“Taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek”


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” tanıtım programında konuşuyor.


Türkiye, yeni tek yüzyıla kadem attığını tamlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 28 Ekim’dahi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı’nın başladığını ilan ettiğini, bununla yepyeni tek dönemin açıldığını hatırlattı.


Vatandaşların tahaffuz hakkını yerine getirmek için yoğun tek gayret içinde olduklarını tamlayan Kurum şöyle konuştu:


“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak; milletimizin refahını, insanımızın mutluluğunu, yavrularımızın istikbalini merkeze alarak; Türkiye Yüzyılı’nda Mutlu İnsanların Muhteşem Türk Şehirlerini hedef olarak belirlemiş durumdayız. Bu yetişkin hedefe yaraşır tek şekilde, öncelikli olarak, insanımızın tahaffuz hakkını yerine getirmek için yoğun tek gayret içerisindeyiz. Bu tatlılıkla; küresel salgınla beraberce gelen ekonomik daralmayı, sunma problemine sebep olan maliyet artışlarını, malzeme tedariğine üzerine bozulmayı kendimize tek engel olarak asla görmedik, görmüyoruz.”


“Kura çekimlerimizi Mart ayına kadar tüm illerimizde tamamlayacağız”


Kurum, geçtiğimiz eylül ayında Cumhuriyet tarihinin en yetişkin sosyal konut projesinin başlatıldığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:


“500 1000 sosyal konut, 1 milyon altyapısı ve imarı hazırlanmış konut arsası ve esnafımız için 50 1000 iş yeri projemizi milletimize sunduk. Kura çekimlerimizi Mart ayına kadar tüm illerimizde tamamlayacak; en geç 2 yıl içerisinde ilk 250 1000 konutumuzu vatandaşlarımıza teslim etmenin mutluluğunu yaşayacağız. İnşallah final konutlarımızın akabinde bile yeni etaplar halinde çalışmalarımıza sürme edeceğiz.”


“İlk etapta 100 1000 karı ev sahibi yapılacak”


Bakan Kurum, “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyasıyla ilk etapta 100 1000 ailenin az ağrı içerisinde ev sahibi yapılacağını açıkladı.


Kurum, kampanyaya referans süreciyle ilgili şu bilgileri verdi:

*Öncelikle, yüklenici firmalarımız belirleyeceğimiz kriterlere uygun yapılan konut projeleriyle beraberce yerde kampanyamıza karışma olacaklar.


*Konut örtmek isteyen vatandaşlarımız, kendi ödeme koşullarına uygun daireleri seçecekler ve bankaya başvuracaklar.


*Bankalarımız bile uygunluk durumunda krediyi vatandaşımıza tahsis edecek ve satın alıntı süreci başlayacak.


 


[Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası]

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: İlk etapta 100 1000 ailemizi ev sahibi yapmayı hedefliyoruz.https://t.kobalt/WGyzv2yHEY pic.twitter.com/2VUo7zxvHI


— Haberler Canlı (@trthabercanli) January 4, 2023


Vatandaşlar hangi projelerden yararlanacak?


Kurum, vatandaşların yararlanacağı projelere ilişkin dahi şunları söyledi:


Vatandaşımız ülkemizin her yerinden münteha konutlardan alabilecek.Belirli tek oranda tamamlanmış ve sürme fail konutlardan faydalanabilecek. Bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden istifade edebilecek. Bankalarla imzalanacak yerde garantörlük nedir? Banka ve müteahhit anlaşması sonucu proje imzalanacak. Sözleşme sonrasında müteahhidin ilerlemesine göre satış yapılan konuttan hak ediş ödemesi yapılacak. Bu sayede vatandaşın projesinin kontrolü sağlanmış olacak.


Kampanyaya hangi projeler karışma olacak?


Kurum, kampanyaya karışma edilecek projeleri dahi şu şekilde açıkladı:


* Emlak Konut genel müdürlüğümüzün ürettiği projeler,


*GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne tâbi olan şirketlerimizin projeleri,


* Ve yine 81 ilimizin tamamındaki firmaların ürettiği yetişkin ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları taktirde yerde sürece içinde olacaklar. Şunu bile ifade etmek isterim. Bu kampanyamızda yüklenici firmalarımız, satacakları konutların bedelinin yüzde 5’i kadar vatandaşımıza dayanak sağlayacaklar.


“Yeni Evim Kampanyası”nın detayları 16 Ocak’ta web sitesinden yayınlanacak


Bakan Kurum, “Yeni Evim Kampanyası” ile ilgili tüm gelişme ve detayların “16 Ocak itibarıyla kurulacak web sitesinden takip edilebileceğini açıkladı.


16 Ocak itibariyle, kuracağımız web sitesinde, vatandaşımız, “Yeni Evim Kampanyamıza” üzerine tüm gelişmeleri ve detayları takip edebilecekler.


 


[Yeni Evim Kampanyası]

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Kampanyamız 16 Ocak itibarıyla başlayacak. Bir web sitesinde kampanyamıza üzerine tüm detayları vereceğiz.https://t.kobalt/a4cwkEqCzg pic.twitter.com/8oL8xBZAk9


— Haberler Canlı (@trthabercanli) January 4, 2023


“Fiyatların sabit kalmasını sağlayarak orta gelirli vatandaşımızı koruyacağız”


Sürecin şeffaf ve denetlenebilir işlemesi için tek komisyon kurulacağı sınamak dahi paylaşan Kurum şöyle konuştu:


“Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, SPK, BDDK ve valüasyon kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı tek komisyon kuracağız. Bu komisyon, yaptığı teknik ve finansal denetimlerle, firmaların belirlediği fiyatların takibi ve belirlenmesi konularına çalışacak. Burada bile temel kriter, ekspertiz raporları olacaktır. Denetim görevi yapacak yerde komisyon sayesinde; hem projeyi garanti altına matlûp, hem dahi firmalarımıza gerekli finansman desteğini sağlayacağız. Bir yandan konut arzını arttıracak tek yandan bile kampanya sürecinde fiyatların sabit kalmasını sağlayarak orta gelirli vatandaşımızı koruyacağız, güven içerisinde ev sahibi yapacağız.”


“Taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek”


“0,69’dan başlayan oranlarla, konut kredilerindeki 10 yıl vade uygulamasını 5 yıl arttırarak 15 yıla çıkarıyoruz” tekbencilik Kurum, 15 yıl süresince enflasyon oranı veya gelirdeki değişimlere göre taksitlerin hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyeceğini hatta sayı taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine düşeceğini açıkladı.


 


[Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim Projesi]

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Taksitler hane halkı gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek. Tüm evlerimiz zaman el konutlar olacak.https://t.kobalt/WGyzv2yHEY pic.twitter.com/vEHTLPdAF2


— Haberler Canlı (@trthabercanli) January 4, 2023


“İkinci el konutlar kampanyaya karışma edilmeyecek”


Yeni projelerde zaman el konutların olacağını, ikinci el konutların kampanyaya karışma edilmeyeği sınamak veren Kurum şu ifadeleri kullandı:


“Vatandaşımızın başvuracağı tüm konut projelerinde; çocuklarımızın, yaşlılarımızın, tüm ailelerimizin huzurlu ve kaliteli tek yaşam sürmelerine yardımcı olacak sosyal teçhizat zenginliği önceliğimiz olacak. Parkları, bahçeleri, spor alanları, sosyal tesisleri, camileri, okulları, ulaşım kolaylıkları en güzel şekilde tasarlanmış projelere öncelik vereceğiz. Tüm konutlarımız; hareket yönetmeliğine uygun inşa edilecek güçlü, sağlam ve sağlıklı olacak. Yine sıfır atılgan ve enerji verimliliğine uyumlu uygulamalarla çevreyi merkeze saha projeleri teşvik edeceğiz.”


“Kampanya sayesinde ekonomimizde 600 milyar liralık katma üstün oluşacak”


Başlatılan kampanyanın ekonomiye 600 milyar liralık katma üstün oluşturacağını tamlayan Kurum açıklamasını şöyle sürdürdü:


“İnşallah 81 ilimizin tamamında hayat bulacak yerde kampanyamızla; ülkemizin her yerinde, özel sektörün konut piyasasına dönüşünü en ileri seviyede hızlandırmış olacağız. Yapı sektörümüzün konutlarını süratle satarak, yeni projelere başlamasının yolunu bile yerde sayede açmış olacağız. İnşallah 81 ilimizde başlayan konut projeleri hızla tamamlanacak. Hem ulaşılabilir konut arzını arttıracağız hem dahi kira fiyatlarını henüz bile düşürmüş olacağız. Tüm bunların ekonomik kazanımlarına gelirsek; yerde kampanya sayesinde milyarca liralık tek hacim ortaya eski, ekonomimizde 600 milyar liralık katma üstün oluşacak. Başta gayrimenkul sektörü olmak üzere tam 250 sektörün çarkları hızlanmaya başlayacak, şehirlerimizin ekonomisi güçlenecek, yüzbinlerce kardeşimiz dahi yeni iş imkanına erişecek.”


“‘Yeni Evim Kampanyamız’ Milli Ekonomi Modeli’mizin tek başarısıdır”


“Yeni Evim Kampanyası”nın Milli Ekonomi Modeli’nin tek sonucu ve başarısı olduğunu vurgulayan Bakan Kurum sözlerini şöyle tamamladı:


“Devletimiz tüm imkanlarını vatandaşımızın mutluluğu ve refahı için seferber etmekte her zamanki gibi yüksek tek iradeye ve kararlılığa sahiptir. Türkiye bu sonra bile, Cumhurbaşkanımızın Milli Ekonomi Vizyonuyla; tüm materyalizm faizler artarken faizleri düşüren, milletin omzundan faiz yükünü saha tek ülke olmaya yetişkin tek inançla sürme edecektir. “Yeni Evim Kampanyamız” işte yerde ekonomi vizyonunun, Milli Ekonomi Modeli’mizin tabiî tek sonucudur, başarısıdır.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy