Tesla, eski işçilerin 75.000’den fazla çalışanın hassas verilerini sızdırdığını tespit etti

Tesla, eski çalışanlarından ikisinin, 75.000’den fazla çalışanın kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini içeren büyük bir veri sızıntısından sorumlu olduğunu belirledi. TechCrunch raporlar. Maine eyaleti başsavcılığına yapılan bir dosyaya göre, Tesla’nın veri gizliliği sorumlusu Steven Elentukh, ihlali “içeriden suistimal” olarak bildirdi ve sosyal güvenlik numaraları da dahil olmak üzere çalışan bilgilerini sızdırdı.

Maine dosyası, Elentukh tarafından eyaletteki etkilenen çalışanlara göndermek üzere yazılmış bir şablon mektup içeriyor. Bunu doğrular HandelsblattTesla’nın 100 GB’lık verisinin alıcısı olan Alman medya kuruluşu, 10 Mayıs’ta Tesla’ya gizli bilgiler aldığını bildirmişti.

Elentukh mektubunda, “Soruşturma, iki eski Tesla çalışanının Tesla’nın BT güvenliği ve veri koruma politikalarını ihlal ederek bilgileri kötüye kullandığını ve medya kuruluşuyla paylaştığını ortaya çıkardı.” Tesla’nın iki eski çalışana dava açtığını ve elektronik cihazlarına el konulduğunu da sözlerine ekledi. Handelsblatt 75.735 mevcut ve eski çalışanına ilişkin hassas verileri, ülke yasalarının gerektirdiği şekilde korumayı taahhüt eder. Haber kuruluşu, eline geçen 23 binin üzerinde belgede Tesla CEO’su Elon Musk’ın sosyal güvenlik numarasının da yer aldığını bile belirledi.

Ne Handelsblatt Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) ile ilgili müşteri şikayetleri ortaya çıktı. Otonom şehir içi sürüş kabiliyeti elde etmeyi amaçlayan otomobil üreticisinin gelişmiş sürücü yardım sisteminin, müşteriler tarafından bildirilen 2.400 kendi kendine hızlanma sorunu ve 1.500’den fazla fren sorunu yaşadığını tespit etti. Olaylar 2015 ile Mart 2022 arasında gerçekleşti. Tesla bunu talep etti. Handelsblatt haber kaynağına göre verileri silin.

Bu, Tesla çalışanlarının dahili verileri ilk kez yanlış kullanması değil. Nisan ayında, çalışanların müşterilerin Tesla’ları tarafından kaydedilen ve araçların Sentry Mode güvenlik sistemlerinden yapılan özel videolarını izleyip paylaştığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir