Twitter geçmişinizi nasıl silersiniz?

Son birkaç ayda, Elon Musk’ın eskiden Twitter olarak bilinen X’i, garip reklam kararları, sürekli ayaklanmalar ve garip testosteron taşmaları kaynayan bir kazan haline geldi.

Twitter hiç sakin sular olmadı değil. Musk’tan önce Twitter, sosyal medya dünyasının en güvenilir iki ucu keskin kılıcıydı. Bir dakika, komik bir mem hesabını retweetliyor ve şu anki aşırı TV saplantınız hakkında sağlıklı bir tartışmanın tadını çıkarıyorken, bir sonraki dakika, bir taciz kampanyası tarafından gömülüyordunuz veya dizüstü bilgisayarınızı atmak istemenize neden olan bir ileti dizisi yüzünden gününüzü mahvediyordunuz. Pencerenin içinden.

Her iki durumda da, şu anda X kullanıyorsanız veya daha önce Twitter’da bulunduysanız, gönderi geçmişinizle ilgili önlem almak iyi bir fikirdir, çünkü bir veya daha fazla başka sosyal ağa geçmiş olsanız bile, birisinin ortaya çıkarması mümkündür. eski tweet’lerinizden biri ve olduğunun farkında bile olmadan bir yangın fırtınası yaratın. (Ve böyle bir şeyi görmezden gelmek ille de kötü olmasa da, ne zaman patladığını bilmek muhtemelen iyi bir fikirdir.)

Dolayısıyla, Twitter’ı hayatınızdan çıkarmış da olsanız, kendinize sağlayabileceğiniz en iyi koruma, Twitter geçmişinizin silinmesidir. Zaman çizelgenizi bombalamak ve gelecekteki tweet’lerin internetin intikamcı gelecek nesil boşluğuna düşmesini engellemekle ilgileniyorsanız, buradan başlamanız gerekir.

Birinci adım: Tweetlerinizi arşivleyin

Twitter geçmişinizi silmek için bir yönteme karar vermeden önce, tweet’lerinizi arşivlemeniz önerilir. Başlangıç ​​olarak, bu, Twitter’a ilk kaydolduğunuz ve tweet atmayı düşünebildiğiniz tek şeyin kahvaltı ve kahvaltı olduğu o üç aylık döneme geri dönmek istemeniz durumunda, klasörü tutabileceğiniz anlamına gelir. hava durumu ve ciddi hashtag kullanımı.

Ancak tweet’lerinizi arşivlemek istemenizin asıl nedeni, 3.200’den fazla tweet’iniz varsa, bunları arşivlemeden kaldıramayacak olmanızdır. Nasıl olur? Bireyler yalnızca bireysel gönderileri silebildiğinden ve üçüncü taraf bir uygulama kullanırsanız, Twitter yalnızca en son 3.200 tweet’i silmesine izin verir. Bu sınırlamayı aşmak için çoğu silme uygulaması, arşivinizi kullanır (veya arşivinizi nasıl kullanacağınızı söyler), topladığınız tüm eski tweet’leri tespit ederek onlardan kurtulmalarını sağlar.

  • Twitter hesabınıza gidin ve sol taraftaki sütunda tıklayın Daha Fazla > Ayarlar ve Destek > Ayarlar ve Gizlilik.
  • Altında Hesabınız sütun, üzerine tıklayın Verilerinizin arşivini indirin. Verilerinizi almanız bir veya daha fazla gün sürebilir, bu nedenle Twitter verilerinizi silmek için aceleniz olduğunu düşünüyorsanız önceden plan yapın.

Verilerinizin bir arşivini elde etmek zor değil.

Sonunda, Twitter’dan sizi arşivinizi indirmeye davet eden bir e-posta alacaksınız. Bir HTML dosyası bulacağınız bir klasörü içeren bir ZIP dosyasına ulaşacaktır. Buna tıkladığınızda, JavaScript veri dosyalarının bir listesiyle birlikte tüm Twitter geçmişinizde gezinmek için tarayıcı pencerenizde bir web sayfası açılır.

İkinci adım: tek tweet’leri silin

Utanç verici bulduğunuz veya fikrinizi değiştirdiğiniz veya yeni işvereninizin bunlara takılmasını istemediğiniz için kurtulmak istediğiniz yalnızca birkaç eski tweet’iniz varsa, bunları birer birer silebilirsiniz.

  • seninkine git Profil sayfası.
  • Silmek istediğiniz tweet’i bulun ve gönderinin sağındaki üç noktayı tıklayın.
  • Tıklamak Silmek.
  • Bir pop-up emin olup olmadığınızı soracaktır. Eğer öyleyse, tıklayın Silmek.

Tek bir tweet’i silmek sorun değil. Bunları toplu olarak silmek sorunlu olabilir.

Üçüncü adım: bir hizmet seçin

Twitter geçmişinizi yönetmenize ve temizlemenize yardımcı olmak için tasarlanmış birçok hizmet var. Bazıları ücretsiz, bazıları ise abonelik ücreti alıyor. Hiçbiri en son 3.200 tweet’inizden fazlasını hemen silemez. (Bu, Twitter’ın API’sinin bir işlevidir). Bununla birlikte, uygulamaların çoğu, arşivinizi indirmenize yardımcı olarak (yukarıdaki birinci adıma bakın) ve ardından arşivi kullanarak, özünde, bu 3.200’den önce oluşturulmuş belirli bir dizi tweet’i silmek suretiyle, bu sorunu aşmanın bir yolunu bulmuştur.

Ve geçmiş tweet’lerinizi silmek için bunlardan birini kullanmış olsanız bile, geri dönüp kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. Şunlardan da dahil olmak üzere raporlar var: sınır çalışanlar, “silinmiş” yayınların gizemli bir şekilde yeniden ortaya çıktığını.

TweetSil, en iyi bilinenlerden biri, hem Twitter geçmişinizi silmenizi hem de gelecekteki tweet’lerin silinmesi için bir zamanlayıcı ayarlamanızı sağlayan bir web aracıdır. Ücretsiz sürüm yalnızca en son 3.200 tweet’i siler. Şirket üç ücretli plan sunuyor: ayda 5,99 ABD Doları veya yılda 35 ABD Doları tutarında bir Başlangıç ​​planı, ayda 500’e kadar tweet’i silecek; ayda 6,49 ABD Doları veya yılda 40 ABD Doları karşılığında ayda 3.200’e kadar tweet’i silecek bir Pro planı; veya Twitter veri dosyanızı yükleyerek ve ardından bir dizi belirli tweet’i silmenize izin vererek 3.200 tweet sınırlamasını aşmaya çalışan ayda 6,99 ABD Doları veya yılda 44 ABD Doları karşılığında Premium plan.

TweetSilici benzerdir ve benzer özellikler sunar — aslında premium özellikler listesi TweetDelete ile neredeyse aynıdır ve fiyatları, Başlangıç ​​planı, Profesyonel plan ve Premium plan yerine TweetEraser’ın Başlangıç ​​planı sunması dışında tamamen aynıdır. planı, Gelişmiş planı ve Uzman planı. Tek fark, TweetEraser’ın ücretsiz bir sürüm sunmaması ve Gelişmiş planda “ekstra hızlı” silme ve Uzman planda “süper hızlı” silme talep etmesidir.

TweetSilici önceki iki uygulamayla aynı stratejiyi kullanarak eski tweet’lerinizi de siler: bu gönderileri bulmak ve silmek için Twitter arşivinizi kullanarak. Yalnızca belirli tweet’leri silmek istiyorsanız, bunları anahtar kelimeler kullanarak veya medyaya eklenmiş olup olmadıklarını bulabilirsiniz. TweetDeleter, ayda 7,99 ABD Doları veya yılda 47,88 ABD Doları karşılığında ayda 100’e kadar tweet silmenizi sağlayan bir Standart plan sunar; Gelişmiş plan, ayda 9,99 ABD Doları veya yılda 59,88 ABD Doları karşılığında 3.000 adede kadar gönderiyi ve 3.000 beğeniyi siler ve Sınırsız plan, ayda 11,99 ABD Doları veya yılda 71,88 ABD Doları karşılığında sınırsız sayıda tweet ve beğeniyi (hepsi birden dahil) silmenize olanak tanır.

Yazıya dökmek etkileyici çeşitlilikteki hizmetlerden gönderileri silen, macOS, Windows ve Linux için indirilebilir bir uygulamadır. Ücretsiz sürüm, Reddit ve Twitter’daki sınırsız gönderileri ve Facebook ve Discord’daki 30 günlük gönderileri siler. Yıllık 84 ABD Doları karşılığında, tüm bu hizmetlerden sınırsız sayıda gönderi silebilirsiniz; Redact’e göre toplamda 40’tan fazla hizmetten gönderileri kaldırın; toplu silmeleri planlayın; ve diğer özelliklerin yanı sıra yeni özelliklere beta erişiminin keyfini çıkarın.

Güncelleme 18 Ağustos 2023, 08:35 ET: Bu makale ilk olarak 26 Temmuz 2018’de yayınlandı ve Twitter / X ve tweet silme servislerindeki son değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir