.


“Her 300 personelimize tek emniyet müdürü mentorluk yapacak”


Bakan Soylu, personelin sorunlarını yargılama dinleyebilmek ve çözümüne katkı sağlayabilmek için 7 Ekim itibarıyla bile Personel İletişim Merkezi kurulduğunu hatırlatarak şöyle sürme etti:


“Kuruluşundan bugüne kadar 6 1000 683 çağrı makbuz. Bunlara ilgili 926 fiziki ve elektronik evrak oluşturuldu. Bunların hemen hemen hepsine tek vesileyle yanıt verildi, yardımcı olunmaya çalışıldı. Bir başka yenilik olarak bile her 300 personelimize tek emniyet müdürümüz durduğu kaydıyla Türkiye’nin her tarafında onların hem mentorluğunu yapabilecek hem sorunlarıyla uğraşabilecek hem mesleki bilgilerini aktarabilecek müşavir niteliğinde tek görevlendirme yaptık. O bile yeni yılın ilk adımıyla beraberce başlamış olacak.”


“Mazeretlerden dolay 10 1000 570 atamayı gerçekleştirdik”


Polis Bilgi Sistemi üzerinden personel iletişim formu oluşturulduğunu tamlayan Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Burada bile yine talep ve sorunların hızlıca iletilmesini amaçladık. Bu form üzerinden dahi bugüne kadar, sayı kısa tek süre olmasına rağmen 6 1000 200 referans aldık ve takip ediyoruz. Özellikle mazeret atamaları, her zaman tabiî olarak talep edilen tek konudur. Elbette ki insani pek sayı ahval var, hastalık oluyor, maddi kısıtlar oluyor. Elbette kurumun bile tek personel yapısı var. Bunu bile gözetmemiz lazım. Dolayısıyla burada tek ısıldevimbilimde içinde yürümek önemli. Bu dönemde özellikle dahi gerçekten tek sıkıntıdan veya zorluktan kaynaklı mazeret atamalarını hassasiyetle inceliyoruz ve elimizden geldiğince dahi talepleri birden tek şekilde karşılamaya çalışıyoruz. 2022 yılında genel tayin döneminde 36 1000 282, mazeret tayin döneminde ise eş görevi, ailevi ahval, çocuklarının öğrenim akıllandırma gibi mazeretlerden dolay 10 1000 570 atamayı gerçekleştirdik.”


Soylu’dan polislere müjdeler


Bakan Soylu, henüz önce şark hizmeti yerinin 4 toprak olarak belirlendiğine işaret ederek şu bilgileri paylaştı:


“Arkadaşlarımız, bunun, kendilerinin gelecek planlamalarında öngöremedikleri tek sürece evrilebileceğini düşündüler. Biz dahi o düzenlemeyle ilgili yeni tek emek yaptık. Yeni yaptığımız batılılaşmak bile özellikle 4 bölgeyi kaldırıyoruz, tekrar 2 bölgeye düşürüyoruz. Aynı zamanda garp ve şark illeri dahi kendi arasında tekrar gruplara ayrılmayacak. Yani tıpkısı 2 grup olarak sürme edecek. 2024 yılında yürürlüğe girecek 4 grup uygulaması kalkacak. Bu kapsamda şark görevini mütemmim personelimizin garp illerinde görev süresini tamamlaması halinde, zorunlu yer değişikliğine tabi tutulması akıllandırma bile kaldırılacak. Yine ikinci toprak görevinden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere tayin hakkından yararlanan şehit ve gazi yakınlarımızın kapsamı henüz bile genişletilecek. Buna muharip gaziler ve sivil terör mağdurları bile eklenecek.


Mevcut yönetmelikte yaş haddinden emekliliğine 3 yıl kalan personelimizin sağlanan hakları, yani istediği vilayete, istediği şekilde tayin olma hakkı 5 yıla çıkarılacak. Yani son 5 yılda yerde yapılacak ve istediği yere tayin olma hakkından yararlanacak. Özellikle ipka meselesinde, çocuğunun üniversitede öğrenim görmesi durumunda ipka otomatik olarak yapılacak. 2 evlât niteleyerek söylüyoruz ama ihtimal 1 evlât olarak bile tekrar revize edilme imkanına sahip.”


Bakan Soylu, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav sürecini başlattıklarını bile söyleyerek yaklaşık 2 1000 500 kişilik tek katılım öngördüklerini, en kısa sürede yerde sınavı gerçekleştireceklerini kaydetti.


“Tarihimizin en güçlü dönemini yaşıyoruz”


Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş bile Emniyet Teşkilatının 177 yıldır milletin huzuru ve güvenliği için görev başında olduğuna işaret ederek “Hem sayı nitelikli ve kaliteli personel yapımız hem sahip olduğumuz sayı güçlü teknik su, fiziki imkanlar hem dahi kullandığımız sayı güçlü ekipmanlar itibarıyla tarihimizin en güçlü dönemini yaşıyoruz” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy