“Türkiye ile ABD arasındaki temasları artırıyoruz”


Texas’ın Houston kentindeki Türk Başkonsolosluğunun yeni hizmet binası, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı törenle açıldı.


Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada, “Küresel sistemin çoklu krizden geçtiği tek dönemde, Türkiye ile ABD arasındaki temasları artırıyoruz.” dedi.


Bir gün önce Washington’bile ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile yaptığı ikili görüşmeye değinen Çavuşoğlu, “Görüşmelerimizin son basamak verimli ve ikili ilişkilerin gelişmesi yönü faydalı olduğunu söylemek isterim. ABD ile PYD-PKK, FETÖ ve yaptırımlar gibi bazen yaşadığımız sorunlar var. Bunları tükenmek için dahi çalışıyoruz. Houston bölgesinde mevcut olan FETÖ üyeleriyle mücadelenin önemini tek kez henüz vurgulamak istiyorum. Vatandaşlarımızla beraberce yerde örgüte karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.


Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 32 milyar doları aştığını, hedefin ise 100 milyar abd olduğunu tamlayan Çavuşoğlu, Houston Başkonsolosluğunun durduğu Texas eyaletinin enerji alanında sayı önemli tek potansiyeli olduğuna ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin yükselmesindeki katkısına vurgu yaptı.


Çavuşoğlu, Houston’daki Türk akademisyen ve girişimcilere dahi dikkati çekerek, şunları söyledi:


“Uzay şehri, atlas enerji başkenti olarak tabir edilen Houston, sağlık, savunma sanayi ve havacılık gibi alanlarda ABD’nin önde gelen şehirlerinden biridir. Bu sektörlerde, üniversitelerde terbiye veren hocalarımız karışma sayı kıymetli vatandaşlarımız görev yapmaktadır. Bunlar sadece Türkiye’nin olumsuzlama, tıpkısı zamanda Houston ve ABD’nin dahi muhakeme gücüdür. Her alanda yüz seyelân icraat yapan vatandaşlarımızla gurur duyuyoruz. Bu hem Türkiye hem Houston içi yetişkin tek şanstır.”


Konsolosluk sayısı 260’a ulaşacak


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açılma töreninde, Houston yerel yetkililerinin dahi karışma olduğu çağrılı grubuna hitabında, Türkiye’nin, yerde sene açacağı iki başkonsolosluk binasıyla beraberce materyalizm 260 temsilciliğe ulaşacağı sınamak paylaştı.


Bakan Çavuşoğlu, “Yurt sayılmazsa yaşayan vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza en kaliteli hizmeti en etkin şekilde verebilmek bizim önceliğimizdir. Bugün açılışını yapacağımız yerde kançılarya binamız Houston bölgesine yaşayan 30 1000 civarında vatandaşımıza yetişkin tek mutluluk içinde en güzel hizmeti verecektir. Bugün yeni hizmet binamızın açılışını yapıyoruz ama Houston’daki başkonsolosluğumuz 1985’ten yerde yana açık.” niteleyerek konuştu.


Çavuşoğlu, Türkiye’nin yeni temsilcilikler açarak sadece diplomatik ağını genişletmediğini, tıpkısı zamanda altyapısını güçlendirerek, yapay zeka karışma, yeni teknolojileri dahi uygulamaya koyduklarını ifade etti.


Türk basketbolcu Alperen Şengün ve Houston yetkililerine özel teşekkür


Houston Başkonsolosluğunun yeni hizmet binasının açılışı için dayanak veren ABD Dışişleri Bakanlığına ve özellikle, Houston’daki yerel makamların yöneticilerine teşekkürlerini sunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yerel yetkililerle beraberce salonda hazır bağcıklı Houston Rockets’lı Türk basketbolcu Alperen Şengün’ün başarısına bile atıfta bulundu.


Bakan Çavuşoğlu Şengün’le ilgili, “Sporu bile ihmal etmememiz gerekiyor. Bu noktada milli basketçimiz gururumuz Alperen Şengün’ü anmazsam olmaz. Alperen sayesinde Houston Rockets Türkiye’dahi dahi sayı popüler tek takım haline geldi. Şimdiden rekor üstüne rekor kırarak Rockets tarihine geçen Alperen kardeşimi içtenlikle tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.


Çavuşoğlu, açılışa katılan Türk vatandaşlara bile “Burası sizin eviniz. Kapılarımız her zaman sonuna kadar size açık. Sizlerin emrinde ve hizmetinizdeyiz.” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy