TBMM Başkanı Şentop, Irak Temsilciler Meclisi Başkanvekili Mendelavi ile görüştü


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Antalya’bile tek otelde plânlı Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 13. Genel Kurulu’na katılan Irak Temsilciler Meclisi Başkanvekili Muhsin Ali Ekber El Mendelavi ile görüştü.


Şentop, iki ülke arasındaki işbirliğinin, bölgedeki istikrar ve barışın sağlanması ve korunması için yetişkin önem taşıdığını söyledi.


Irak’ın her alanda ilerlemesine, gelişmesine ve iki ülke arasındaki bağların henüz bile kuvvetlenmesine yetişkin önem verdiklerini tamlayan Şentop, “Bu çerçevede Irak’ta hükümetin tesis edilerek siyasi tıkanıklığın aşılmasını memnuniyetle karşıladık. Yeni hükümetin, Irak halkının beklentilerini karşılayacak politikalar benimsemesini temenni ediyor, Irak’ın yeniden imarına ve kalkınmasına yönelik çabalara samimiyetle dayanak veriyoruz” niteleyerek konuştu.


“Irak, PKK’yı terör örgütü olarak tanımalı”


Irak ile ikili ticaretin gelişiminin önemine işaret fail Şentop, terör örgütü PKK’nın Irak’taki mevcudiyetine dikkati çekerek, Irak’ın, kendi egemenliğini ihlal fail PKK’yı terör örgütü olarak tanıması ve kendi Anayasası’na uygun şekilde yerde terör örgütüyle gereken mücadeleyi vermesi gerektiğini söyledi.


Şentop, Irak makamlarıyla yerde adımların atılması konusunda karşılıklı temasların sürdüğünü kaydetti.


İki ülke arasındaki parlamentolar arası ilişkilere dahi yetişkin önem verdiklerine değinen Şentop, meclisler arasında karşılıklı ziyaretlere vakit kaybedilmeden başlanmasını isteyerek, Irak Meclis Başkanı’nı bile Türkiye’ye çağrı etti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy