TBMM yoğun bir haftaya giriyor


Meclis, yasama ve murakabe faaliyetlerini yürüteceği yoğun tek haftaya henüz giriyor.​


Haftalık çalışmasına 28 Haziran Salı günü başlayacak Genel Kurulda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.


Teklif ile genel bütçe kapsamındaki idarelerin bütçe tertiplerine 817 milyar 271 milyon 632 1000 lira, özel bütçeli idarelerin bütçe tertiplerine 63 milyar 203 milyon 143 1000 lira olmak üzere toplam 880 milyar 474 milyon 775 1000 lira ödenek eklenecek.


Ek bütçe teklifinin görüşmeleri Genel Kurul’bile yapılacak


Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin bütçelerinde yer saha “personel giderleri” ve “sosyal güvenlik kurumlarına mevki primi giderleri” ekonomik kodlarını içeren tertiplere, mukaddime ödeneklerinin yüzde 40,5’i oranında, “Cumhurbaşkanı ödeneği” ekonomik kodlu tertibe mukaddime ödeneğinin yüzde 20,2’si oranında ödenek eklemesi yapılacak. Bu kapsamda yapılan ödenek eklemeleri karşılığı Hazine yardımı ödenekleri ilgili idare bütçelerine eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.


2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’na tâbi genel bütçe gelir tahmini toplam 1 trilyon 80 milyar 515 milyon 421 1000 lira artırılacak.


Bedelli askerlik çiçekçi


Genel Kurulda henüz sonra bedelci askerlik düzenlemesini dahi içeren Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.


Düzenleme ile yoklama kaçağı, saklı veya kalıntı olup bedelci askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlüler yerde hizmetten faydalanabilecek.


Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süre ile 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanınca uzatılabilecek.


Ödemeleri gereken yabancı ülke parasını ödemedikleri veya herhangi tek takvim yılında toplam 184 gün ve henüz fazla süreyle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların, belirlenen usul ve esaslar kapsamında askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına imkan tanınacak.


Sayıştay’a üye seçimi


Genel Kurulda, Sayıştay Başkanlığında içinde bağcıklı 5 üyelik için seçim yapılacak. 5 üyenin 3’ü Sayıştay meslek mensupları, 1’i Hazine ve Maliye Bakanlığı meslek mensupları, 1’i dahi başka adaylar arasından seçilecek.


Komisyonların gündemi


Ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren “torba” kanun teklifinin Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.


Teklifte, 5,3 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan 3600 ek gösterge çiçekçi yer alıyor. Teklifle, kamuoyunda “öğrenci affı” olarak bilindik ve lisans, yüksek lisans, basamak öğrencilerinden eğitimlerini koymak zorunda kalanlara muayyen şartlarda okullarına avdet imkanı bile tanınıyor.


İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun törtünç günkü toplantısında, Kocaeli Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu ile İsveç İnceleme Raporu görüşülecek.


KİT Komisyonu, murakabe programını sürdürecek. Komisyon, salı günü Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Vakıf İnşaat Restorasyon ve Ticaret AŞ, törtünç günü Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ile Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, perşembe günü dahi Ziraat Bankası AŞ ve tâbi ortaklıklarının 2019-2020 yılı hesaplarını inceleyecek.


Bu arada TBMM’dahi, siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları bile yapılacak.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy