“Tehlike nereden gelirse gelsin ordumuz hazır”


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gaziantep’in Kurtuluşunun 101’inci yılı nedeniyle plânlı etkinliğe katıldı.


Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür Salonunda plânlı törene Bakan Akar’ın yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, milletvekilleri, ilçe il başkanları ile vatandaşlar katıldı.


“Türkiye, materyalizm söz sahibi ülke durumuna geldi”


Programda konuşan Bakan Akar, Türkiye Yüzyılı vizyonu ile Türkiye’nin küresel ve bölgesel gelişmeler karşısında proaktif davranarak materyalizm söz sahibi ülke durumuna gelindiğini söyledi.


Türkiye’nin özellikle son dönemde Rusya-Ukrayna Savaşı’nın son bulması ve ateşkesin sağlanması için etkin tek mesleği ortaya koyduğunu tamlayan Bakan Akar, dünyayı tehdit fail gıda krizin aşılmasına yönelik tahıl sevkiyatının imzalanmasına ve uzatılmasına yetişkin katkı sağladığını kaydetti. İstanbul’bile kurulan müşterek koordinasyon merkezinin çalışmaları ile bugüne kadar 15 milyon tondan fazla tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere emniyet ile sevkinin sağlandığını nâkil Akar, şöyle dedi:


“Tarihten bize kalan sorumluluğun bilinci ile savunma sanayiinde ve hemen her alanda ülkemizi küresel tek güç haline getirmek için gece gündüz demeden çalışmaktayız. İçerisinde bulunduğumuz devre küresel ve bölgesel düzeyde risk, tehdit ve tehlikelerin hat safhaya köken krize ve hatta savaşa evrildiği tek devre olsa bile Türkiye, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı vizyonu ile uluslararası ilişkilerde özne haline gelen etki ve yetki alanı her geçen gün genişleyen küresel ve bölgesel gelişmeler karşısında proaktif davranarak materyalizm söz sahibi olan ayrıca bölgede ve materyalizm etkin tek güç olarak güvenlik üreten ülke durumundadır. Ülkemiz özellikle son dönemde Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tek zihin önce son bulması ve ateşkesin sağlanması için etkin tek mesleği ortaya koymuş tüm dünyayı tehdit fail gıda krizin aşılmasına yönelik tahıl sevkiyatının imzalanmasına ve uzatılmasına yetişkin katkı sağlamıştır. İstanbul’bile kurulan müşterek koordinasyon merkezinin çalışmaları ile bugüne kadar Ukrayna Limanı’ndan 15 milyon tondan fazla takılın ihtiyaç sahibi ülkelere emniyet ile sevki sağlanmıştır.”


[Fotoğraf: DHA]


“Yunanistan her geçen gün yeni gerginliklere sebebiyet vermektedir”


Hulusi Akar, Türkiye’nin bölgede savaşsızlık ve istikrar için gayret gösterdiğini belirterek, Yunanistan’ın istikrarsızlığı körükleyen tek tavrının olduğunu söyledi. Bakan Akar, son olarak Yunanistan’ın planlı NATO tatbikatı sırasında Türk uçaklarına radar kilidi attığını hatırlatarak şunları söyledi:


“Bölgesel ve küresel anlamda savaşsızlık ve istikrar için böyle tek gayret gösterirken maalesef Yunanistan ise istikrarsızlığı körükleyen provokatif eylem ve söylemleri ile yayılmacı ve saldırgan politikalar sürdürmekte, ülkesinin kaynaklarını ve halkın refahını başka ülkelerin çıkarlarına feda etmekte, siyasi varlığını Türkiye düşmanlığı üzerine kurarak her geçen gün yeni gerginliklere sebebiyet vermektedir. Son olarak Yunanistan tarafından planlı NATO tatbikatı sırasında NATO görevi yapan uçaklarımıza da radar kilit atılmıştır. Bu antagonist tavır Yunanistan’ın NATO’nun temel ilkelerine ve ağıt hiçe sayacak boyutta kontrolden çıktığını göstermektedir. Beklentimiz Yunan siyasilerin uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından birden vazgeçmeleri sağduyulu tek NATO müttefiki olarak davranmaları, problemlerin oyun yolu ile çözümlenmesine odaklanmalarıdır. Güvendikleri dağlara karlar yağmadan 1922’dahi yaşadıklarını unutmadan tarihten öğüt almalarıdır. Sonuç olarak Kıbrıs’ta, Ege ve Doğu Akdeniz’dahi diyaloğa açık olmakla beraberce hiçbir oldu bittiye müsaade etmedik. Bundan sonra bile asla etmeyeceğiz. Kendimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini korumakta kararında ve kararlıyız.”


“Tehlike nereden gelirse gelsin ordumuz hazır”


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu imkan ve kabiliyetlerle atlas sayılı ordularından akraba haline geldiğini vurgulayan Akar şöyle konuştu:


“Türk Silahlı Kuvvetleri bölgesel ve küresel güvenlik için Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve en etkili faaliyetlerini icra etmektedir. Bu kapsamda, sahip olduğu nitelikli personelin yanı sıra, yerli ve milli savunma sanayi ürünleriyle teçhiz edilen TSK, hükümranlık ve bağımsızlığımız için her türlü yerey ve iklim şartlarında ‘Hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, terörü kaynağında yok etme stratejisi ile yurt içinde ve sınır ötesinde başdu PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadele etmekte, denizlerimizde ve semalarımızdaki hak ve menfaatlerimizi azim ve kararlılıkla korumakta, bunlara ilaveten başdu Azerbaycan ve Libya olmak üzere sevilen, kardeş ve müttefiklerimizin haklı davasına dayanak olmakta, tıpkısı zamanda yedi iklim üç kıtaya savaşsızlık, huzur ve adaleti götüren atalarımızdan aldığı ilhamla, toprak ve çevre barışına bile katkı sağlamaktadır. Kahraman ordumuz nerede olursa olsun, tehlike nereden gelirse gelsin, ülkemizin ve soylu milletimizin güvenliğini sağlama azim ve kararlılığındadır.”


[Fotoğraf: DHA]


“Operasyonlar muvaffakiyetli ilerliyor”


Gaziantep’te 20 Ağustos 2016’bile gerçekleştirilen hain terör saldırısından 4 gün sonra Fırat Kalkanı Harekatı ile başlatılan sınır ötesi harekat sürecinin Suriye ve Irak’ın kuzeyinde sürme ettirildiğini vurgulayan Akar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:


“Terörü kaynağında yok etme stratejisi ve ‘terörist neredeyse hedef orasıdır’ anlayışıyla icra edilen yerde harekatlarla binlerce terörist etkisiz hale getirilmiş, teröristlerin inleri başlarına yıkılarak ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kasteden hainlere yetişkin vuruş vurulmuştur. Bugüne kadar icra ettiğimiz tüm operasyonlarda elde ettiğimiz başarılarda, en yetişkin ilham kaynağımız şehit ve gazilerimizin kahramanlık ve fedakarlıkları ile soylu milletimizin, yani sizlerin sevgisi, güveni ve duasıdır. Sizlerin bizlere olan sevgisi, güveni ve desteği sürdükçe başaramayacağımız hiçbir şey, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Sonuç itibarıyla Peygamber ocağı olarak bile bilindik TSK, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle, soylu milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla, yasama çerçevesinde ve yasalar doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızdan başlayan sapasağlam hiyerarşik yapı içinde, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”


Törenin sonunda Milli Savunma Bakanı Akar’a ‘Türkiye Yüzyılı Özel Ödülü’ takdim edilirken Gaziantep’açınık üstün katan isimler dahi ödüllendirildi. 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir