Tüm fitness grupları nereye gitti?

Her şey bir masumla başladı Mediazonecast yardım hattı sorusu İşin özü şuydu: Fitbit Flex’in damarında sağlık takibi sunan bazı ekransız giyilebilir ürünler nelerdir? değildi 300 dolarlık Oura Ring gibi pahalı mı?

Aklına tek bir iyi cevap gelmedi.

İyi ya da kötü, sadece birkaç yıl önceki basit spor bantları artık gerçekten bir şey değil. Yukarıda belirtilen Fitbit Flex ve Jawbone Up veya Misfit Ray gibi diğer grupların gerçekten modern zaman analogları yok. Bugünlerde gördüğüm en yakın şey Amazfit Band 7, Fitbit Inspire 3, Garmin Vivosmart 5 ve Xiaomi’nin Mi Band 7 gibi cihazlar. Sorun şu ki, hepsinin ekranı var.

Arayan kişiye verdiğim tek cevap özür dilercesine omuz silkmek gibiydi çünkü ne yazık ki pahalı Oura Yüzüğü en iyi seçenekti. (Bu, ya da Oura Ring’den daha pahalı olacak bir sürü yarım önlemi bir araya getirmek.) Tüm deneyim beni huzursuz etti. 2014’te fitness takipçisi takmaya başladığımda, alternatifsiz, sıkı bir Fitbit Charge hayranıydım. Bu günlerde, inceleyecek ilginç bir şey bulamıyorum. Merak etmemi sağladı: tüm fitness grupları nereye gitti?

Bugünlerde Fitbit Flex 2 gibi izleyicileri gerçekten görmüyorsunuz.
Fotoğraf: Lauren Goode / The Mediazone

Akıllı saatler paranızın karşılığını fazlasıyla verir

Daha fazla fitness grubu olacağını düşünebilirsiniz çünkü açıkçası, akıllı saatlerin başına bela olan pek çok sorun yok. Fitness bantları tek bir şarjla haftalarca dayanabilirken, Apple, Samsung ve Google’ın en amiral gemisi akıllı saatlerinin günlük veya en azından gün aşırı şarj edilmesi gerekir. Sadedirler, havalı mekanik saatinizin yanında takılabilirler ve 7/24 takmak için mükemmeldirler. Asla Apple Watch Ultra kadar hantal bir spor bandı bulamazsınız. Bildirim yorgunluğu gerçek. Genel olarak konuşursak, akıllı saatler de fitness bantlarından daha pahalıdır.

Buna rağmen, gerçek şu ki, akıllı saatler genel olarak daha fazlasını yapabilir. Fitness bantları (ekransız veya başka türlü) daha uzun süre dayanabilse de, diğer her şey için yine de telefonunuza bakmanız gerekir. Akıllı saatler, telefonunuzu tamamen değiştiremez, ancak bağlantıda kalırken teknoloji yorgunlarının onlara çok daha az bakmasına yardımcı olabilirler.

Forrester’ın başkan yardımcısı ve baş analisti Julie Ask, “Akıllı saatler, bir Jawbone veya basit bir Fitbit’in on yıl önce sahip olabileceğinden çok daha fazla işe yarar” diyor. “Yine de 100 doların altına bir tane satın alamazsınız, ancak 300 doların altına satın alabilirsiniz.”

Fitness bantları ve akıllı saatler arasındaki çizgi, akıllı saatlerin daha fazla değer sunduğunu hissettirecek kadar bulanıklaştı.

Sorun sadece akıllı saatlerin ucuzlaması değil. Fitness bantları ve akıllı saatler arasındaki çizgi, akıllı saatlerin daha fazla değer sunduğunu hissettirecek kadar bulanıklaştı. Bu bir süredir oluyor ama 2021’de gerçekten sağlamlaştı. Fitbit’in o yılki serisinden başka bir yere bakmanıza gerek yok. Fitbit Charge 5, selefinden 30 $ artışla 180 $ ‘dan piyasaya sürüldü. Süslü fitness grubu Luxe aynı yıl çıktı ve normal sürüm için 150 $ ve özel sürüm için şaşırtıcı bir şekilde 200 $ ‘a mal oldu. Bu arada, orta seviye Versa 3 akıllı saati 230 dolara mal oldu. Versa’nın tüm ekstra özelliklerini gerçekten kullanmamış olsanız bile, keçe sadece daha fazlasını yaptığı için daha iyi satın almak gibi.

Fitbit Charge 5 (sağda), önceki model Charge 4’ten (solda) 30 $ daha pahalı
Fotoğraf: Jay Peters / The Mediazone

Fitbit dışında, 2021’de Apple, Series 3 ve SE’yi sırasıyla 180 $ ve 280 $’a satıyordu. Samsung’un Galaxy Watch 4’ü 250 dolardan başladı. Amazfit’in GTR ve GTS 3 akıllı saatleri 180 dolara mal oldu ve Charge 5’ten daha fazla olmasa da aynı şeyi yaptı.

O halde, akıllı saatlerin tüketiciler arasında daha popüler bir seçim olması şaşırtıcı değil. Forrester bana 2023 tüketici kıyaslama anketinden bazı rakamlar gönderdi; bu ankette, çevrimiçi bilgili yetişkinlerin yüzde 32’sinin akıllı saat kullandığını, buna karşılık yüzde 19’unun fitness takip cihazı kullandığını söylüyor. Bu arada, 2023 IDC raporu, bantların pazarın yalnızca yüzde 6,4’ünü oluşturduğuna dikkat çekiyor. IDC, fitness bilekliklerinin onları tercih eden bir avuç insan için ortalıkta dolaşmasını beklerken, pazar paylarının 2027’de yüzde 4,8’e düşmesi bekleniyor. Rapor ayrıca akıllı saatlerin pazarın yüzde 31,2’sinden yüzde 32,8’e büyümesini beklediğini belirtiyor. aynı zaman dilimi.

Fitness bantları karlı değil

Bu nedenle, daha büyük markalar için fitness bantları akıllı bir yatırım değildir. Ve Oura ve Whoop gibi daha küçük, daha deneysel giyilebilir şirketler için, uygun fiyatlı alternatifler yaratmak tam anlamıyla işe yaramıyor. Bu tür şirketler yüksek teknolojili, bilime dayalı ürünlere şapka çıkarırlar ve bir kerelik donanım satışları da sunucuları çalışır durumda tutmak, gerekli araştırmaları finanse etmek veya bir ürünü FDA onay sürecinden geçirmek için yeterli değildir. Bu nedenle akıllı saat alternatiflerinin pahalı aylık aboneliklerle geldiğini giderek daha fazla görüyorsunuz.

Whoop, 16,60 $ ile 30 $ arasında değişen aylık üyelikle “ücretsiz” donanım sunar.
Fotoğraf: Victoria Song / The Mediazone

Ask, “Küçük bir şirket olsaydım, finansman almamın tek yolu bir hizmet modelimin olmasıydı” diyor. “Ve daha fazla para kazanmamın tek yolu, bir hizmet modelim olması ve tüketiciler üzerinde olumlu bir etkim olduğunu gösterebilmem; bu da hizmet için ödeme yaptıkları anlamına geliyor.”

Anekdot olarak, giyilebilir cihaz üreticilerine ve sağlık teknolojisi şirketlerine neden abonelik peşinde olduklarını sorduğumda, aldığım cevabın bu olduğunu doğrulayabilirim. (Garmin tek istisna olmaya devam ediyor.) Giyilebilir cihazlar kategorisine de özgü değil. Aynı akıl yürütme, akıllı ev ve genel olarak her tür bağlı aygıt için de geçerlidir.

Fitness grupları geri dönüş yapacak mı?

Son ürün lansmanları dikkate alınacak bir şeyse, fitness bantlarının bir zamanlar oldukları baskın güç olmaları pek olası değildir. Bununla birlikte, ekransız giyilebilir cihazlara talep var. Sadece bir zamanlar bildiklerinizden farklılar.

Son zamanlarda test ettiğim tüm ekransız giyilebilir cihazlar ya özel sağlık takibine odaklanıyor ya da çok pahalı. Bazen ikisi de. Son birkaç yılda test ettiğim seçeneklerin hiçbiri arayanın istediği şeye uymuyor. Örneğin Bellabeat Ivy, döngülerinin genel sağlık durumlarını nasıl etkilediğiyle daha iyi iletişim kurmak isteyen adet gören kişiler için tasarlanmıştır. Ava takipçisi, özellikle insanların hamile kalmasına yardımcı olmak içindir. Nowatch, daha dikkatli olmanıza yardımcı olması amaçlanan 300 dolarlık bir izleyicidir – geleneksel sağlık takibinde harika değildir. Whoop 4.0, sıkı sporcular içindir ve üyeliğinize bağlı olarak aylık 16,60 ila 30 ABD doları arasındadır.

Akıllı yüzüklere artan bir ilgi var, ancak form faktörünün kat etmesi gereken uzun bir yol var.
Resim: Victoria Şarkısı / The Mediazone

Bu arada, Oura Ring piyasadaki tek akıllı yüzük değil. Tam olarak bir akıllı saatten daha az dikkat dağıtıcı, daha rahat ve daha gizli olduğu için alternatifler üzerinde çalışan pek çok insan var. Şu anda tıbbi bir cihaz olarak FDA izni almak isteyen Movano’dan Evie Ring var. Ultrahuman’ın akıllı yüzüğü de var. Happy Health, ruh sağlığınızı değerlendirmek için akıllı bir ruh hali halkası üzerinde çalışıyor. Samsung ayrıca akıllı yüzük için patent başvurusunda bulundu. Ve bu form faktörüne çok fazla ilgi olmasına rağmen, akıllı yüzüklerin kat etmesi gereken çok yol var.

Günün sonunda, akıllı yüzükler ve diğer ekransız fitness takipçileri, fitness bantlarıyla aynı sorunu yaşıyor. Bir akıllı saat basitçe daha fazlasını yapabilir. Herhangi bir alternatif, aynı şeyi daha ucuza ödemeye neden razı olacağınız konusunda size ikna edici bir neden sunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir