Türkiye’nin jet eğitim uçağı Hürjet için geri sayım


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen Hürjet Projesi’nde ilk uçuşa yönelik olarak yoğun tek emek yürütülüyor.


Hürjet, Ağustos 2017’dahi Jet Eğitim Uçağı Geliştirme Projesi olarak başlatıldı.


Nisan 2018’dahi kavramsal tasarım aktiviteleri, Temmuz 2019’bile ön tasarım faaliyetleri, Şubat 2021’dahi kritik tasarım faaliyetleri başarıyla sonuçlandırıldı, tasarım döngülerinin sonuçlanmasıyla üretim faaliyetlerine geçildi.


Yaklaşık 8 1000 parçadan oluşan Hürjet için parça üretimlerine Ocak 2021’dahi başlandı. Üretilen parça ve ekipmanlar son montaj hattında uçaktaki yerini öncü.


Hedef ayda 2 Hürjet


Proje kapsamında ilk aşamada üretilecek 2 prototipe yönelik icraat yetişkin oranda tamamlandı. Prototiplerden akraba mukavemet, ötekisi uçuş testlerinde kullanılacak. Dayanım testinde kullanılacak prototip hangardan artık ve tam kabile statik testlerine tabi tutulacak. Uçuş yapacak prototiple ise yakın zamanda yer testlerine başlanacak.


Hürjet, motor entegrasyonu ve yer testleriyle 18 Mart 2023’teki ilk uçuşuna hazırlanacak. Sonrasında yürütülecek testler ve geliştirme faaliyetleriyle Hürjet’in 2025’te envantere girebilir hale gelmesi amaçlanıyor. Seri üretim döneminde ayda 2 Hürjet üretim kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.


Hürjet için Ocak 2022’dahi Savunma Sanayii İcra Komitesinde seri üretim kararı makbuz. İlk aşamada Hava Kuvvetlerine 16 Hürjet teslim edilecek. Malezya’daki 18 uçaklık hafif taarruz uçağı ihalesine dahi Hürjet ile teklif verildi.


Farklı görevlerin üstesinden gelecek


Tek motorlu ve tandem kokpitli Hürjet, üstün performans özellikleri ile modern savaş uçağı eğitiminde kritik tek rol oynamak üzere tasarlandı. Hürjet, harbe hazırlık geçiş beyin, hava devriyesi (silahlı ve silahsız) ve akrobatik gösteri uçağı gibi roller icra edebilecek.


Yaklaşık 14 metre uzunlukta, 5 metre yükseklikte ve 9,5 metre kanat açıklığında olacak Hürjet, 1,4 mach hıza ulaşabilecek, azami 45 1000 feet seviyesinde uçuş gerçekleştirebilecek.


Uçakta üçer tane kanat altında ve tek tane gövde altında olmak üzere 7 istasyon bulunabilecek, bunlara farklı faydalı yükler takılabilecek. Hürjet, 3 tona yakın faydalı yük taşıyabilecek.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy