Startup Runway yeni modeli duyururken, metinden videoya yapay zeka inç daha yakın

Metinden resme yapay zeka şu anda ana akım, ancak sadece kanatlarda beklemek metinden videoya. Bu teknolojinin satış konuşması, bir açıklama yazabilmeniz ve istediğiniz herhangi bir tarzda ilgili bir video oluşturabilmenizdir. Mevcut yetenekler bu hayalin gerisinde kalıyor, ancak teknolojinin ilerlemesini takip edenler için, yine de AI girişimi Runway tarafından yeni bir AI video nesil modelinin duyurulması dikkate değer.

Runway, arka plan kaldırma ve poz algılama gibi yapay zeka araçlarında uzmanlaşmış web tabanlı bir video düzenleyici sunar. Şirket, açık kaynaklı metinden görüntüye model Stable Diffusion’ın geliştirilmesine yardımcı oldu ve ilk AI video düzenleme modeli Gen-1’i Şubat ayında duyurdu.

Gen-1, mevcut video çekimlerini dönüştürmeye odaklandı ve kullanıcıların kaba bir 3D animasyon veya titreyen akıllı telefon klibi girmesine ve yapay zeka tarafından oluşturulan bir yer paylaşımı uygulamasına izin verdi. Örneğin, aşağıdaki klipte, karton ambalaj görüntüleri, film şeridi oluşturmak veya daha gösterişli bir özelliğin sunumunu yapmak için kullanılabilecek bir klip oluşturmak üzere endüstriyel bir fabrikanın görüntüsüyle eşleştirilmiştir.

Gen-2, karşılaştırıldığında, not edilmesi gereken birçok uyarı olmasına rağmen, sıfırdan videolar oluşturmaya daha fazla odaklanmış görünüyor. Birincisi, Runway tarafından paylaşılan demo klipler kısa, dengesiz ve kesinlikle fotogerçekçi değil ve ikincisi, erişim sınırlı. Haberler kullanıcıların Runway’s Discord aracılığıyla Gen-2 için bir bekleme listesine kaydolmak zorunda kalacaklarını bildirdi ve şirket sözcüsü Kelsey Rondenet söyledi. Sınır o Pist “önümüzdeki haftalarda geniş erişim sağlayacak.”

Başka bir deyişle, Gen-2’yi yargılamak için elimizdeki tek şey Şu anda bir demo makarası ve bir avuç klip (çoğu zaten Gen-1’in bir parçası olarak ilan ediliyordu).

“Bir gözün yakın çekimi” istemiyle Gen-2 kullanılarak oluşturulan yapay zeka videosu.
Resim: Pist

“Bir dağ manzarasının havadan çekimi” istemi kullanılarak yapay zeka tarafından oluşturulan video.
Resim: Pist

“New York’taki bir apartman dairesinde bir pencereden gün batımı” istemini kullanarak yapay zeka tarafından oluşturulan video.
Resim: Pist

Yine de sonuçlar büyüleyici ve metinden videoya yapay zeka olasılığı kesinlikle sarhoş edici – hem yeni yaratıcı fırsatlar hem de yanlış bilgilendirme için yeni tehditler vb. Meta ve Google gibi. Bu şirketlerin çalışmaları daha gelişmiş (yapay zeka tarafından oluşturulan klipleri daha uzun ve daha uyumlu), ancak bu firmaların devasa kaynaklarını yansıtacak şekilde değil. (Pist, karşılaştırıldığında, yalnızca 45 kişilik bir ekiptir.)

Başka bir deyişle: startup’lar, henüz keşfedilmemiş metinden videoya alanı da dahil olmak üzere üretken yapay zekada heyecan verici işler yapmaya devam ediyor. Yapay zeka tarafından oluşturulmuş olsun ya da olmasın, yakında daha fazlasını izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir