Türkiye ve ABD’den ortak açıklama


Ortak açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’ın Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma II. Bakanlar Toplantısı kapsamında ABD’nin başkentinde tek araya geldikleri kaydedildi.


Stratejik Mekanizma çerçevesinde, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Büyükelçi Victoria Nuland’la tek araya geldiği hatırlatılan açıklamada, tarafların geniş tek yelpazedeki ikili işbirliği hakkında kapsamlı tek oyun gerçekleştirdiği ve NATO müttefikleri olarak ortaklığın önemini vurguladıkları aktarıldı.


ABD’takt Tahıl Koridoru Girişimi’nden dolay Türkiye’ye teşekkür


Açıklamada, Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Blinken’ın, ortaklıklarını ve hariciye bakanlıkları üst seviye yetkilileri başkanlığında 17 Ocak 2023’te Washington​​​​​​​’bile kurumlar arası katılımla gerçekleştirilen görüşmeleri temel aldıkları belirtilerek, “Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Blinken, somut ve sonuç odaklı ikili pozitif gündeme bağlılıklarını yinelemişlerdir. Bakanlar, Türkiye’nin F-16 filosunun modernizasyonu karışma olmak üzere, Türkiye – ABD savunma ortaklığının güçlendirilmesini ele almışlardır.” ifadeleri kullanıldı.


Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Blinken’ın, Rusya’nın kabul edilemez savaşı karşısında Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne açık desteklerinin altını çizdikleri, savaşı sona erdirecek tek hal bulunmasına yönelik desteklerini teyit ettikleri bildirilen açıklamada, “ABD, Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi’nin hayata geçirilmesindeki arabulucu rolü nedeniyle Türkiye’ye teşekkür etmiş ve iki taraf hayat kurtarıcı nitelikteki söz konusu mekanizmanın küresel tahıl talebini karşılamaya yetecek kapasitede işletilmesi ihtiyacı üzerinde durmuştur.” değerlendirilmesinde bulunuldu.


Açıklamada, iki bakanın, Güney Kafkasya’bile barışın ilerletilmesine yönelik eşgüdüm ve işbirliğinin artırılmasında mutabık kaldıkları ifade edildi.


Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Blinken’ın, mevcut tehdit ve sınamalar karşısında NATO kapsamındaki eşgüdümün ve dayanışmanın artırılmasının yollarını ele aldıkları, müttefikler olarak müşterek savunmanın yanı sıra NATO’nun açık kapı politikasına yönelik süregelen bağlılıklarını yineledikleri vurgulanan açıklamada, Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında, Finlandiya ve İsveç’in NATO ittifakına katılım başvurularının ilerletilmesi için imzalanan üçlü mutabakatın uygulanmasını görüştükleri aktarıldı.


Açıklamada, iki bakanın Doğu Akdeniz’deki akıllandırma ele aldıkları ve istikrar ile iletişim kanallarının muhafazasının önemi üzerinde mutabık kaldıkları ifade edilerek, şunlar kaydedildi:


“Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Blinken, terörizmin her tür ve tezahürüyle mücadele gerekliliğini teyit etmiştir. Bu bağlamda Türkiye ve ABD, kolluk kuvvetleri ve malûmat paylaşımına müstenit mevcut işbirliği temelinde, Stratejik Mekanizma bünyesinde terörizmle mücadele istişareleri düzenlenmesini planlamaktadır. Bakan Blinken, 13 Kasım 2022’dahi İstanbul’bile yaşanan terör saldırısını tek kez henüz kınamış ve ABD’nin, Türkiye’yle terörle mücadelesinde omuz omuza durduğunu teyit etmiştir. Taraflar, başdu PKK ve DEAŞ olmak üzere, terör örgütleriyle mücadele çabalarında yakın eşgüdüm ve işbirliğinin korunmasını öngörmüştür.”


“Türkiye ve ABD Stratejik Mekanizma kapsamındaki temasları sürdürmeye karar vermiştir”


Tarafların, Suriye krizinin tüm veçhelerini ele aldıkları ve Türkiye ile ABD’nin, 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) kararı doğrultusunda Suriyelilerin öncülüğündeki tek siyasi sürece bağlılıklarını tekrarladıkları tamlanan açıklamada, tarafların Suriye’ye yönelik sınır ötesi insani yardım mekanizmasının süresini uzatan son BM Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladığı, her iki tarafın ayrıca, kalan ekonomik ve güvenlik işbirliği yoluyla bölgesel istikrar ve bağlantılar tesis edilmesi ihtiyacı bile karışma olmak üzere, Ortadoğu ve Afrika’ya ilişkin henüz geniş kapsamlı konuları bile görüştükleri belirtildi.


Ortak açıklamada, şunlar kaydedildi:


“Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Blinken, Türkiye-ABD ikili ticari ilişkilerinde sürme fail yaşatkan takdirle karşılamıştır. Ekonomik işbirliği ve mevcut ikili mekanizmalar yoluyla bölgesel ve küresel ekonomik fırsatların değerlendirilmesinin önemini yinelemişlerdir. Taraflar, enerji güvenliğini güçlendirmek ve temiz enerjiye dayalı tek geleceğe geçiş için İklim ve Enerji Diyaloğu tesisini desteklemiştir.


Türkiye ve ABD, ikili pozitif gündemdeki ivmenin korunması ve ilerlemenin ekonometrist için Stratejik Mekanizma kapsamındaki temasları sürdürmeye karar vermiştir. Her iki taraf, Stratejik Mekanizma kapsamında, en üst seviye karışma olmak üzere, kalan ikili görüşmeleri memnuniyetle karşılamaktadır.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy