TikTok, kişiselleştirilmiş içerik algoritmasını Avrupa’da isteğe bağlı hale getiriyor

Avrupa’daki TikTok kullanıcıları, şirket AB’nin Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) uymak için değişiklikler yaptığı için Sizin İçin ve Canlı yayınlarının arkasındaki kişiselleştirilmiş algoritmayı kapatabilecek. TikTok’a göre, bu işlevi devre dışı bırakmak, kullanıcılara kişisel ilgi alanlarına göre içerik yerine “hem yaşadıkları yerlerden hem de dünyanın dört bir yanından popüler videolar” gösterecek.

Bu değişiklikler, kullanıcılarının içerik önerilerini görüntülerken genellikle kullanıcı etkinliğini izlemeye ve profil oluşturmaya dayanan kişiselleştirilmiş içerik almayı devre dışı bırakmasına izin vermek için çok büyük çevrimiçi platformlar gerektiren DSA kurallarıyla ilgilidir. Buna uymak için TikTok’un arama özelliği, kullanıcının bölgesinde popüler olan içeriği de gösterecek ve kişiselleştirilmemiş bir görünüm seçildiğinde “Takip edilenler” ve “Arkadaşlar” yayınları altındaki videolar kronolojik sırada görüntülenecek.

Diğer bir değişiklik ise, 13 ila 17 yaşları arasındaki Avrupalı ​​kullanıcıların, bir düğmeyle devre dışı bırakmak zorunda kalmak yerine, çevrimiçi etkinliklerine dayalı olarak kişiselleştirilmiş reklamlarla otomatik olarak hedeflenmeyecek olmasıdır.

TikTok, YouTube, Instagram ve Twitter (Elon Musk’ın şu anda X olarak yeniden adlandırdığı) gibi diğer hizmetlerin yanı sıra DSA’nın kurallarına bağlı 19 şirketten biridir, bu nedenle muhtemelen Avrupa’da benzer değişiklikler yapan tek platform olmayacak. TikTok, bu değişikliklerden herhangi biri için bir çıkış tarihi sağlamadı, ancak DSA’nın son tarihi olan 28 Ağustos’a kadar gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyi hedeflediğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir