Spotify’ın podcast geleceği daha az orijinal, daha fazla yaratıcı

Bu Sıcak Kapsül, Sınır’s podcasting ve ses endüstrisi hakkında haber bülteni. Üye olmak Burada daha fazlası için.

Spotify dün podcast biriminden 200 çalışanını işten çıkaracağını ve Gimlet ile Parcast’ı tek bir operasyonda birleştireceğini duyurduğunda, bu dış gözlemciler için şok oldu. Ancak Spotify’daki eski ve mevcut podcast çalışanları bir süredir duvardaki yazıyı görüyor.

Dünkü işten çıkarmaların bir parçası olan eski bir Gimlet çalışanı, “Gimlet’teki hava aylardır yumurta kabukları üzerinde yürüdüğü için insanları baltalayacaklarını kesinlikle birkaç aydır bekliyorduk,” dedi. Sıcak Kapsül. “Sıfır neşe. [The layoffs] daha çok ne zaman olacağı meselesiydi. Dün olması sürpriz oldu.”

“Sıfır neşe. [The layoffs] daha çok ne zaman olacağı meselesiydi.

Spotify’ın kendisiyle aynı adı taşıyan podcast üretim birimini ortadan kaldırmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti. Geçen sonbaharda Spotify düzinelerce Gimlet ve Parcast çalışanını işten çıkardı ve 11 orijinal şovu prodüksiyondan kaldırdı. Bu yıl, şirket genelinde 600 kişiyi işten çıkararak başladı (Podsights ve Chartable kapsamındaki bir dizi reklam ve iş işi dahil). İçerik şefi Dawn Ostroff (Spotify’ın podcast operasyonlarını yöneten) gibi yüksek profilli yöneticiler ayrıldı. Aralarında Barack ve Michelle Obama’nın Higher Ground Productions, Brené Brown ve Esther Perel’in de bulunduğu ünlü isimler platformla olan anlaşmalarından ayrıldı. Jemele Hill henüz ayrılmadı ama diğer seçenekleri değerlendiriyor.

Gibi Bloomberg Geçen hafta bildirildiğine göre, ne Parcast ne de Gimlet yıllık bütçe almamışlardı, bu nedenle yeni gösterilere yeşil ışık yakamadılar veya seyahat masraflarını onaylayamadılar. Spotify’ın bunun nedenini daha bu hafta öğrendik: Hem Gimlet hem de Parcast, orijinal prodüksiyonlara odaklanan yeni bir Spotify Originals stüdyosu oluşturmak için birleşecek. Stolen, The Journal, Science Vs, Heavyweight, Seri Killers ve Komplo Teorileri.

İşten çıkarılan başka bir Gimlet çalışanı, işten çıkarmalardan en çok üretim personelinin – yapımcılar, muhabirler ve mühendisler – etkilendiğini belirtti.

Hem kurgusal olmayan hem de kurgu şovları etkilendi. Spotify sözcüsü Gray Munford bunu doğruladı Vaka 63Geçen sonbaharda ilk sezonunu bırakan dizisi devam edecek. Gösterinin yapımcılığını Gimlet ile birlikte Julianne Moore ve Oscar Issac’ın yapım şirketleri FortySixty ve Mad Gene Media üstleniyor. Gimlet kurgu ekibinin çoğu arkasında Vaka 63Munford’a göre Moore ve Issac’ın oynadığı liste başı kurgu podcast’i , şu anda Spotify’ın geliştirme başkanı Liz Gateley’in yönetiminde.

Spotify’ın geri kalan Gimlet ve Parcast parçasının yapmasını istediği şey, içerik oluşturucuları ve üçüncü taraf anlaşmaları kucakladığı için yoluna çıkmama çizgisinde görünüyor. Şirket, podcast stratejisinin bir sonraki aşamasının, şirketin reklam ve para kazanma platformu olan Spotify for Podcasters da dahil olmak üzere içerik oluşturuculara ve kullanıcılara odaklanmak olduğunu açıkça dile getirdi.

“Yaratıcıların platformumuzda küresel kitleyi benimsediğini biliyoruz, ancak kitlelerini büyütmelerine yardımcı olmak için gelişmiş keşif istiyorlar. Araçlarımızı ve yaratıcı destek programlarımızı takdir ettiklerini, ancak para kazanma açısından daha fazla seçenek ve esneklik istediklerini de biliyoruz. Neyse ki, Spotify hiçbir zaman yerinde sayan bir şirket değil. Spotify’ın podcast işi başkanı Sahar Elhabashi, “Bu öğrendiklerimiz ve liderlik konumumuz göz önüne alındığında, kısa süre önce podcast stratejimizin içerik oluşturucular (ve kullanıcılar!) için daha da fazla değer sunmaya odaklanan bir sonraki aşamasına geçtik” diye yazdı.

“Çok farklı üretim ve geliştirme tarzları var.”

Bazı eski çalışanlara göre, Gimlet ve Parcast’in birleşmesi doğal görünmüyor. Spotify’ın 2019’da satın aldığı Parcast, büyük ölçüde gerçek suç podcast’lerine odaklanıyor. Suç Tutkusu Ve Suçlu Çiftler. Gimlet, sesli gazetecilik dizileri ve röportaj podcast’lerinin yanı sıra senaryolu sesli dramalarıyla tanınır. Gimlet, bu yılın başlarında sesli raporlama alanında ilk Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Çalıntı: St. Michael’dan Kurtulmak araştırmacı gazeteci Connie Walker tarafından. ikinci bir sezon çalıntı yeşil ışık yakıldı.

“Parcast ve Gimlet’i tek bir takımda birleştirmenin ne anlama geldiğinden emin değilim. Bu haftaki işten çıkarmalardan önce ayrılan eski bir Gimlet çalışanı, “Çok farklı üretim ve geliştirme tarzları var, bu nedenle pazarlama, halkla ilişkiler, geliştirme ve diğer beceriler açısından farklı türde desteğe ihtiyaçları var” dedi.

Gimlet, podcast patlamasını tanımlamaya yardımcı olan orijinal şovları nedeniyle büyük ölçüde patladı. gibi dizi Tümünü Yanıtla, Nod, Ağırsiklet, Ve Başlatmak sesli hikaye anlatımının ne olabileceği konusunda çıtayı yükseltmeye yardımcı oldu ve hem reklamverenler hem de yatırımcılar dahil olmak için sıraya girdi. Ancak Spotify liderliğinde hem Gimlet hem de Parcast yön bulmakta zorlandı. Hepsini cevapla bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce şerefsiz bir şekilde sona erdi ve Spotify altında Gimlet, başka bir eşdeğer hit üretmedi.

Suç, en azından kısmen, Spotify’ın toplamda yaklaşık 300 milyon dolara ne satın aldığını tam olarak anlayamamasından kaynaklanıyor. Parcast ve Gimlet’i birleştirmek bunun güzel bir örneğiydi.

Dün işten çıkarılan bir Gimlet çalışanı, “Şovlarımız ve içeriklerimiz çok farklı,” dedi. “Spotify’ın onları bu kadar beceriksizce birleştirmesi, ikimizi de asla tam olarak anlamadıklarını veya takdir etmediklerini gösteriyor.”

Orijinal programlamanın alelacele birleştirilmesi ve baltalanması, Warner Bros. Discovery’nin HBO Max ve Discovery Plus’ın tekliflerini tek bir akış platformunda birleştirme kararı veya Paramount’un Showtime’ı (birinci sınıf senaryolu diziler oluşturan) birleştirme kararı gibi video akışı dünyasındaki benzer taktikleri yansıtıyor. beğenmek Sarı ceketler) CBS, BET ve TV Land’den şovların yanı sıra canlı sporlara ev sahipliği yapan Paramount Plus ile.

Bu tür kararlar, günümüzün nakit sıkıntısı çeken akış ortamının gerçekliğini yansıtıyor. Netflix’in bir zamanlar Cannes’da cümbüş satın almaya devam etmesi ve şimdi bunun gibi realite şovları yapması gibi. İşlenemeyecek Kadar Sıcak, Spotify pahalı orijinallerden uzaklaşıyor ve amatör podcast yayıncıları ile içerik oluşturucu ortaklıklarını benimsiyor (Joe Rogan ile yaptığı gibi en yüksek değerli ünlü ses anlaşmalarından bahsetmiyorum bile). Her iki durumda da şirketler, üretimi daha ucuz olan ve daha fazla göz küresi ve indirme sağlayan içerik lehine orijinal programlarını kırpıyorlar.

Insider Intelligence’ta kıdemli bir analist olan Max Willens, daha az prestijli içeriğin reklamverenler için bir fark yaratmayacağını söylüyor. “Reklamverenlerin, muhtemelen daha cazip bir fiyata reklam verebilecekleri daha fazla envanter sağlayabileceği anlamında bu kararı memnuniyetle karşılayacağını söyleyebilirim. Gimlet’in yarattığı uzun biçimli, yüksek oranda üretilen içerik daha maliyetliydi ve üretilmesi daha uzun sürüyordu ve çoğu kez, reklamcıların bazen canını sıktığı birinci sınıf reklam fiyatlarına hükmediyordu.”

Ancak ses endüstrisinde çalışanlar için, Spotify’ın podcasting ve orijinal sesli gazetecilik dünyasından aceleyle çıkışı, teknoloji şirketinden bekledikleri davranışla aynı çizgide.

“[The individuals laid off] Bu haftaki işten çıkarmalardan önce ayrılan bir Gimlet çalışanı, “tüm sektördeki en yetenekli, deneyimli üreticilerden bazıları” dedi. “Spotify’ın bunu ve bu yaratıcılık ile deneyimden nasıl yararlanılacağını asla anlayamaması hayal kırıklığı yaratıyor.”

SAG grevi durumunda sesli kitaplar ve podcast’ler sığınak haline gelebilir

SAG-AFTRA, sendika liderliğinin Pazartesi gecesi yaptığı duyuruya göre, stüdyolarla bir anlaşmaya varamazlarsa ezici bir çoğunlukla greve destek oyu verdi. SAG-AFTRA, geleneksel olarak Hollywood’un aktör birliği olarak bilinmesine rağmen, 160.000 kişilik güçlü üyeleri arasında DJ’ler, haber spikerleri, seslendirme sanatçılarının yanı sıra podcast sunucuları ve sesli kitap anlatıcıları yer alır.

Yaklaşan SAG-AFTRA grevi, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile birlikte ve yalnızca onlarla pazarlık edilen sözleşmeleri etkileyecek. SAG’ın televizyon ve tiyatro sözleşmeleri kapsamındaki yapımlar, yasak kabul edilecek.

“Yalnızca TV/Tiyatro Kodlu Temel Anlaşması ve Televizyon Anlaşması kapsamındaki yapımlar iptal edilecektir. […in the event of a strike]. SAG-AFTRA’nın baş iletişim sorumlusu Pamela Greenwalt, bir e-postada, SAG-AFTRA TV/Tiyatro Sözleşmeleri kapsamındaki senaryolu dramatik canlı aksiyon eğlence prodüksiyonu, çalınan iş olarak kabul edilir,” diye yazdı.

Başka bir deyişle, SAG-AFTRA kapsamındaki podcast ve sesli kitap sözleşmelerinin çoğu “vurulmuş” iş olarak kabul edilmeyecektir. Bu, WGA tarafından kapsanan senaryolu, kurgu podcast’lerde yazmanın koşer olmadığı ve grevci üyelerin sendika dışı projelerde çalışmasına izin verilmeyen devam eden WGA grevinin tersidir.

“Bu nedenle, SAG-AFTRA’nın Sesli Kitap Sözleşmeleri kapsamında herhangi bir üyenin (ünlü veya başka bir kişinin) çalışması bir TV/Tiyatro grevi KAPSAMINDA OLMAYACAKken, tüm üyeler, bir grev çağrısı yapılması gerektiğinde etkilenen çalışma alanlarında bu eylemi onurlandıracaktır. , ”diye açıkladı Greenwalt.

Bu, bir Hollywood grevi sırasında çalışmak isteyen sanatçılar için ses dünyasının gidecekleri yer haline gelebileceği anlamına gelir. Demi Moore, Chris Pine, Rami Malek, Matthew McConaughey ve diğerlerinin kurgu podcast’lerine seslendirme yetenekleriyle katkıda bulunmasıyla, ünlülerin sesli dramaları son zamanlarda kesinlikle moda oldu. Audible, Meryl Streep, Tom Hanks, Nicole Kidman, Thandiwe Newton ve diğerlerinin ünlüler tarafından anlatılan sesli kitaplarını sergiledi.

SAG-AFTRA’nın grev bile yapıp yapmayacağı henüz belirsiz. Sendikanın AMPTP ile sözleşme müzakerelerine 7 Haziran’da başlaması planlanıyor. Stüdyolarla bir anlaşmaya varamamaları durumunda SAG-AFTRA greve gitmek için adımlar atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir